Asidoz ve Alkaloz Testi

Kanda yüksek oranda asit ve alkalinin bulunması durumunda asidoz ve alkaloz bozuklukları görülür. Metabolik sürecin yani kimyasal tepkimelerin herhangi bir problem oluşmadan devam edebilmesi, oksijenin dokulara yeterli miktarda taşınabilmesi için kan pH değerinin 7.35 ile 7.45 aralığında olması gerekmektedir.

Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

Kan pH değeri 7.35 altına düştüğü zaman asidoz, 7.45 değerinin üzerine çıktığı zaman ise alkaloz problemi görülmektedir.

Kanda yoğun miktarda asit bulunduğu zaman kan pH değeri 7.35 altına düşmektedir. Kanda yoğun miktarda alkali bulunursa kandaki alkali, kan pH değerinin 7.45 üzerine çıkmasına neden olacaktır.

İnsan vücudunda oluşan birçok hastalık pH değeriyle alakalıdır. İnsanların vücudundaki pH değerine belirli koşullarda müdahale edilmektedir.

Bu müdahale sayesinde insanların pH değeri normal aralıkta dengede tutulur.

Metabolizma, yapım – yıkım işleminden sorumludur.

Canlılar, yaşamını sürdürürken kimyasal tepkimeler gerçekleşir. Metabolizma da bu kimyasal tepkimelerin bütünüdür.

Canlıların yapısında bulunan metabolizma pH dengesini sağlamak için yoğun miktarda asit üretimi yapmaktadır.

Üretilen asidin çoğunluğu ise karbonit asittir.

Karbonik asit, karbondioksit ve sudan oluşur. Asitlerin içerisinde düşük miktarda laktik asit, ketoasitler ve diğer organik asitler yer almaktadır.

Kan pH değerini düzenleyen ve dengede tutan başlıca organlar arasında akciğer ve böbrek yer almaktadır. Vücutta bulunan akciğerler asidi solunum yoluyla karbondioksit olarak dışarıya atar.

Kan pH değeri dakikalar içinde hatta saniyeler içinde etkilenebilir.

Kan pH değerinin bu kadar kısa sürede etkilenmesinin nedeni ise solunum hızını arttırmak veya düşürmektir.

Bu hız doğrultusunda solunum yoluyla dışarıya atılan karbondioksit oranı da değişir.

Böbrek ise idrar yoluyla kanda bulunan asidi atar. İdrar yoluyla kanda bulunan asidin dışarıya atılması sayesinde kanda bulunan bikarbonat düzeyi dengelenmiş olur.

Bikarbonat konsantrasyonunda azalmalar veya artışlar görülebilir. Bu azalma ve artışlara bağlı olarak asit – baz değişiklikleri oluşur.

Asit – baz değişiklikleri, karbondioksitteki değişimlere göre daha uzun sürede gerçekleşir. Değişim süresi saatler ve günler alabilir.

Tamponlama sistemi olarak adlandırılan sistem, pH değeriyle ilgilidir. Vücuttaki pH değerinde gerçekleşen değişikliklere tamponlama sistemi direnmektedir.

Tamponlama sistemi sayesinde asit ve baz seviyeleri düzenlenir. Kanda bulunan başlıca tamponlar arasında hemoglobin, plazma proteinleri, bikarbonat ve fosfat yer almaktadır.

Vücutta bulunan asit ve alkalilerin miktarı, asit ve alkali dengesinden daha az önemlidir.

Aynı zamanda kan pH değerinden de az önemlidir.

Asıl önemli olan vücutta asit ve alkali dengesinin sağlanması, asit ve alkalinin sağlıklı kabul edilen sınırlar içerisinde tutulmasıdır.

Kanda bulunan pH değeri 7.35 altına düştüğünde asidoz oluşumu gerçekleşir. Vücutta yüksek oranla asit üretiminin nedeni ise başlıca şu şekilde kabul edilir;

 • Metabolize olan maddelerin tüketimi
 • Düşük oranda asit atılımı
 • Yüksek oranda baz atılımı

Yukarıda yer alan nedenlere bağlı olarak vücutta yüksek oranla asit üretimi gerçekleşir. Kan pH değeri 7.45 üzerine çıktığında alkaloz oluşumu gerçekleşir. Alkaloz değerinin sınırın üstünde olmasının nedenleri:

 • Uzun süreli kusma
 • Vücudun uzun süre susuz kalması
 • Asidin dışarıya solunum yoluyla karbondioksit şeklinde atılması

Vücutta bulunan herhangi bir rahatsızlık akciğeri, böbreği, metabolizmayı ya da solunumu etkiliyorsa asidoz ve alkaloza neden olma potansiyeline sahiptir.

Asit ve baz bozuklukları iki kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan biri solunumsal asidoz ve solunumsal alkaloz olarak geçmektedir.

Solunumsal asidoz ve solunumsal alkaloz, solunumu etkiler ve karbondioksit konsantrasyonunda değişikliklerin yaşanmasına neden olur.

Solunum hızında değişikliklerin görülmesine neden olan asit – baz bozuklukları vücuttaki normal solunumu olumsuz yönde etkileyen akciğer rahatsızlıklarına bağlıdır.

İkinci kategori ise metabolik asidoz ve metabolik alkaloz olarak geçmektedir. Metabolik asidoz ve metabolik alkaloz, bikarbonat konsantrasyonunu etkileyen bozukluklardır.

Böbrek hastalığı, diyabet, ağır kusma ve bazı ilaçlar metabolik asit – baz bozukluklarına bağlı olarak gerçekleşebilir.

Asidoz ve Alkaloz Bulguları Nedir?

Asidoz herhangi bir bulguya neden olmadığı gibi hafif bulgularla da kendini göstermektedir. Bazı durumlarda bitkinlik, bulantı ve kusma gibi bulgular ortaya çıkmaktadır.

Akut asidoz ise solunumda hızlanma, derin nefes alma, zihin bulanıklığı ve baş ağrısı gibi bulgularla kendini gösterebilir.

Alkaloz bulguları ise huzursuz olma, güçsüz hissetme ve kramplar şeklinde kendini gösterebilir. Azalmış karbondioksit eliminasyonuna bağlı olarak oluşan solunumsal asidozun belirli nedenleri bulunmaktadır. Bu olağan nedenler:

 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Solunum hızında azalma
 • Solunum ve akciğer hareketlerinde bozulma
 • Solunum ve kas/sinir rahatsızlıkları
 • Herhangi bir cisimle solunum yolu tıkanıklığı
 • Akciğer hastalığı

Solunumsal asidoz için olağan nedenler yukarıda yer aldığı gibidir. Solunumsal alkaloz için olağan nedenler ise şu şekildedir;

 • Kaygı artışı
 • Hızlı nefes alma
 • Zatürre
 • Akciğer kanlanması
 • Egzersiz
 • Yüksek ateş
 • Karaciğer yetmezliği

Solunumsal asidoz ve solunumsal alkaloz bulguları yukarıda yer aldığı gibidir. Asit – baz bozuklukları iki kategoriye ayrılmaktadır. Solunumsal bozukluklarla birlikte metabolik bozukluklar da görülmektedir. Metabolik asidoz bulguları:

 • Böbrek yetmezliği
 • Diyabetik problemler
 • Toksinler
 • Mide ve bağırsak yolundan uzun süreli bikarbonat kaybı

Metabolik alkaloz bulguları:

 • İdrar söktürücü ürünler
 • Uzun süreli kusma
 • Bikarbonat uygulaması
 • Alkali alımı

Asidoz ve Alkaloz Testleri

İnsanlara uygulanan testlerin amacı herhangi bir sağlık probleminin olup olmadığını anlamaktır. Asidoz ve alkaloz için de test uygulaması yapılır.

Uygulanan test sayesinde bireyde asit – baz bozukluğunun olup olmadığı tespit edilir. Eğer asit – baz bozukluğu varsa buna neden olan rahatsızlıkların tespiti yapılır, tedavi yöntemi ve süreci bu doğrultuda başlatılır.

Asit – baz bozukluklarını tespit etmek ve değerlendirmek için uygulanan başlıca iki test bulunmaktadır. Bu testler:

 • Kan gazları
 • Elektrolitler

Bireye uygulanan kan gazları testinde atardamardan kan örneği alınır. Kanda bulunan oksijen miktarı ve kanda bulunan karbondioksit miktarı değerlendirilir.

Elektrolit testi ise sodyum, potasyum, klorür ve bikarbonat testini içermektedir. Vücutta bulunan sıvı düzeyi, elektrolit konsantrasyonları ve asit – baz dengesi birbiriyle bağlantı içindedir.

Bireyde eğer metabolik alkaloz varsa bireyin klorür ve potasyum değerleri genellikle düşük seviyededir. Düşük değerler, asit – baz bozuklukları hakkında ipucu olarak kabul edilir.

Elde edilen sonuçlara bağlı olarak asidoz ve alkaloz oluşumuna neden olan hastalıkların teşhisi için farklı testler uygulanabilir. Bireylerde birden fazla asit – baz bozukluğunun görülmesi mümkündür.

Asidoz ve Alkaloz Tedavisi

Asidoz ve alkaloz tedavisi için öncelikle bireye test uygulanmalıdır. Uygulanan test sayesinde elde edilen verilere göre teşhis, tedavi süreci başlar.

Öncelikle asidoz ve alkaloz dengesizliğinin temelinde hangi sorunun yattığı belirlenmelidir. Daha sonra bu sorun için gerekli destek sağlanmaktadır.

Genellikle düşük seviyedeki ve yüksek seviyedeki pH doğrudan tedavi edilmez. Tehlikeli derecede görülen sonuçlarda doğrudan tedavi uygulanmaktadır.

“Asidoz ve Alkaloz Testi” için 3 Yorum

 1. COK TEŞEKKÜRLER

 2. Maske kullanımı rahatsızlıklarının nedenlerine bakıyordum vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum

  1. Rica ederiz,sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Ara