Bir şey mi arıyorsunuz?

Check Up yaptırmanın önemi

check-up

Sağlık sorunları bazen daha başlamadan tespit edilebilirler.

Sorun tespit edildiğinde, doktorunuz size tedavide ve sonrasında mutlu, sağlıklı ve daha uzun bir yaşam için daha faydalı olabilecek bir tedavi konusunda yardımcı olabilir.

 

Check-Up paketlerimizi incelemek isterseniz.

Check-up 3 Hayati Önem Taşır

Yazı İçeriği

Düzenli check-up ve tarama testleri 3 nedenden dolayı hayati önem taşır:

1) Sağlık sorunları, çok daha ciddi bir şeye dönüşmeden erken bir aşamada tespit edilebilir.

2) Tarama testi, kanser gibi ciddi bir hastalığı tespit edip önleyebilir.

3) Sağlık sorunlarının kronikleşmesini önlemek size paranızı tasarruf etmeyi sağlar.

Ailenizde belirli bir hastalık veya diğer risk faktörleri varsa, düzenli sağlık kontrolleri daha da önemlidir.

Yüksek risk kategorisindeyseniz en az bir ila iki yılda bir yaptırmanız önerilen sağlık testleri şunlardır:

Kan basıncı– Basit bir basınç manşeti kullanılarak test yapılır ve kan basıncınızın çok düşük, çok yüksek veya normal olup olmadığını gösterir.

check-up 1

Kolesterol– Kötü kolesterol seviyeniz, kalp hastalığına yakalanma riskinizi artırabilir. Bu test bu değerin yüksek olup olmadığını görmek için yapılacaktır. Kan değerlerinizi test etmek için basit bir parmak iğnesi, genel kolesterol seviyenizi gösterecektir.

Kan şekeri- Bir kan testi veya basit bir parmak delmesi, glikoz veya kan şekeri seviyelerinizin normal olup olmadığını belirleyecektir. Kan şekeri testleri yüksekse, vücudunuzun insülin üretmekte zorlandığı ve şeker hastalığınız olabileceği anlamına gelir.

 

 

Kadınlar için önerilen sağlık kontrolleri

Mamografi: Bu, meme kanseri gelişimini kontrol etmek için göğsünüzün röntgenidir.

Kadınlara Önerilen Check-Up

Pap smear: Doktorunuz rahim ağzınızdan hücreleri almak için özel bir çubuk kullanacak ve bu daha sonra kanserli hücrelerin inceleneceği bir laboratuvara gönderilecektir.

Kemik yoğunluğu testi: Kemik yoğunluğunuzun ne kadar zayıf veya güçlü olduğunu belirlemek için özel bir tarama kullanılır. Zayıf kemikler, osteoporoza yakalanma riskiniz olduğu anlamına gelebilir.

Erkekler için önerilen sağlık kontrolleri

Prostat muayenesi: Doktor, dijital bir rektal muayene ve muhtemelen prostata özgü bir antijen kan testi yaparak prostat kanserini test edecektir.

Testis kanseri testi: Bu muayene rutin olarak yapılmalıdır.

50 yaşından sonrakiler için kolonoskopi

Tüm bu testler oldukça zor görünebilir, ancak ilk muayenede doktorunuzla sağlık geçmişiniz hakkında konuşmanız, onların sizin için daha iyi plan yapmasına yardımcı olacaktır.

Daha yüksek risk altında olduğunuz ve sıklıkla tarama yaptırmanız gereken noktalardan tutun diğerlerinden daha az risk altında olduğunuz veya hiçbir risk altında olmadığınız için daha az sıklıkta yaptırmanız gereken testleri göreceksiniz.

İlk muayenenizin sonunda, sadece tıbbi kontrol programınız hakkında daha iyi bir fikre sahip olmayacak, aynı zamanda içiniz daha rahat olacaktır.

Telefon: (0216) 411 99 77

E-posta: info@tetralaboratuvar.com

Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Sağlıkla ilgili herhangi bir tavsiye ve teşhis için her zaman sağlık uzmanınızı ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın