Gıda İntolerans Testi

Gıda İntoleransı, sağlıklı kişilerde hiçbir sorun yaratmamasına rağmen bazı kişilere bazı gıdaların iyi gelmemesi ile açıklanan durumdur.

Bu gıdaların alınması durumunda şişkinlik, hazımsızlık, kaşıntı, deride döküntü, deride kızarıklık ve benzeri sağlık sorunları yarattığı düşünülmektedir.

Yapılan gıda intoleransı testi ile kişiye rahatsızlık veren bu gıdaların belirlenerek günlük diyetinden çıkartılması veya azaltılması ile söz konusu rahatsızlığın giderileceği iddia edilmektedir.

Bilgi almak için hemen arayın  0216 411 99 77

Yukarıda belirttiğimiz amaç doğrultusunda yapılan Gıda İntolerans Testinde her gıda ile ilgili IgG denilen antikor düzeylerine bakılmaktadır.

Test sonucu doktor tarafından antikor düzeyi yüksek gıdaların yenilmemesi veya azaltılması gibi öneriler yapılmaktadır.

Gıda intolerans testi için yaygın olarak ELISA yöntemi kullanılır. Bakılan gıda sayısı 20, 45, 90, 200 gibi değişik sayılardadır.

Gıda intolerans testi söz konusu olduğunda sık sık duyduğumuz YORK Test, Omega Test gibi isimler, aslında firmaların kendi testlerine verdikleri adlardır, temelde diğer gıda intolerans testlerinden fazla farkı yoktur.

Tıp dünyasında özellikle son yıllarda üzerinde fazlaca durulan Gıda İntolerans Testleri (Food Intolerance Tests) Tetra Tıp Laboratuvarı tarafından yapılmaktadır.

Gıda İntolerans Testlerinde yukarıda belirttiğimiz gibi farklı besinlere karşı oluşan IgG4 antikorlarının düzeyi ölçülmektedir.

ELİSA yöntemi kullandığımız testlerde diğerlerinden farklı olarak tek tek intoleransın araştırılması yapıyoruz.

Laboratuvarların geneli spesifik besine yönelik tarama yapmak yerine genel tarama yapmaktadır, fakat ekibimiz tek tek tarama yapmaktadır ve böylece daha doğru, sağlıklı sonuç almayı amaçlamaktadır.

Böylece, araştırma yaptığımız gıdalar yenilen gıdaların %85’ini oluşturduğu için yeterli kapsamı yakalamış oluruz. Besin intoleransına en sıklıkla neden olan besinler yumurta akı, inek sütü, balık, muz, kivi, çilek, domates, biber, susam, kırmızı et, beyaz un, çavdar unu, arpa unu, portakal, kereviz, havuç, fındık, fıstık, köri ve soya, toplam 20 besin taranır.

Günümüzde astronomik fiyatlara yapılan gıda intoleransı testi laboratuarımızda daha ekonomik fiyatlara sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın 0216 411 99 77

 

× Bize Yazın