HPV NEDİR?

HPV, (Human Papilloma Virus) yaygın olarak cinsel yollarla bulaşan, kadınlarda siğil, vagina ve rahim ağzı kanserine, erkeklerde yumurtalık, penis,  anüs kanserine neden olan ve 200’e yakın türü olan virüstür.

HPV’nin en yüksek riski taşıyan türü rahim ağzı kanserine yol açar. Bu tür yüksek risk taşıyan virüs türü için HPV- DNA Genotiplendirme Testi yapılmalıdır.

Böylece HPV-DNA genotiplendirme testi yardımı ile kansere neden olan düşük veya yüksek riskli türler belirlenir. HPV- DNA genotiplendirme testi daha doğru sonuçlar verdiği için yaygın olarak multipleks PCR yöntemiyle yapılmaktadır.

Daha çok cinsel ilişki yoluyla bulaşan HPV viral enfeksiyon türü olduğu için kolay bulaşmakta ve hızlı yayılmaktadır. Gerek kolay bulaşması, yaygın görülmesi ve kansere neden olması HPV’nin ciddiye alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Bütün HPV Türlerinin farklı kanser türlerine neden olduğunu söylemek doğru olmaz.200’den fazla olan türün sadece bir kısmı kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olmaktadır. Kansere neden olan türler High Risk (Yüksek Riskli),  Low Risk (Düşük Riskli) olarak kategorize edilir.

Tıp dünyasında rahim ağız kanserine neden olan HPV türü sayısının yaklaşık 14 tane olduğu yönünde genel bir kanaat vardır. Tam olarak bundan dolayı yapılan testlerde daha çok bu yüksek riskli 14 tür belirlenmeye çalışılır.

Bu türler Dünya’daki farklı bölgelere göre değişebilmekte ve sayısı 20’ye çıkabilmektedir. Bundan dolayı HPV testleri bölge ve burada yaşayan insanlara göre değişebilir.

HPV Genotipleri Neden Önemlidir?

Vücutta yüksek ve düşük riskli HPV tiplerinin belirlenmesi, kanser riskinden korunma açısından bu tiplerin hangisinin pozitif olduğunu bilmek önemlidir.

HPV Virüsü Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

Cinsel ilişki ile bulaşmasına rağmen, HPV ile enfekte olan derinin genital bölgeye teması bile yeterli olabilir. Kondom dışında kalan enfekte bölgenin teması da engellenmelidir.

HPV’nin belirtileri nelerdir?

Enfeksiyona neden olan HPV virüsü daha çok nemli, sıcak bölgeleri sever. Bundan dolayı kasık ve makat etrafında kırmızı kabarcıklar şeklinde görülür. Sürekli nemli bölgeyse beyazımsı olabilir. Genelde kaşıntı veya şiddetli ağrıya neden olmazlar.

× Whatsapp Destek Hattı
Ara