PCR, Antikor, Hızlı Tanı Testleri

KORONOVİRÜS (COVİD19) TANISI İLE İLGİLİ TESTLER HANGİLERİDİR ?

PCR TESTİ

PCR Testi, Sars-CoV-2 belirtilerinin başlamasıyla,  nazofarengeal örnekte (geniz ve burun sürüntüsü)  virüsün genetik materyalinin tespiti için yapılan bir test olup, o anda virüsün vücutta olup olmadığını tespit edebilir. Moleküler tanı testi de denilir.

Ayrıntılı bilgi için PCR Testi yazımızı okuyabilirsiniz.

COVID-19 (SARS-CoV-2) ANTİKOR TESTİ

İnsan vücudu meydana gelen enfeksiyonlara karşı antikor üretir. Bu antikorlar immunoglobulinler  (Ig) olarak adlandırılan proteinlerdir. Antikor testlerinde bunlar detaylı olarak analiz edilir. Özellikle herhangi bir belirti göstermeyen hastalar için antikor testleri oldukça önemlidir.

Antikor testleri genel olarak kişinin daha önceden enfeksiyona maruz kalıp kalmadığını belirler.

Sars-CoV-2 belirtilerinin başlamasından 10 ile 14. gün arasında IgM ve IgG antikorlarını çok yüksek hassasiyet ve özgüllük oranlarına sahip ECLIA yöntemi ile tespit edebiliriz.

IgG Antikoru  bu hastalığa karşı bağışıklık oluşup oluşmadığını gösterirken,

IgM Antikoru  ise yakın dönemde virüs ile karşılaşıldığını gösteren değerlerdir.

HIZLI TANI TESTİ (KART TEST)

Hızlı Tanı ve Tarama Test Kitinde, kart test ya da kaset test olarak da bilinen bir yöntem ile 1-2 damla kan örneği ile 10 dakikada sonuç alabilme olanağı da vardır. Hızlı tanı testleri, daha çok tarama testi olarak kullanılmakla beraber son zamanlarda geliştirilen testlerin hassasiyeti arttırılmış ve daha güvenilir sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Bu sonuçların mutlaka yukarıdaki diğer 2 test yöntemi ile doğrulanması önerilir. 

PCR VE ANTİKOR TESTLERİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Antijen testleri kişinin hasta olup olmadığını, vücuttaki enfeksiyonun varlığını belirleyen testlerdir ve PCR  Testi antijen belirleyen bir testtir.

Bunun yanı sıra Antikor testleri (IgG –IgM) genel olarak kişinin daha önceden enfeksiyona maruz kalıp kalmadığını belirler.

Kısaca açıklayacak olursak, antikor testi  testin yapıldığı esnada kişinin hasta olup olmadığını virüsün vücudunda varlığını tam olarak belirleyemez. Fakat, buna karşılık PCR testi hastanın o anda virüs taşıdığını gösterir.

HANGİ KORONOVİRÜS (COVİD-19) TESTİNİ NE ZAMAN YAPTIRMALIYIM ?

SARS-CoV-2 (Yeni Tip Koronavirüs) ‘nin belirtilerinin enkübasyon süresi, virüs ile karşılaşılan günden itibaren 2 ile 14 gün arasındadır. Birçok olguda bu karşılaşmadan 4 ile 5 gün sonra belirtilerin başladığı yayınlanmıştır.

Aşağıdaki grafikte enfeksiyon belirteçlerinin seyrini görebilirsiniz.

Bu veriler  göz önünde bulundurulduğunda

Şüpheli temastan ve semptomların başladığı ilk günden sonraki  süreçte tanı ve takip için aşağıdaki testlere başvurulabilir. Tüm bu sürecin çeşitli parametrelere bağlı değişkenlikler göstereceğini unutmamalı ve mutlaka uzman desteği alınmalıdır.

Sorumluluk sahibi bireyler olarak, hasta olan kişinin kendini izole etmesi ve başkalarına bulaştırmayacak şekilde karantinaya çekilmesi yapılabilecek en doğru davranıştır.

× Bize Yazın