Bir şey mi arıyorsunuz?

Vankomisin Testi

Vankomisin Testi

Vankomisin genellikle adını verdiği marka ismiyle anılmaktadır. Genel tabirde vankomisin olarak bilinmektedir.

Vankomisin Genel Bakış

Yazı İçeriği

Test Neden Yapılır?

Vankomisin testi, kandaki vankomisin miktarının ölçümü ve takibi için yapılan bir testtir.

Test Ne Zaman Yapılır?

Vankomisin testi, vankomisin tedavisinde aralıklarla yapılan bir testtir.

Hangi Numuneler Alınır?

Bu test için, kol damarlarından alınan bir kan numunesi yeterli olacaktır.

Test Ön Hazırlık Gerektirir Mi?

Vankomisin testi öncesinde bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur.

Neyi Test Ediyoruz?

Vankomisin, gram pozitif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antimikrobiyaldir. Kandaki vankomisin miktarının ölçülmesini sağlar.

Farklı mikrobiyallerin kullanımının yaygınlaşması nedeniyle çok sık kullanılmamıştır.

Fakat “Staphylococcus aureus” ve çeşitli metisilin dirençli stafilokok türlerin ortaya çıkmasıyla beraber kullanımı da yaygınlaşmıştır.

Vankomisin tedavisi etkinliği sürecinde vankomisin tedavisi minimum konsantrasyona göre oluşur.

Ototoksisite ve nefrotoksisiteye gibi zehirlenmelere sebep olabileceği için yüksek konsantrasyonlar engellenmelidir.

Aynı zamanda; yaş, kilo, böbrek fonksiyonları gibi değişkenlere bağlı olarak her dozda verilecek vankomisin miktarı değişmektedir.

Çünkü böbrek fonksiyonları azalan kişilerde vankomisin ilacı sistemden gerektiği gibi temizlenemez ve kan konsantrasyonu artmaya başlar.

Bir hastaya minimum doza yetecek kadar ilaç verilmediği takdirde tedavi başarısız olur. Bu yüzden de, kandaki ilaç düzeyinin yeterli olup olmamasını kontrol etmek için de vankomisin kullanılır.

İntravenöz vankomisin tedavisi, kalbin etrafında oluşan mebra enfeksiyonu yani endokardit durumunda kullanılır. Ayrıca, osteomyelit ve endokardit gibi bazı pnömonilerde ve menenjitlerde kullanılır.

Yapay kalça protezi, kalp kapakçığı olan hastalarda ya da kateterli hastalarda metisilin dirençli farklı enfeksiyonlarda kullanılır.

Bunun yanı sıra, dental ve cerrahi işlemler öncesinde farklı enfeksiyonların önlenmesini sağlamak için vankomisin kullanılır. Oral vankomisin emilimi az olduğundan dolayı intravenöz kullanılması şarttır.

Sirkülasyona absorbsiyon gerekli olmadığı gastrointesinal sistemde görülen farklı Clostridium difficile tedavisinde kullanılabilir.

Vankomisin Testi İçin Gerekli Numuneler

Bu test için yalnızca koldan alınan bir kan örneği yeterlidir.

Alınan Numunelerin Kalitesi Test Edilir Mi?

Herhangi bir test işlemine gerek yoktur.

En Çok Sorulan Sorular

Numuneler Nasıl ve Ne Zaman Kullanılır?

Vankomisin dozu verildiğinde, kanda konsantrasyon artar, zirve noktasına ulaşır ve sonra düşer. Sonraki dozun verilmesi, tamamen bu düşüşe bağlı olarak ayarlanır.

Burada amaç, ilaç dozunu yeterli aynı zamanda minimum düzeyde tutmaktır. İlaç seviyesinin ölçümü ise, ilacın en düşük konsantrasyonları ve pik noktası belirlenerek doz yeterliliği ve ilacın temizlenlenme yeterliliği hesaplanır. Bu sürede, en düşük seviye bir sonraki dozdan önce gelen dozdur.

En yüksek(pik) doz, intravenöz vankomisin dozundan yaklaşık 2 saat sonradır. En düşük ve pik seviyelerdeki dozları, emilim ve ilacın temizlenme oranını takip etmek için yapılır.

Bu sonuçlar teropatik sınırlardaki ilacı tutar ve uygun ilaç miktarını hesaplamak, doz aralıklarını hesaplamak amacıyla kullanılır.

Vankomisin Testi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Vankomisin, belli durumlarda istenen bir testtir. Tedavi süresi boyunca her birkaç günde bir doktorlar tarafından istenir.

Bazı doktorlar taban konsantrasyonları ve pik konsantrasyonlarını takip etmek için isterler. Fakat bazı durumlarda bu istatistiklerin haricinde, nefrotoksik etki riski olanlar yani ilaçtan dolayı böbrek fonksiyonları azalan kişilerde ilaca beklenen yanıt verilmezse, test istenir.

Yapılan Testlerin Sonucu Ne Anlama Gelir?

Vankomisin seviyelerinin minimum düzeyde olması halinde, hasta etki edecek kadar ilaç alıyordur. Hastadaki enfeksiyon tedaviye yanıt vermiyorsa, ya tedavi yöntemi değiştirilmelidir ya da ilaç tedavisine daha uzun süre devam etmeyi seçmelidir.

Pik konsantrasyonunun fazla olması durumunda, doktor tarafından doz ya da doz sıklığı değiştirilmelidir. Aynı zamanda pik konsantrasyonunun maksimum düzeyin altında olması halinde hasta nefrotoksisite ve ototoksisite için risk altında değildir denebilir.

Pik konsantrasyonu ise, toplama alanındaki yoğunluğa ve temizlenme oranına göre değişebilir.

Bilmem Gereken Farklı Konular Var Mı?

Bu süreçte böbreklerde oluşabilecek durum değişikliklerinin hesaplanabilmesi için BUN(Kan Üre Azotu), kreatinin klirensi ve kreatinin gibi, böbrek fonksiyon testleri vankomisin tedavi süreci öncesi ve sonrasında istenebilir.

Vankomisin tedavisinde intravenöz dozu yavaş verilmelidir. İlaç hızlı ve kontrolsüz şekilde verilirse, hastada kırmızı adam sendromu gelişebilir. Bu histamin reaksiyon, kan basınsında düşüşe, yüzde kızarma gerçekleşmesine ve üst ekstremitede döküntü yaşanmasına neden olabilir.

Vankomisin Niçin Yaygın Olarak Kullanılmaz?

Son yıllarda gelişen dirençli ve orta dirençli Staphylococcus aureus türleri, ve de dirençli, orta dirençli Enterococcus türleri gelişmiştir. Tıp dünyası, vankomisin dirençli mikroorganizmalar oluşmasını engellemek adına, vankomisin kullanımında oldukça dikkatli davranmaktadır.

Oral Vankomisin Kullanan Kişiler Test Yaptırmalı Mı?

Oral vankomisin tedavisi sırasında, az miktarda ilaç absorbe edildiğinden dolayı, nadiren test yaptırmaya ihtiyaç duyulur. Fakat böbrek hastalığı olan kişilerde vücutta ilacın artıp artmadığını görmek için test yapılır.

Vankomisin Testini Evde Yapmak Mümkün Müdür?

Kan seviyeleri evde ölçülemeyeceğinden dolayı, bazı aile hekimlerinin verdiği intravenöz vankomisin tedavisini evde yapmak pek mümkün değildir.

Aile hekiminiz, en son dozdan önce kan örneği alınarak incelenmesi için ilgili laboratuvarlara gönderebilir. Zira test için özel aletler gereklidir ve laboratuvar ortamında incelenmesi gerekir.

Vankomisin Gibi Farklı Antibiyotiklerin Tedavi Süreci İzlenmeli Midir?

Her antibiyotik tedavisinde, izlemeye gerek yoktur. Vankomisin haricindeki antibiyotiklerin birçoğu tedavi edici teropatik indeks seviyesi yüksektir.

Dolayısı ile yan etkiye sebep olmazlar. Bu yüzden de, öncesinde yapılan doz planına göre reçete edilirler.

“Vankomisin Testi” için bir yorum

  1. Vankomisin Testi nerede yapılıyor. fiyatı ne kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın