Bir şey mi arıyorsunuz?

Fonksiyonel Tıp Paneli

Fonksiyonel Tıp Paneli

Kişiselleştirilmiş Fonksiyonel Tıp Testlerini yaptırmak ve testlerin değerlendirilmesi hakkında bilgi veya randevu almak için lütfen tıklayınız

Fonksiyonel Tıp Nedir?

Fonksiyonel Tıp,  hastalıkların, nasıl ve neden oluştuğunun sebebini bulmaya yönelik taramaları derinlemesine yapan ve tedavi planını bu sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik belirleyen bir tıp bakış açısıdır. Hastalığa sebep olabilecek engeller kalktığında vücudumuzun da iyileşme sürecine gireceği prensibine dayanır.

Fonksiyonel Tıp Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Fonksiyonel Tıp da amaç branşlaşmadan bütüncül bir yaklaşım ile sağlığı korumak ya da bozulmuş sağlığı geri kazandırmaktır.

İlk adım, bireye özgü olarak hastalığının altta yatan nedeni ya da nedenleri bulunur; ardından kişiyle el ele verilerek hastalığı geri çevirmeye yönelik modern tıp bilgilerinden, bitkisel takviyelerden, beslenme ve yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesinden yararlanılır.

Böylece kalp damar hastalıkları, diyabet, osteoporoz, artrit , depresyon,dikkat bozuklukları, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve inflamatuar bağırsak hastalıkları, kronik yorgunluk sendromu, fibromiyaljiler, sarı nokta hastalığı, alzheimer, parkinson gibi nörolojik hastalıklar, tiroid hastalıkları, kısırlık ve kanser gibi pek çok kronik hastalıkda hem kökte yatan nedenlerin ortadan kaldırılmasına hem de yapılan tedavilerin etkinliğinin artmasına destek olunabilmektedir.

Fonksiyonel Tıbbın Klasik Tıptan Farkı Nedir?

Fonksiyonel Tıp, klasik tıp dışı bir bakış açısı değildir. Tıbbi eğitimin çok daha kapsamlı ve ayrıntılı bir bakış açısıyla uygulanmasını içerir.

Fonksiyonel tıbbın odağında hastalığın isminden çok o hastalığa sebep olan etkenler vardır. Fonksiyonel tıp bakış açısında hastalıkların tedavi planı, hastalığa sebep olan bu etkenlerin bulunup, iyileştirilmesini içerir.

Sağlık sorunlarına, kronik hastalıklara sebep olabilecek hastanın yeme alışkanlıkları, hareketlilik ve egzersiz alışkanlıkları gibi yaşam tarzı detaylarından tutunda maruz kaldığı strese ve toksinlere kadar araştırılır. Elde edilen veriler beraberinde beden ve zihin için olumsuz ve eksik etkenlerin ortadan kaldırılmasına çalışılır.

Fonksiyonel tıp bakış açısında hastalıkların tedavi planı, hastanın biyokimyasal ve genetik analizlerinin ayrıntılı bir şekilde yapılması ile yaşam tarzı, ailesel yatkınlıkları gibi faktörlerin de araştırılıp elde edilen verilerin ışığında kişiye özel tedavilerin planlaması esasına dayanır.

Tüm bu saydığımız sebeplerden dolayı Fonksiyonel Tıp kişiye özeldir ve hastalıkların tanısı da tedavisi de bu bakış açısında bireye özel olarak yapılır.

Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı İle Hastalıkların Sebebi Nasıl Araştırılır?

Fonksiyonel tıp bakış açısıyla kronik hastalıkların kök sebeplerinin araştırılmasında, hastanın;

 •  Biyokimyasal dengesi detaylı bir check- up taramasıyla kontrol edilir.
 •  Hücresel düzeyde vitamin ve mineral dengeleri test edilir.
 •  Bağırsak sağlığı (mikrobiyota), alerjileri ve gıda intoleransı taranır.
 •  Çevreden alınabilecek toksinler test edilir.

Fonksiyonel Tıp Bakış Açısı İle Hastalıkların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fonksiyonel tıp bakış açısıyla kronik hastalıkların tedavisinde, önerilen klasik tıbbı tedavinin yanında;

 •  Hastalığın kök sebebi araştırılır. Bu sebebe yönelik iyileştirme planlanır.
 •  Başta bağışıklık sisteminin güçlenmesi temel alınır.
 •  Stres ve hareketsiz yaşam gibi hayat tarzında düzenlemeler yapılır.
 •  Sağlıklı beslenme rutininin oluşturulması sağlanır.
 •  Mineral ve vitamin eksikliklerinin tamamlanmasına yönelik destekler alınır.
 •  Çevresel toksik yükün azaltılmasını sağlayacak takviyeler ve önlemler alınır
 •  Stres yönetiminin sağlanmasına yönelik gerekli tedavi ve takviyeler gözden geçirilir.

Fonksiyonel Tıp Testleri Nelerdir?

Fonksiyonel Tıp laboratuvar testleri , kişinin biokimyasal ve fizyolojik ritminde herhangi bir sapma olup olmadığını anlayabilmek için yapılan kan testleridir. Beslenmemize ve çevresel etkenlere, mental sağlığımıza , hareket etme alışkanlıklarımıza  bağlı olarak gelişen iç dengemizdeki değişiklikleri en iyi görebileceğimiz alan çoğu zaman kan tahlillerimizdir.

Fonksiyonel tıp kişiye özeldir mottosundan yola çıkarak kime hangi testin yapılacağı hakkında çoğu zaman kişiye özel test panelleri hazırlanması daha uygun olacaktır. Bunun için hastanın geçmiş sağlık hikayesi ve alışkanlıkları dahil pek çok bilginin paneli hazırlayacak hekime bildirilmesi çok önemlidir. Aşağıda cinsiyet kriteri düşünülerek hazırlanmış  örnek test panellerine ulaşabilirsiniz. Size özel test listesi hazırlanmasını isterseniz , lütfen bizimle telefon yada mesaj yolu ile iletişime geçiniz.

Fonksiyonel Tıp Testlerinin hangileri olduğunu görmek için Lütfen Tıklayınız:

Erkekler İçin Fonksiyonel Test Paneli

Kadınlar İçin Fonksiyonel Test Paneli

Fonksiyonel Tıp Ağır Metal & Toksik Metal Paneli

Gluten İntoleransı Paneli

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın