Bir şey mi arıyorsunuz?

PCR Testi

PCR Testi

PCR ; Polymerase Chain Reaction kısaltması olup Polimeraz Zincir Reaksiyonu demektir ve laboratuvar tanı yöntemlerinden biridir. COVID 19 için PCR Testi, Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılır ve kişinin virüsle enfekte olup olmadığı araştırılır.

PCR Testi Nedir?

COVID 19 PCR Testi ile koronavirüse ait RNA molekülü, hastadan alınan sürüntü örneğinde tespit edilmektedir.

Bu test sonucuna göre hastaya COVID pozitif veya COVID negatif teşhisi konulabilmektedir.

PCR test yöntemi ile vücut içinde var olan çok küçük miktarda virüs dahi tespit edilebilmektedir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi,  boğaz ve burun içinden sürüntü örneği alınarak yapılır.

Laboratuvarımızda PCR Testinizin sonucu aynı gün içinde verilmektedir. Örnek alımı hastamızın isteğine göre laboratuvarımızda gerçekleşebileceği gibi hastamızın bulunduğu yere uzman ekibimizin gelmesi ile de yapılabilmektedir.

PCR Testi Öncesi Herhangi Bir Hazırlık Gerekir Mi?

PCR testi öncesi herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Burundan ya da boğazdan alınan sürüntü örneği ile inceleme yapılacaktır.

PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Laboratuvarımızda yapılan PCR testleri için aynı gün içerisinde sonuç verilmektedir. TC kimlik numarası ile e-nabız üzerinden test sonuçlarınızı öğrenilebileceğiniz gibi raporunuz laboratuvarımız tarafından da verilmektedir.

PCR Testi Pozitif Ne Anlama Gelir?

PCR testinin pozitif çıkması, kişinin coronavirüsle enfekte olduğu COVID19 hastası olduğu anlamına gelmektedir. Kişi sıkı takibe alınmalı ve temaslılar tespit edilmelidir. Gerekli tedavi planı doktor tarafından belirlenir ve hemen uygulanır. Bu süreçte bireyin karantinaya alınması önemlidir. Sosyal mesafe, temizlik, hijyen, maske kurallarına özenle uyulması gerekir. Ortak temas alanlarına dokunurken dikkatli olmak, bu yüzeylerin temizliğini sık sık sağlamak son derece önemlidir. Dezenfeksiyon ve sterilizasyon çok iyi sağlanmalıdır.

PCR Testi Negatif  Ne Anlama Gelir?

PCR testinin negatif çıkması bireyin virüsle enfekte olmadığını gösterir.  Sonuç negatif olsa dahi temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulmaya devam edilmelidir.

PCR Testi Nerede Yapılır?

PCR testi, Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılabilir. Devlet hastanelerinde ücretsiz olarak PCR testi yapılmaktadır. Özel hastanelerde ve Laboratuvarlarda ise belli bir ücret karşılığında PCR testi yapılır.

covid19 laboratuvarı Tetra Tıp Mikrobiyoloji Laboratuvarımız Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş COVID19 Tanı Laboratuvarıdır.

PCR Testi Güvenli Bir Test Midir?

PCR testi hastanelerde ve donanımlı, yetkilendirilmiş laboratuvarlarda uzmanlar tarafından uygulandığında %100’e yakın doğru sonuç vermektedir. Tüm dünyada COVI19 tanısında en güvenilir testtir.

PCR Testi İle Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Antikor testi, kişinin numune alındığı anda virüs ile enfekte olup olmadığını belirlemek için yeterli değildir. Vücudun virüse karşı geliştirdiği antikorun varlığının arandığı antikor testleri, PCR testi ile birlikte yapılabilir. Birbirlerinden farkı, PCR testinin antijen testi olmasıdır.

Antikor Testi sonucunda antikor varlığı tespit edilmiş ise bireyin geçmiş zamanda virüsle karşılaştığını, savunma sisteminin virüse karşı aşı yolu ya da doğal yolla geliştirdiği bağışıklığın oluştuğunu ifade eder.

Antikor testlerinde IgG antikoru ve IgM antikoru aranır. IgG antikoru hastalığa karşı edinilmiş bir bağışıklık olup olmadığını , IgM antikoru ise yakın zamanda ya da örneğin alınması esnasında virüsle temas olup olmadığını gösterir. Antikor testi kan örneğinden yapılmaktadır.

PCR Testi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Covid-19 virüsünün belirtileri gözlendiğinde PCR testi yaptırılmalıdır. Bu belirtiler varyantlara, hastalığın evresine, bireyden bireye değişiklik göstermekle birlikte bazen hiçbir  belirti de olmayabilir.

Ateş, kuru öksürük, kas ve eklem ağrıları, boğaz ağrısı, tat ve koku kaybı, ishal, soluk alıp vermede zorlanma şeklinde görülebilen bu belirtiler kişide saptandığında PCR testi yaptırmakta fayda vardır.

Belirtiler hastalığın ilerleyen evrelerinde şiddetini arttırır ve nefes darlığı, göğüs ağrısı, extremitelerde harekette zorlanma gibi belirtiler de gözlenebilir.

Belirtisiz enfekte olma riskine karşı belirli aralıklarla PCR testi yaptırmak, sağlığınız için daha uygun olacaktır.

PCR Testi Kimlere Yapılabilir?

PCR testi covid-19 şüphesi bulanan kişilere, Covid-19 hastaları ile temaslı kişilere yapıldığı gibi uçuş öncesi, spor müsabakaları öncesi ve cerrahi işlem öncesinde de tarama amaçlı yapılabilmektedir.

Bebeklere PCR Testi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde veya çocuklarda asemptomatik olarak da seyredebilen covid-19 virüsünün tespiti için PCR testi gerekir. Bebekler ve çocuklar, hastalık için taşıyıcı durumda olduklarında PCR testi istem edilmesi halinde yapılması gerekir. Bebeklerde de yetişkinlerde olduğu gibi örnek çubuğu yardımıyla, burun ya da boğaz sürüntüsünün alınması şeklinde PCR testi yapılır.

DETAYLI BİLGİ VE RANDEVU İÇİN 0216 576 22 77

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın