Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar PCR Paneli

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara bakteriler , virüsler, mantarlar, parazitler yol açabilir.

Bu etkenler özellikle cinsel ilişki sırasında (vaginal, anal, oral olmak üzere her türlü cinsel ilişki) partnerlerden birbirine bulaşır.

Ancak enfekte bölgeye direk temas yada enfekte bölgeye, sıvıya yada kana temas etmiş aletlerin ortak kullanımı, kan transferi ile bulaşabildiği gibi doğumda, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde de anneden bebeğe bulaşması mümkündür.

Dünya sağlık örgütü 2020 yılında, en sık rastlanan dört Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyondan kısaca CYBE’den herhangi biriyle neredeyse yeni 374 milyon kişinin enfekte olduğunu belirtmektedir.

En sık rastlanan bu 4 CYBE türü bakteriyel olup;

Klamidya,

Gonore (bel soğukluğu),

Sifiliz (frengi),

Trichomoniasis enfeksiyonlarıdır.

Ve bu enfeksiyonlar günümüzde doğru zamanda teşhis edildiğinde  doğru yöntemle tedavi edilebilmektedir.

Diğer sık rastlanan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan;

Hepatit B

HSV

HIV 

HPV

ise viral enfeksiyonlar olup teşhis edilebildiğinde tamamen tedavi edilemese de kontrol altına alınabilen ve bulaşıcılığı da engellenebilen enfeksiyonlardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çoğu kişide herhangi bir semptom göstermeden sessizce ilerler ve partnerine ve hatta anneden bebeğe bulaşması söz konusu olabilir. Bu hastalıklar en sık rastlanan kısırlık sebeplerini oluşturduğu gibi yeni doğan ölümleri ve enfeksiyonlarına da sebebiyet vermektedir.

Herhangi bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyona (CYBE) maruz kaldıysanız yaşayabileceğiniz semptomlar:

Vajinal ve üretral akıntı(renkli, mukuslu, kokulu)

İdrar yaparken yanma yada kanlı idrar

Genital yaralar, siğiller…

Ağrılı cinsel ilişki veya cinsel ilişki sonrası kanama

Karın ağrısı

CYBE (CYBH) Multipleks PCR Test Paneli

CYBE etkenleri araştırılırken hastadan alınan vaginal veya üretral sıvıdan, siğil gibi döküntülerden alınan sürüntülerden çeşitli mikrobiyolojik laboratuvar teknikleri ile boyanarak ve mikroskop altında araştırılarak tespit edilebildiği gibi antijen tanıma yani serolojik testlerle de her etkene karşı tek tek araştırılma yapılmaktaydı.

Ancak günümüzde PCR teknolojisinin gelişmesi ile hastalık etkenine ait genetik materyalin tespit edilmesi mümkün olmuştur. Hatta birden fazla hastalık yapıcı mikrop türü aynı test numunesi ile tek bir defada test edilebilmektedir. Test numunesi olarak idrar veya genital akıntılardan alınan sürüntü materyali kullanılmaktadır.

CYBE PCR Test Panelinde Hangi Hastalık Etkenlerinin Genetik Materyali Test Edilmektedir?

Laboratuvarımızda Multipleks PCR Test analizi ile tek numuneden 1 defada 11 hastalık yapıcı unsur test edilebilmektedir.

İdrardan veya varsa üretral akıntıdan veya vajen/serviks sürüntüsünden Multipleks PCR analizi;
Chlamydia Trachomatis

Klamidya en sık görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur.

Kadınlarda tedavi edilmeyen ve tekrarlayan enfeksiyonlar pelvik inflamatuvar hastalık, tüplerde tıkanma, dış gebelik ve kısırlık riskini arttırır.

Erkeklerde nongonokoksik üretrite, prostatit  yol açar.

Gardnerella Vaginalis

Bu bakteri türü vaginanın normal florasında bulunur ama bağışıklık sisteminin yetersizliği, diyabet, fazla antibiyotik kullanımı gibi çeşitli sebeplerle floradaki miktarının artması ve tedavi edilmemesi, ağrılı ve kokulu akıntıyla başlayan hastalığın ilerlemesi ve yayılmasına hatta kısırlığa neden olabilir.

HSV Tip1 
HSV Tip2

Genital Herpes e sebep olan her iki HSV tipi de, kadınlarda ve erkeklerde ağrılı lezyon ve yaralara sebep olabilen viral bir CYBE etkenidir. Kesin tedavisi olmasa da zamanında teşhis konulabilmesi lezyonların yayılmasını ve bulaşmasını engelleyici tedavi protokollerinin uygulanması sağlanabilir.

Hasta kaliteli ve sorunsuz şekilde yaşamına devam edebilir.

Mycoplasma genitalium

Kadın ve erkeklerde genital akıntı ile seyreden enfeksiyonlara sebep olur.

Mycoplasma hominis

Pelvik inflamatuar Hastalık (PİH) etkenidir. Ağrılı , kokulu akıntıya sebep olabilir.Tedavi edilmediğinde kısırlığa yol açabilir.

Neisseria gonorrhea

Halk arasında Bel soğukluğu olarak da bilinen oldukça sık rastlanan bir hastalığın bakteriyal etkenidir. Doğru zamanda teşhis ile tedavisi kolaylaşmaktadır.

Treponema pallidum

Sifiliz yada Frengi diye bilinen hastalığın bakteriyal etkenidir. Frengi günümüzde tedavisi mümkün cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir.

Trichomonas vaginalis

Tüm dünyada en sık rastlanan cinsel yolla bulşan hastalıklardan biri olan trichomoniasis etkeni olan parazit türüdür. Zamanında teşhis edilmesi tedaviyi kolaylaştırır.

Ureaplasma parvum
Ureaplasma urealyticum

Ureaplasmalar fırsatçı mikroplardır. Genellikle tek başına enfeksiyona sebep olmazlar. Gardnarella gibi bakterilerle birlikte kişilerde hastalığın şiddetinin artmasını ve HIV , hepatit gibi hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırabilirler.

Gebelikte sırasında plasenta ve amniyon zarında enfeksiyona neden olarak erken doğumlara sebep olabilmektedir.

Çok nadir olarak yenidoğan bebekte zaatürre, bakteremi ve hatta ölüme yol açabilecekleri görülmüştür.

 

Moleküler yöntemlerle gerçekleştirilen Multipleks PCR test paneli dışında kalan  Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan HIV , HPV ve Hepatit Testleri hakkında bilgi almak isterseniz lütfen aşağıdaki linklere tıklayınız.

HIV Testi

HPV DNA PCR Testi

Hepatit Testleri

Hepatit A Testi

Hepatit B Testi

× Whatsapp Destek Hattı
Ara