Bir şey mi arıyorsunuz?

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi

 

Bu metin bilgilendirme amaçlı düzenlenmiştir.

Coronavirüs belirtileri, şiddeti, kişiye göre değişiyor.

Şimdiye kadar dünya genelinde elde edilen istatistiklere bakıldığında Covid-19’a yakalanan bazı hastaların risk grubunda olmalarına rağmen hastalığı hafif geçirdikleri, hatta belirti bile göstermedikleri görülüyor.

Buna karşın aynı gruptaki bazı hastalarda ise ağır semptomlar izleniyor.

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, hastanın Coronavirüsü ağır geçirmesinin nedeninin vücuda giren virüsün hızla yayılmasını engelleyen Tip 1 İnterferon molekülünün bulunmaması olduğunu ortaya koyuyor.

Kandan incelenen genetik test marifetiyle bu konuyla alakalı bugüne kadar bilimsel olarak açıklanmış gen ve varyasyonlar incelenerek Covid-19 virüsünün hangi insanlarda ağır, hangilerinde hafif seyrettiği belirlenebiliyor.

Böylece uzmanımıza danışarak, Covid-19 virüsü konusunda almanız gereken tedbirleri (özel tedavi, bağışıklık güçlendirici uygulama yöntemleri vb) yaşam tarzınızdaki değişiklikleri hayata geçiriyorsunuz.

Uzmanlar,  bu testi Kanser, Diyabet, Kalp Damar Hastalıkları, Organ yetmezliği, Astım, KOAH, Böbrek yetmezliği, Obezite, Akciğer hastalıkları olan ve bağışıklık baskılayıcı diye adlandırdığımız ilaçlardan kullanan veya ofis ve kalabalık yerlerde çalışan aynı şekilde yaş gibi faktörlerden dolayı koronavirüs riski taşıyan grupta bulunan kişilere önermektedir.

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi Neden Önemli?

2020 Yılı başlarında Dünya ve Ülkemiz’de hızla yayılmakta olan Covid-19 virüsü her yaştan insanı olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

COVID-19 Genetik Yatkınlık Testi Koronavirüse yakalanan kişilerin istatistiklerine bakıldığında çok farklı hatta kişiye özel sonuçlar görülmektedir.

Covid-19un etkilediği hastaların bir kısmı süreci çok kolay atlatırken, bazı hastalar çok ağır tablolarla karşılaşmakta hatta yoğun bakıma alınmadıkları sürece hastalığı atlatamamaktadırlar. Bunun yanında bazı hastalar ise hiçbir belirti göstermeden atlatmaktadırlar.

Ortaya çıkan kişiye göre farklılıklar kısa bir geçmişe kadar kişinin bağışıklık sistemi ile açıklanırken, günümüzde hastalığın seyrinin aslında kişinin genetik yapısı ile alakalı olduğu da göz önünde bulundurulmaktadır. 

Covid-19 Gen İlişkisi

Kişinin geçmişi ve genetik yatkınlığı Covid-19 hastalık seyri hakkında sağlık uzmanlarına bir hayli fazla ipucu vermektedir.

Koronavirüs hastalığını ağır geçiren hastalar üzerinde yapılan araştırmalarda bir kısmının genetik mutasyonlar geçirdiği belirlenmiştir.

Bu konuyla alakalı yakın zamanda Tıp Dünyasında otorite olarak kabul edilen Science ve New England Journal of Medicine’da bu konu hakkında bir dizi çalışma yayınlanmıştır.

İlgili yayında yukarıda bahsedilen hastalarda insan vücudunu virüslerden koruyan ve 10’dan fazla proteinden oluşan Tip 1 İnterferon bulunmadığı belirtilmiştir.

İnterferonlar antiviral etkileri bilinen sitokin grubu proteinlerdendir ve farklı alt tipleri bulunmaktadır.

Tip 1 İnterferon molekülünün görevi, virüsün çoğalmasını durdurmak ve enfeksiyonu tespit ettiği anda bağışıklık sistemi tarafından üretilmektedir.

Yapılan çalışmalar Covid-19 virüsüne maruz kalan bazı hastaların süreci ağır geçirmelerinin nedeninin Tip 1 İnterferon sinyal ağının çalışmıyor veya bozuk olabileceğini göstermiştir.

Şimdiye kadar bu konuyla alakalı yapılan araştırmalar Tip 1 İnterferon sinyal yolağında rol alan 10’dan fazla gen bulunduğunu ortaya koymaktadır.

İşte tam olarak bu durum yaşları genç veya hiçbir kronik hastalığı olmayıp Covid-19 sürecini ağır geçiren kişilerin genetik yapıları hakkında ciddi ipuçları vermektedir.

Genetik Test Kandan Bakılır

Kişilerin kan örnekleri alınarak uygulanan Covid- 19 genetik yatkınlık testi, tek bir gen veya varyasyonu incelemek yerine, günümüze kadar bilimsel olarak gösterilen varyasyonların tamamını içerir.

Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, interferon sinyal yolağında görev alan genler ile kan gruplarını belirleyen gen bölgelerinde olmak üzere toplam 20’den fazla gen bölgesindeki genetik varyasyonlar incelenmektedir.

Bu varyasyonlar bulunmuyorsa, kişinin şimdiye kadar dünyada Covid-19’u ağır geçirdiği bildirilmiş genetik varyantları taşımadığı anlamına gelir.

Bununla birlikte, henüz bildirilmeyen başka varyantların olabileceği dikkate  alınması gerektiğini belirtmemiz gerekir.

Bu Testi Neden Yaptırmalıyım?

Covid-19 Genetik Yatkınlık Testi Spesifik Tedbir Almanızı Sağlar.

Covid-19 aşısının hala tam olarak uygulanamadığı bu günlerde, Covid-19 dan korunma adına elimizde sadece doğal bağışıklık sitemi kalmaktadır.

İnsan vücudunun bağışıklık cevabının en önemli adımlarından birisi Tip 1 İnterferon (IFN-1) salgılanması ve bu proteinin uyaracağı sinyal yolaklarıdır.

Bu test sayesinde Tip 1 interferon sinyal ağında rol alan ve bilinen diğer genler ile varyasyonlar incelenmektedir.

Bu test sonucuna göre hasta (sağlıklı kişiler de olabilir) önceden önlemlerini arttırarak gerekli ve kendi metabolizmasına özel önlemleri alabilecek duruma gelebilir, hatta yaşam tarzı ile alakalı değişikliklere yön verecek imkan elde edebilir.

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın