Bir şey mi arıyorsunuz?

H1N1 Virüsü ve Siz

H1N1 virüsü

2009 H1N1 (bazen “domuz gribi” olarak da adlandırılır), insanlarda hastalığa neden olan yeni bir grip virüsüdür.

Bu yeni virüs ilk olarak Nisan 2009’da Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kişilerde tespit edildi.

Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

Bu virüs, normal mevsimsel grip virüslerinin yayılmasıyla aynı şekilde dünya çapında kişiden kişiye yayılıyor.

11 Haziran 2009’da Dünya Sağlık Örgütü Web Sitesi (WHO), 2009 H1N1 grip salgınının başladığını duyurdu.

H1N1 virüsü neden bazen “domuz gribi” olarak adlandırılıyor?

Yazı İçeriği

Bu virüs, başlangıçta “domuz gribi” olarak anılıyordu çünkü laboratuvar testleri virüsteki genlerin çoğunun, normalde Kuzey Amerika’daki domuzlarda görülen grip virüslerine çok benzediğini gösterdi.

Ancak ileri çalışmalar, 2009 H1N1’in Kuzey Amerika domuzlarında dolaşanlardan çok farklı olduğunu gösterdi. Virüste Avrupa ve Asya’daki domuzlarda bulunan grip virüslerinden iki gen, kuş genleri ve insan genleri vardır.

Bilim adamları buna “dörtlü reasortant” virüs diyorlar.

İnsanlarda H1N1 Gribi

Türkiye’de  H1N1 virüsü enfeksiyonları var mı?

Evet. H1N1 aktivitesi Ekim ayının sonlarında azalırken, H1N1 virüsü halen Türkiye’de kısmen de olsa ara ara oluyor  H1N1 virüsü, 2009-2010 grip mevsimi boyunca şimdiye kadar dolaşımda olan baskın influenza virüsüdür.

Amerika Birleşik Devletleri, 2009 ilkbaharında ilk H1N1 dalgasını yaşadı, ardından sonbaharda ikinci bir dalga izledi ve enfekte insan sayısı Ekim sonunda zirve yaptı. 2009 H1N1 virüsü hastalığa neden olmaya devam ederken, mevsimsel grip virüslerininde olduğu üzere kış aylarında yayılma olasılığı artıyor.

Grip mevsiminin geri kalanında da belirsizlikler mevcut.

Geçmiş pandemilerde grip yayılımı dalgalar halinde meydana geldi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 2010 kışının son günlerinde başka bir dalgayı deneyimlemesi mümkün.

Geçmişte grip salgınlarına neden olan yeni virüsler ortaya çıktığında, yeni virüs insanlar arasında yayılmaya başladı.

Uzmanlar,  2009 H1N1 virüsünün, belki de tipik bir kış gribi olarak bir süre daha insanlar arasında yayılmaya devam edeceğine inanıyor.

Güney Yarımküre’nin yaklaşmakta olan mevsimsel grip aşısı için H1N1 aşı bileşeni olarak  H1N1 virüsü seçilmiştir. (2010-2011 Kuzey Yarımküre grip aşısı için virüs seçimi hakkında daha fazla bilgi mevcuttur.).

CDC, influenza hakkında bilgi toplamak, derlemek ve analiz etmek için devletlerle rutin olarak çalışır ve salgının başlangıcından bu yana 2009 H1N1 virüsü için de aynısını yaptı.

Bu bilgiler, FluView adlı haftalık bir raporda sunulur.

H1N1 virüsü bulaşıcı mı?

H1N1 virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana yayılmaktadır.

H1N1 virüsü nasıl yayılır?

H1N1 virüsünün yayılmasının, mevsimsel griple aynı şekilde meydana geldiği düşünülüyor.

Grip virüsleri çoğunlukla grip olan kişiler tarafından öksürme, hapşırma veya konuşma yoluyla insandan insana yayılır.

Bazen insanlar, üzerinde grip virüsleri bulunan bir şeye – örneğin bir yüzeye veya nesneye – ve ardından ağızlarına veya burunlarına dokunarak enfekte olabilir.

Birden fazla kez H1N1 vürsünü kapabilir miyim?

H1N1 dahil herhangi bir grip virüsü ile enfekte olmanız vücudunuzun bu virüse karşı bağışıklık direnci geliştirmesine neden olur. Bu nedenle bir kişinin aynı grip virüsünü birden fazla kez bulaştırma olasılığı düşüktür.

 

İnfluenza

(Bununla birlikte, zayıflamış bağışıklık sistemine sahip kişiler, enfeksiyondan sonra tam bağışıklık geliştiremeyebilir ve aynı grip virüsü ile birden fazla kez enfekte olma olasılığı daha yüksek olabilir.)

Bununla birlikte, bir grip mevsiminde bir kişinin grip enfeksiyonu için birden fazla pozitif test sonucu olması da mümkündür. Bunun iki nedeni olabilir:

Bir kişiye farklı influenza virüsleri bulaşmış olabilir. Örneğin, ilk seferde 2009 H1N1 ve ardından düzenli bir mevsimsel grip virüsü bulaşabilir.

Çoğu hızlı test, hastalıktan hangi influenza virüsünün sorumlu olduğunu ayırt edemez.

Grip testleri bazen yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar verebilir, bu nedenle test sonuçlarından birinin yanlış olması muhtemeldir.

Hızlı grip testleri ile tanı konulduğunda bu daha olasıdır.

İnsanlarda bu virüsün semptomları nelerdir?

İnsanlarda 2009 H1N1 grip virüsünün semptomları ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkalı burun, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme ve yorgunluktur.

Bazı kişilerde kusma ve ishal olabilir. Bu virüsle bağlantılı hastalıklar sonucunda ciddi hastalıklar ve ölümler meydana gelmişti. 

H1N1 gribi ne kadar ciddi olabilir?

H1N1 gribi hafif ya da şiddetli olabilir.

H1N1 gribi

Hastalanan çoğu insan tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşirken, bu virüsün neden olduğu enfeksiyon nedeniyle hastaneye yatışlar ve ölümler de meydana geldi.

Mevsimsel gripte, bazı insanlar ciddi yan etkilere karşı “yüksek risk” altındadır.

Buna 65 yaş ve üstü kişiler, beş yaşından küçük çocuklar, hamile kadınlar ve belirli kronik tıbbi rahatsızlıkları olan her yaştan kişiler dahildir.

Buna hamilelik, şeker hastalığı, kalp hastalığı, astım ve böbrek hastalığı da dahildir.

Bir çalışmada,   H1N1 sonucunda hastaneye kaldırılan çocukların yüzde elli yedisinde bir veya daha fazla “yüksek riskli” tıbbi durum vardı.

Küçük çocuklar da tıpkı mevsimsel gripte olduğu gibi 2009 H1N1 gribinden dolayı ciddi risk altındadır. 65 yaş ve üstü kişilerin  H1N1 gribine yakalanma olasılığı daha düşükken, hastalanırlarsa da hastalıklarından kaynaklanan ciddi belirtiler geliştirme olasılığı daha yüksek.

CDC laboratuvar çalışmaları, hiçbir çocuğun ve 60 yaşından küçük yetişkinin 2009 H1N1 grip virüsüne karşı mevcut antikorlara sahip olmadığını göstermiştir; ancak 60 yaşından büyük yetişkinlerin yaklaşık üçte biri bu virüse karşı antikorlara sahip olabilir.

Mevcut herhangi bir antikor tarafından 2009 H1N1 gribine karşı ne kadar koruma sağlanabileceği bilinmemektedir.

Kimler daha yüksek risk altındadır?

Grip olan çoğu insan (mevsimsel veya H1N1) hafif bir hastalık geçirecek, tıbbi bakıma veya antiviral ilaçlara ihtiyaç duymayacak ve iki haftadan daha kısa sürede iyileşecek.

Bununla birlikte, bazı kişilerin hastaneye kaldırılma ve bazen ölümle sonuçlanan grip vakalarına yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Pnömoni, bronşit, sinüs enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonları griple ilişkili belirtilere örnektir.

Grip ayrıca kronik sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Örneğin, astımı olan kişiler grip olduklarında astım atakları yaşayabilir ve kronik konjestif kalp yetmezliği olan kişilerde grip tarafından tetiklenen bu durum kötüleşebilir.

Aşağıdaki liste, gripten hastalanırlarsa griple ilişkili belirtilere yakalanma olasılığı daha yüksek olan insan gruplarını içermektedir.

Grip İle İlgili Komplikasyonlar Geliştirme Açısından Yüksek Risk Altındaki Kişiler

 • 5 yaşından küçük çocuklar, ancak özellikle 2 yaşından küçük çocuklar
 • 65 yaş ve üstü yetişkinler
 • Hamile kadın

Aşağıdakiler dahil tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler:

Astım

Nörolojik ve nörogelişimsel durumlar [beyin, omurilik, periferik sinir ve serebral palsi gibi kas bozuklukları, epilepsi (nöbet bozuklukları), inme, zihinsel engel (zeka geriliği), orta ila şiddetli gelişimsel gecikme, kas distrofisi veya omurga kordon yaralanması].

 • Kronik akciğer hastalığı (kronik obstrüktif akciğer hastalığı [COPD] ve kistik fibroz gibi)
 • Kalp hastalığı (doğuştan kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği ve koroner arter hastalığı gibi)
 • Kan hastalıkları (orak hücre hastalığı gibi)
 • Endokrin bozuklukları (diabetes mellitus gibi)
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer bozuklukları
 • Metabolik bozukluklar (kalıtsal metabolik bozukluklar ve mitokondriyal bozukluklar gibi)

Hastalık veya ilaç nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemi (HIV veya AIDS’li kişiler veya kanser veya kronik steroid kullananlar gibi)

Uzun süreli aspirin tedavisi gören 19 yaşından küçük kişiler

Ek olarak, bazı çalışmalar obez kişilerin (vücut kitle indeksi ≥30) ve özellikle morbid obez kişilerin (vücut kitle indeksi ≥40) daha yüksek risk altında olduğunu göstermiştir.

Bunun nedeni yukarıdaki daha yüksek risk koşullarından birine sahip olmaları ancak bunun farkında olmamalarıdır.

H1N1 gribi, şiddeti ve enfeksiyon oranları açısından mevsimsel griple karşılaştırıldığında nasıldır?

Grip mevsimleri zamanlama, süre ve ciddiyet açısından farklılık gösterir. Mevsimsel grip, hafif ila şiddetli hastalıklara neden olabilir ve bazen ölümle sonuçlanabilir.

H1N1 gribi, şiddeti

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ortalama 36.000 kişi griple ilişkili etkilerden ölmekte ve 200.000’den fazla kişi griple ilgili nedenlerden hastaneye kaldırılmaktadır.

Hastaneye kaldırılanların 20.000’i 5 yaşından küçük çocuklardır.

Ölümlerin %90’ından fazlası ve hastaneye yatışların yaklaşık %60’ı 65 yaşından büyük insanlardan meydana geliyor.

H1N1 vakalarının, hastaneye yatışların ve ölümlerin CDC tahminleri 65 yaşın altındaki kişilerin, mevsimsel griple karşılaştırıldığında 65 yaş ve üstü kişilere göre  H1N1 gripten daha ciddi şekilde etkilendiğini göstermektedir.

CDC, 2009 H1N1 ile Nisan ayından 12 Aralık 2009’a kadar hastaneye yatışların yaklaşık %90’ının ve tahmini ölümlerin %88’inin 65 yaşın altındaki insanlarda meydana geldiğini tahmin etmektedir.

Bununla birlikte, 65 yaş ve üstü kişilerde ciddi hastalık ve ölümler meydana geldiğinden ve 2009 H1N1 aşısının üretim imkanları önemli ölçüde arttığından, CDC 65 yaşından büyükler de dahil olmak üzere 6 aydan büyük bebekleri, çocuk ve yetişkinleri 2009 H1N1’e karşı aşı olmaya teşvik ediyor. 

Enfekte bir kişi bu virüsü başkalarına ne kadar süreyle yayabilir?

Mevsimsel grip veya 2009 H1N1 grip bulaşmış kişiler virüs yayarlar ve hastalanmadan önceki 1 günden 5 ila 7 gün sonrasına kadar başkalarına bulaştırabilirler.

Bu, özellikle çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde ve 2009 H1N1 virüsleri ile enfekte kişilerde daha uzun olabilir.

Kendimi hastalanmaktan korumak için ne yapabilirim?

Bu dönemde, mevsimsel grip virüslerine karşı koruma sağlamak için mevsimsel grip ve 2009 H1N1 grip virüsüne karşı koruma sağlamak için H1N1 aşısı var. Grip aşısı, grip enfeksiyonuna karşı korunmada açık ara en önemli adımdır.

Grip gibi solunum yolu hastalıklarına neden olan mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olabilecek günlük eylemler de vardır.

Sağlığınızı korumak için şu adımları atın:

 • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı bir mendille kapatın. Kullandıktan sonra çöpe atın.
 • Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
 • Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının. Mikroplar bu şekilde yayılır.
 • Hasta insanlarla yakın temastan kaçınmaya çalışın.
 • Grip benzeri bir hastalıktan hastaysanız tıbbi bakım veya diğer ihtiyaçlar dışında ateşiniz geçtikten sonra en az 24 saat evde kalmalısınız.
 • (Ateşinizi düşüren bir ilaç kullanılmadan ateşiniz geçmelidir. *) Başkalarını hasta etmemek için diğerlerinden mümkün olduğunca uzak durun.

Yapabileceğiniz diğer önemli eylemler şunlardır:

Yüksek Ateş

Okulların kapanması, kalabalıktan kaçınma ve diğer sosyal mesafe önlemleriyle ilgili halk sağlığı tavsiyelerine uyun.

Hastalanmanız ve bir hafta kadar evde kalmanız gerekmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olun; Reçetesiz satılan ilaçlar, alkol bazlı el losyonları, mendiller ve diğer ilgili maddeler hastayken size yardımcı olabilir.

Virüsün öksürme veya hapşırma yoluyla yayılmasını önlemenin en iyi yolu nedir?

Grip benzeri bir hastalıktan hastaysanız, tıbbi bakım veya diğer ihtiyaçlar dışında ateşiniz geçtikten sonra en az 24 saat evde kalmalısınız.

Yalnız bu süre içerisinde ateşinizi düşüren bir ilaç kullanmadan ateşiniz gitmiş olmalıdır.

Başkalarından mümkün olduğunca uzak durun.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın.

Kullanılmış mendilinizi atık sepetine koyun. Sonra ellerinizi temizleyin ve her öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda bunu yapın.

Evde H1N1 gribine yakalanmış bir aile üyem varsa işe gitmeli miyim?

Sağlığı iyi olan ancak  H1N1 gribine yakalanmış bir aile üyesi olan çalışanlar her zamanki gibi işe gidebilirler.

Bu çalışanlar her gün sağlıklarını izlemeli ve özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra öksürük ve hapşırıklarının üzerini örtmek ve sık sık sabun ve suyla ellerini yıkamak gibi günlük önlemleri almalıdır.

Hijyen Hijyen

Sabun ve su yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanmalıdır.

Hastalanırlarsa amirlerine haber vermeli ve evde kalmalıdırlar.

Altta yatan başka bir sağlık sorunu olan veya hamile olan çalışanlar, grip antiviral ilaçları almaları gerekebileceğinden tavsiye için sağlık uzmanlarını aramalıdır.

Gripten kaçınmak için ellerimi yıkamanın en iyi tekniği nedir?

Ellerinizi sık sık yıkamak mikroplardan korunmanıza yardımcı olacaktır. CDC, ellerinizi sabun ve ılık suyla yıkarken 15 ila 20 saniye yıkamanızı önerir.

Sabun ve su bulunmadığında, alkol bazlı tek kullanımlık el bezleri veya jel dezenfektanları kullanılabilir.

Bunları çoğu süpermarkette ve eczanede bulabilirsiniz.

Jel kullanıyorsanız, jel kuruyana kadar ellerinizi ovalayın. Jelin çalışması için suya ihtiyacı yoktur. İçindeki alkol ellerinizdeki mikropları öldürür.

Ateşim varsa ne yapmalıyım?

Ateş, birçok insan için grip benzeri bir hastalığın semptomlarından biri olabilir. Ateşiniz olması için en az 37,8 santigrat derece ağız sıcaklığınız olması gerekir.

Ateşin belirtileri arasında titreme, kızarmış bir görünüm, çok sıcak hissetme veya terleme yer alır.

Ateş düşürücü ilaçlar tipik olarak asetaminofen (Tylenol gibi) veya ibuprofen (Motrin gibi) içerir. Bu ilaçlar hem ateşi düşürmeye hem de ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Aspirin (asetilsalisilik asit) grip olan çocuklara veya gençlere (18 yaşında ve daha küçük olanlar) verilmemelidir.

Bu, Reye sendromu adı verilen nadir fakat ciddi bir hastalığa neden olabilir.

Gribin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için, ateşiniz varsa, ateşiniz veya ateş belirtisi kalmadıktan sonra en az 24 saat evde kalın.

Bununla birlikte, ateş düşürücü ilaçlar alıyorsanız, ateşinizin gerçekten geçip geçmediğini bilemezsiniz.

Bu nedenle, kendinizi daha iyi hissetmeye başladığınızda, ateş düşürücü ilaçların dozları arasındaki aralığı artırın ve ateşinizin geri dönmediğinden emin olmak için ateşinizi izlemeye devam edin.

Çocuklarda:

 • Hızlı nefes alma veya nefes almada zorluk
 • Mavimsi ten rengi
 • Yeterince sıvı içmemek
 • Uyanmama veya etkileşimde bulunmama
 • Çocuğun tutulmak istemeyecek kadar sinirli olması
 • Grip benzeri semptomlar iyileşir, ancak daha sonra ateş ve daha kötü öksürük ile geri döner
 • Döküntülü ateş

Yetişkinlerde:

 • Nefes almada güçlük veya nefes darlığı
 • Göğüs veya karın bölgesinde ağrı veya basınç
 • Ani baş dönmesi
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Şiddetli veya sürekli kusma

İyileşen ancak daha sonra ateş ve daha kötü öksürük ile geri dönen grip benzeri semptomlar

H1N1 enfeksiyonunu tedavi edecek ilaçlar var mı?

Evet. Doktorunuzun hem mevsimsel hem de  H1N1 tedavisi için reçete edebileceği “antiviral ilaçlar” adı verilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar sizi daha hızlı iyileştirebilir ve ayrıca ciddi komplikasyonları önleyebilir.

Antiviral ilaçların çok hasta kişilerde, grip hastası olan ve ciddi grip komplikasyonlarına yakalanma olasılığı daha yüksek olan kişilerde gribi tedavi etmek için erken dönemde kullanılması çok önemlidir.

Diğer insanlar da bu mevsimde doktorları tarafından önerilen antiviral ilaçlarla tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, grip olan çoğu sağlıklı insanın antiviral ilaçlarla tedavi edilmesine gerek yoktur.

CDC’nin “domuz gribi partileri” ile ilgili tavsiyesi nedir?

“Domuz gribi partileri”, insanların virüse yakalanmak için  H1N1 gribi olan bir kişiyle yakın temas halinde oldukları toplantılardır.

H1N1 grip salgınında görülen hastalık birçok insan için hafif seyrederken, diğerleri için şiddetli ve hatta ölümcül olmuştur. H1N1 aşısı ile aşılama, bu virüse karşı korunmanın en iyi yoludur.

CDC, H1N1 gribine yakalanan kişilerin mümkün olduğunca başkalarıyla temastan kaçınmasını önermektedir. Başkalarını hasta etmemek için başkalarından mümkün olduğunca uzak durun.

Bulaşma ve Temizlik

Virüs cansız yüzeyler üzerinde ne kadar yaşayabilir?

Çalışmalar, influenza virüsünün çevresel yüzeylerde hayatta kalabildiğini ve yüzeyde biriktikten sonra bir kişiyi 2 ila 8 saat enfekte edebileceğini göstermiştir.

Grip virüsünü ne öldürür?

İnfluenza virüsü ısı ile yok edilir [75-100 ° C]. Ek olarak, klor, hidrojen peroksit, deterjanlar, sabun, iyot bazlı antiseptikler ve alkoller dahil olmak üzere çeşitli kimyasal mikrop öldürücüler, yeterli süre boyunca uygun konsantrasyonda kullanıldığında insan gribi virüslerine karşı etkilidir.

Alkol içermeyen diğer el dezenfektanları faydalı olabilir.

Bulaşma riski en yüksek yüzeyler hangileridir?

Mikroplar, bir kişi mikroplarla kirlenmiş bir şeye dokunduğunda ve ardından gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda yayılabilir. Enfekte bir kişinin öksürmesinden veya hapşırmasından kaynaklanan damlacıklar havada hareket eder. Örneğin, bir kişi masa gibi bir yüzeyde başka bir kişinin solunum damlacıklarına dokunduğunda ve sonra ellerini yıkamadan önce kendi gözlerine, ağzına veya burnuna dokunduğunda mikroplar yayılabilir.

İnfluenza virüsünün yayılmasını önlemek için ne yapılmalıdır?

İnfluenza virüsünün yayılmasını önlemek için, enfekte bir kişinin kullandığı dokuların ve diğer tek kullanımlık eşyaların çöpe atılması önerilir. Ayrıca kişiler kullanılmış mendil ve benzeri atıklara dokunduktan sonra ellerini sabun ve su ile yıkamalıdır.

İnfluenza virüsünün yayılmasını önlemek için hangi ev temizliği nasıl yapılmalıdır?

İnfluenza virüsünün yayılmasını önlemek için yüzeyleri, özellikle komodin, banyodaki yüzeyler, mutfak tezgahları ve oyuncakları, ürün etiketindeki talimatlara göre ev tipi bir dezenfektanla silerek temiz tutmak önemlidir.

İnfluenza virüsü bulaşmış kişilerin çarşafları, yemek kapları ve tabakları nasıl kullanılmalıdır?

Hasta olanlara ait çarşafların, yemek takımlarının ve bulaşıkların ayrı ayrı temizlenmesine gerek yoktur ancak daha da önemlisi bu eşyalar iyice yıkanmadan paylaşılmamalıdır.

Çarşaflar, ev tipi çamaşır sabunu kullanılarak yıkanmalı ve sıcak bir ortamda tamburlanarak kurutulmalıdır.

Kişiler, virüsün kendilerine bulaşmasını için önlemek için yıkamadan önce çamaşırları sarmaktan kaçınmalıdır.

Kişiler kirli çamaşırları tuttuktan hemen sonra ellerini sabun, su veya alkol bazlı el ovucu ile yıkamalıdır.

Yemek kapları bulaşık makinesinde veya su ve sabunla elde yıkanmalıdır.

Domuz eti yemekten veya pişirmekten 2009 H1N1 virüsü ile enfekte olabilir miyim?

Hayır. H1N1 virüsleri gıda yoluyla yayılmaz. 2009 H1N1 ile domuz eti veya domuz ürünleri yemekten enfekte olamazsınız. Uygun şekilde işlenmiş ve pişirilmiş domuz ürünlerini yemek güvenlidir.

Musluk suyu içmenin bir riski var mı?

Geleneksel dezenfeksiyon işlemleriyle arıtılmış musluk suyu, muhtemelen influenza virüsleri için bulaşma riski oluşturmaz.

Mevcut içme suyu arıtma yönetmelikleri, virüslere karşı yüksek derecede koruma sağlar.

H1N1 grip virüsünün geleneksel içme suyu arıtma süreçlerine duyarlılığı konusunda herhangi bir araştırma tamamlanmamıştır.

Bununla birlikte, son çalışmalar, içme suyu arıtımında tipik olarak kullanılan serbest klor seviyelerinin, oldukça patojenik H5N1 kuş gribini etkisiz hale getirmek için yeterli olduğunu göstermiştir.

H1N1 gibi diğer grip virüslerinin de klorlama ile benzer şekilde etkisiz hale getirilmesi muhtemeldir.

Bugüne kadar, virüslü içme suyuna maruz kalmanın neden olduğu belgelenmiş insan influenza vakası olmamıştır.

H1N1 grip virüsü yüzme havuzları, kaplıcalar, su parkları, etkileşimli çeşmeler ve arıtılmış diğer eğlence amaçlı tesislerdeki su yoluyla yayılabilir mi?

İnfluenza virüsleri, insan üst solunum yollarını enfekte eder. Suya maruz kalma ile ilişkili belgelenmiş bir influenza virüsü enfeksiyonu vakası hiç olmamıştır.

CDC tarafından önerilen dezenfektan seviyelerinde arıtılmış eğlence amaçlı su, muhtemel influenza virüsleri için bulaşma riski oluşturmaz. 2009 H1N1 influenza virüsünün yüzme havuzlarında, kaplıcalarda, su parklarında, etkileşimli çeşmelerde ve diğer tedavi edilen eğlence mekanlarında kullanılan klor ve diğer dezenfektanlara duyarlılığı konusunda hiçbir araştırma tamamlanmamıştır.

Bununla birlikte, son çalışmalar, CDC tarafından önerilen serbest klor düzeylerinin kuş gribi virüsünü dezenfekte etmek için yeterli olduğunu göstermiştir.

2009 H1N1 virüsü gibi diğer grip virüslerinin de benzer şekilde klor ile dezenfekte edilmesi yeterlidir.

H1N1 influenza virüsü, su dışındaki ortamlarda yayılabilir mi?

Evet, virüsün çoğalması için su ortamlarından farklı değildir. 2009 H1N1 gribinin yayılmasının, mevsimsel griple aynı şekilde gerçekleştiği düşünülüyor.

Grip virüsleri esas olarak grip hastalarının öksürmesi veya hapşırması yoluyla insandan insana bulaşır.

Bazen insanlar, üzerinde grip virüsü olan bir şeye ve ardından ağızlarına veya burunlarına dokunarak enfekte olabilir.

Evcil HayvanlardaH1N1

H1N1 virüsü hangi hayvanlara bulaşabilir?

İnsanlara, domuzlara ve hindilere ek olarak gelincik, evcil kedi ve köpeklere H1N1 virüsü bulaşmıştır.

Ek olarak, H1N1 virüsü enfeksiyonu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir çitada rapor edildi.

Evcil hayvanlar  H1N1 ile nasıl enfekte olur?

Mevcut tüm bilgiler, H1N1 enfeksiyonu ile enfekte olan yaban gelinciği ve evcil kedilerin virüsü hasta insanlarla yakın temas yoluyla aldığını göstermektedir.

Evcil hayvanımdan H1N1 grip kapabilir miyim?

Mevcut kanıtlar, bulaşmanın hasta insanlardan evcil hayvanlara yapıldığını gösteriyor. Hayvanların insanları 2009 H1N1 virüsü ile enfekte ettiğine dair hiçbir kanıt yok.

Grip benzeri semptomlardan hastaysam ve evcil hayvanım varsa ne yapmalıyım?

Grip benzeri bir hastalıktan hastaysanız, ailenizi ve arkadaşlarınızı sağlıklı tutmak için evcil hayvanlarınızla aynı önlemleri alın:

Öksürük ve hapşırıklarınızı mendille kapatın

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ateş düşürücü ilaçlar kullanmayarak ateşiniz geçtikten 24 saat sonrasına kadar evcil hayvanlarınızla teması en aza indirin

Evcil hayvanımda  H1N1 influenza virüsü olduğundan şüpheleniyorsam ne yapmalıyım?

Evinizin üyeleri grip benzeri semptomlara sahipse ve evcil hayvanınızda solunum hastalığı varsa, veterinerinize başvurun.

Evcil hayvanım için bir aşı var mı?

Şu anda, evcil hayvanlar için lisanslı ve onaylı bir H1N1 aşısı bulunmamaktadır.

Köpekleri H3N8 köpek gribi virüsünden koruyan bir köpek gribi aşısı vardır, ancak evcil hayvanları H1N1 virüsüne karşı korumaz ve H3N8 aşısı köpekler dışında hiçbir türde kullanılmamalıdır.

Evcil hayvanlarda bu hastalık ne kadar ciddi?

Sergilenen klinik belirtiler hapşırma, hareketsizlik ve kilo kaybını içeriyordu. Bildirilen vakalardan evcil hayvanların çoğu, bazıları ölmüş olsa da, destekleyici bakımla tamamen iyileşmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın