ANA Testi Nedir

Antinükleer antikorlar (ANA) genellikle vücudunuzun sağlıklı dokularına saldırır. ANA testi ile söz konusu antikorların varlığı teşhis edilebilir ve vücudun herhangi bir otoimmün hastalığa sahip olup olmadığı araştırılır. Buna karşılık; pozitif sonuç alınan her ANA testi kişinin otoimmün hastalığa sahip olduğunu kanıtlamaz. Bazı durumlarda sağlıklı bireylerde de ANA testi pozitif sonuç verebilir.

ANA Testi hakkında ayrıntılı bilgi veya test yaptırmak için randevu almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

0216 411 99 77

ANA Testi Nedir?

ANA olarak da bilinen Antinükleer Antikorlar; Flöresan Antinükleer Antikor, FANA, Ekstrakte Edilebilir Nükleer Antijen Antikorları ve ENA gibi isimlerle de anılan oto antikorlardır.

Çeşitli bakteri ve virüs enfeksiyonlarıyla savaşmamız için antikor üreten immün (bağışıklık) sistemimiz, bazı kişilerde vücudun sağlıklı hücrelerine karşı antikor üretmekte ve vücudun sağlıklı hücrelerini yok etmeye çalışmaktadır. Antinükleer antikorlar da (ANA) genellikle vücudunuzun sağlıklı dokularına saldırır ve bunu yaparken hücrenin çekirdeğini hedef alır.

ANA testi ile söz konusu antikorların varlığı teşhis edilebilir ve vücudun herhangi bir otoimmün hastalığa sahip olup olmadığı araştırılır. Buna karşılık; pozitif sonuç alınan her ANA testi kişinin otoimmün hastalığa sahip olduğunu kanıtlamaz. Bazı durumlarda sağlıklı bireylerde de ANA testi pozitif sonuç verebilir.

‘’İlk olarak 1948’de yapılan ANA tanımlaması, sistemik lupus eritematozus (SLE) hastalığı, Sjögren sendromu ve polimiyozit/dermatomiyozit dahil olmak üzere bağ dokusu otoimmün bozukluklarının teşhisinin temeli olmuştur.’’ (1)

ANA Testi Referans Aralığı

ANA yani antinükleer antikor testinin sonucu sağlıklı bireylerde negatif olarak beklenir. Negatif  test sonucu vücudunuzda Anti Nükleer Antikor olmadığı anlamına gelir.

ANA Testine Ne Zaman İhtiyaç Duyarım ?

ANA testi, klinik verileriniz doğrultusunda doktorunuzun romatoid artrit, lupus ve skleroderma gibi otoimmün bozukluğa bağlı olarak gelişen rahatsızlıklardan şüphe duyması halinde istenir. Bu nedenle uygulanan ANA testi sonuçları kesin bir tanıya göstermemekle birlikte, bazı hastalıkların ekarte edilmesinde yardımcı olabilir.

Bununla birlikte otoimmün hastalığa sahip olan hastalarda meydana gelen bazı belirtiler şu şekildedir:

 • Düşük dereceli ateş
 • Ciltte döküntü, kuruluk ve lekelenme
 • Eklem ağrısı
 • Halsizlik
 • Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma

ANA Testine Nasıl Hazırlanırım , Gerekli Numune Nedir ?

ANA testine ihtiyaç duyulması halinde herhangi bir açlık süresi gerekmemektedir. Fakat, doktorunuzun kan örneği için ek tetkikler istemesi halinde testten önce bir süre aç kalmanız gerekebilir. Bu doğrultuda uymanız gereken talimatlar doktorunuz tarafından size bildirilecektir.

Bazı ilaçların kullanımı test doğruluğunu etkileyebileceği için, testten önce kullandığınız ilaçlar hakkında doktora doğru bilgi vermeniz önemlidir.

ANA testi için koldaki bir damardan küçük bir miktar kan örneği alınmakta ve laboratuvar ortamında gerekli incelemelerden geçmektedir.

ANA Testi Sonucu Ne Anlama Gelir?

ANA testi ; ELISA ve indirekt immünoflöresans mikroskopisi gibi analizlerle yapılan ve sonuçları titre şeklinde alınan bir testtir. Test sonucunda düşük titreler negatif sonucu işaret ederken yüksek titrelerde pozitif sonuç verilir. Test sonucunun pozitif çıkması ile antinükleer antikorların (ANA) yüksek düzeyde olduğu anlaşılır.

Fakat; yüksek titreler ile elde edilen pozitif sonuç, otoimmün hastalığın tanısı ve hangi otoimmun hastalık olduğu hakkında tek başına yeterli değildir. Bu sebeple tanı amaçlı ek spesifik testlere ihtiyaç duyulur.

Otoimmün hastalığa sahip olmayan bireylerin çoğunda ANA testi sonucu negatiftir. Fakat düşük bir yüzdesinde pozitif sonuçlar alınabilir. Test sonucu yine ileri yaşlarda da sağlıklı bireylerde dahi yüksek düzeylerde seyredebilir.

ANA testinin pozitif çıkmasına neden olan rahatsızlıklardan bazıları şu şekildedir:

 • Sistemik lupus eritematozus (SLE – Kelebek Hastalığı)
 • Polimiyozit , Dermatomiyozit
 • Sjögren sendromu
 • Skeroderma
 • Raynaud hastalığı
 • Romatoit artrit
 • Diğer otoimmün bozukluklar

Kaynakça

 • Nosal, R. S., Superville, S. S., & Varacallo, M. (2020). Biochemistry, Antinuclear Antibodies (ANA). In StatPearls. StatPearls Publishing.

Bu makale tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sağlıklı yaşam rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla görüşün.

“ANA Testi” için 8 Yorum

 1. Kızım 4 yaşında ve tek dizinde şişme var aksama var ana 3 pozitif çıktı ne yapmamız gerekiyor

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. 12.04.2022
  09:26:00
  ANA (ANTI NÜKLEER
  ANTIKOR)
  NEGATIF TİTRE
  12.04.2022
  09:26:00
  ANA PROFIL (ANTİ SM/RNP – İMMUNBLOTTİNG) – Ana Profil – Centromere Protein
  B
  Negatif – Ana Profil – ds DNA Negatif – Ana Profil – Histones Negatif – Ana Profil – Ku Negatif – Ana Profil – Mi-2 Negatif – Ana Profil – Nucleosomes Negatif – Ana Profil – PCNA Negatif – Ana Profil – Ana PPM-ScI Negatif – Ana Profil – Ribosomal PProteins Negatif – Ana Profil – snRNP/Sm Negatif – Ana Profil – U1-snRNP Negatif
  Tarih Tahlil Sonuç Sonuç Birimi Referans Değeri
  – Ana Profil – Sm Negatif
  – Ana Profil – SS-A / 60kD Negatif
  – Ana Profil – SS-A / 52kD Negatif
  – Ana Profil – SS-B Negatif
  – Ana Profil – Scl-70 Negatif
  – Ana Profil – Jo-1 Negatif
  – Ana Profil – PM-Scl Negatif
  YORUMLARSANIZ SEVİNİRİM

  1. merhaba,testiniz normal değer aralıklarında çıkmış. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Histones = pozitif
  DFS 70= pozitif
  CENP B = pozitif
  Diğer sonuçlarım negatif çıkmış bunlar ne anlama geliyor?

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 4. Ana zayıf pozitif cıktı bu ne demek

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Ara