Beta HcG Testi

Gebelik tespiti için önemli bir kan parametresi olan Beta hCG , bir hormon çeşididir. Bu hormon, kan testlerinde ya da kişinin bireysel olarak gebeliğini sorgulayabileceği idrar testlerinde görülmektedir. Çoğunlukla gebelikte görülmekle birlikte Beta HCG hormonu birtakım hastalıkların da habercisi olabilir.

Erkeklerde Beta-HcG yüksekliği testis kanseri gibi ciddi hastalıklara işaret edebileceğinden mutlaka dikkatle takip edilmelidir.

Beta HCG Testi hakkında daha detaylı bilgi yada randevu almak isterseniz bizi arayabilirsiniz

0216 411 99 77

Beta HCG Nedir?

Koryonik gonadotropini olarak tıp dünyasında anılan Beta HcG, halk arasında gebelik hormonu diye bilinir. Bu hormon, plasenta tarafından üretilir. HCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki türde mevcuttur. Gebelik için beta HcG baz alınmaktadır. Bu hormon, progesteronun üretilmesinde de tetikleyicidir ve progesteron hormonu bebek için koruyucudur ve abortus (düşük) önleyicidir.

Beta HCG Testi

Beta HcG testi, hamilelik şüphesi bulunanların yaptırmak istediği bir testtir. Bu test, kan ya da idrar örneğinde Beta HcG hormonunun ölçülmesinden ibarettir.

Beta HCG hormonudöllenmenin gerçekleşmesiyle beraber plasenta tarafından salgılanmaya başlar. Döllenmeden yaklaşık olarak 11 gün sonra kan numunesinde, HCG hormonunda yüksek değeler saptanabilir ve bundan birkaç gün sonra da idrar testi aracılığıyla veriler elde edilebilir.

Gebe olmayan bir kadında Beta HcG değeri 0-10 mlU/mL arasındadır. İlk döllenmenin ardından 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlayan Beta HcG hormonu laboratuvarda uygulanan test ile serumda tespit edilebilir. Hamilelikle beraber 48 saat içinde %60 oranında bu hormon artar. Bu artış ile birlikte idrarda da ölçülebilir.

Beta hCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HcG testi kan örneği ile yapılır. Aynı günde sonuç alınır. Test öncesi yapılması gereken herhangi bir hazırlık yoktur. Kol venlerinden alınan yeterli miktarda kan örneği ile Beta HcG sorgulanır. Sonuç alındıktan sonra doktorla birlikte değerlendirme yapabilirsiniz.

Beta HCG Testi Değerleri Nelerdir?

Beta HcG değerinin kandaki yüksekliğine göre gebelik haftası saptanmaktadır. Buna göre Beta HcG değerleri;

5-10 mlU/mL : 3. Hafta

5-426 mlU/mL : 4. Hafta

20-7340 mlU/mL: 5. Hafta

1080-56000 mlU/mL: 6. Hafta

7600-230000 mlU/mL: 7-8. Hafta

25700-288000 mlU/mL: 9-12. Hafta

13300-255000 mlU/mL : 13-16. Hafta

4000-165000 mlU/mL: 17-24. Hafta

3640-117000 mlU/mL: 25-40. Hafta

Sağlıklı aralıklar olarak kabul edilir. Ancak bu değerlerin maksimum ya da minimum olması maternal ya da fetüs sağlığına yönelik herhangi bir risk teşkil etmez.

Beta-hCG Değeri Yüksekliği

Beta HcG yüksekliğinin temel sebebi gebeliktir. Fakat kesin gebelik teşhisi için tek başına bu test yeterli olmamaktadır. Kesin sonuç için yapılan testten 48-72 saat sonrasında testin yenilenmesi gerekir. Değerler stabil durumlarından çok daha fazla yüksek olduğunda çoğul gebelik söz konusu olabilir. Gebelikten harici olarak Beta HcG yüksekliği;

√ Boş gebelik

√ Pankreas kanseri

√ Mide kanseri

√ Yumurtalık, testis, akciğer veya meme kanseri türleri

√ Down sendromu

√ Dış gebelik

Gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Ayrıca üreme sorunları tedavisi devam eden bireylerde Beta HcG hormon takviyesi yapılabilir. Bu bireylerde de Beta HcG değeri normalden yüksek çıkar.

Beta HCG Değeri Düşüklüğü Ne Demektir?

Gebelik sürecinde Beta HcG değerlerinin düştüğü görülürse, bu durum sağlıklı gebeliğin söz konusu olmadığı anlamına gelir. Çünkü hamilelik boyu Beta HcG değeri belirli aralıklarla yükselmelidir. Bu durumda akla dış gebelik, düşük, kimyasal gebelik gibi ihtimaller gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Beta HcG Testi Nasıl Yapılır?

Bunun için geliştirilmiş test kitleri mevcuttur. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu test kitine, yeterli miktarda idrar örneği konarak Beta HcG sorgulanır. Kullanma talimatlarını okunduğunda gebelik sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Laboratuvarlarda 11. gün sonrasında kanda Beta HcG hormon düzeyi ölçülebilirken bu hormonun idrarda ölçülebilir seviyeye gelmesi daha fazla zaman alacaktır.

Beta HCG Gebelikle İlgili Her Zaman Doğru Sonucu Verir Mi ?

Evet. Beta HcG, gebelik hormonu olarak bilinir. Gebelik şüphesi de varsa bu test gebelikle ilgili doğru sonucu verecektir. Ancak gebelik dışı sağlık durumlarında da yükselebileceği göz önünde bulundurulmanız ve mutlaka doktorunuz ile kısa sürede bağlantıya geçmeniz önerilir.

Beta HcG Yükseldiğinde Ne Yapılmalı?

Beta HcG yüksek çıktığında hamilelik söz konusu olabilir. Böyle bir ihtimal yoksa yüksek çıkma nedeni araştırılmalıdır. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Gebelik söz konusu ise doğru yönlendirme yine doktor tarafından yapılacaktır.

Tüp Bebek Uygulaması yapıldı, Beta HCG Testi Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine aktarılmasından sonraki yaklaşık 11. günden sonra gebelik testi yani kanda Beta HcG ölçümü yapılacaktır. Embriyo rahime tutunduysa plasentadan Beta HcG hormonu salınımı başlayacak ve ölçülür düzeye gelmiş olacaktır.

 Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişeye değişmekle birlikte beklenen reglin gecikmesi (normal regl tarihinden 10 gün kadar gecikme), mide bulantısı ve sabah kusması, göğüslerde hasassiyet, göğüs uçlarında renk koyulaşması, yüksek vücut sıcaklığı, aşerme, kokulara karşı duyulan hassasiyet, sürekli idrara çıkma isteği gebelik belirtisi sayılabilir.

Erkeklerde Beta HcG Değeri Yükselir mi?

Bazı  testis kanseri türlerinde erkeklerde, kandaki Beta-HcG değerleri yükselir.  Erkeklerde Beta-HcG yüksekliği ciddi bir hastalığa işaret edebileceğinden mutlaka uzman bir doktor ile takibi yapılmalıdır.

Bu makale tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sağlığınızla ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla görüşün..

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Ara