Bir şey mi arıyorsunuz?

Beta HCG Testi

Beta HcG Testi

Gebelik tespiti için önemli bir kan parametresi olan Beta hCG , bir hormon çeşididir. Bu hormon, kan testlerinde ya da kişinin bireysel olarak gebeliğini sorgulayabileceği idrar testlerinde görülmektedir. Çoğunlukla gebelikte görülmekle birlikte Beta HCG hormonu birtakım hastalıkların da habercisi olabilir.

Erkeklerde Beta-HcG yüksekliği testis kanseri gibi ciddi hastalıklara işaret edebileceğinden mutlaka dikkatle takip edilmelidir.

Beta HCG Testi hakkında daha detaylı bilgi yada randevu almak isterseniz bizi arayabilirsiniz

0216 411 99 77

Beta HCG Nedir?

Yazı İçeriği

Koryonik gonadotropini olarak tıp dünyasında anılan Beta HcG, halk arasında gebelik hormonu diye bilinir. Bu hormon, plasenta tarafından üretilir. HCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki türde mevcuttur. Gebelik için beta HcG baz alınmaktadır. Bu hormon, progesteronun üretilmesinde de tetikleyicidir ve progesteron hormonu bebek için koruyucudur ve abortus (düşük) önleyicidir.

Beta HCG Testi

Beta HcG testi, hamilelik şüphesi bulunanların yaptırmak istediği bir testtir. Bu test, kan ya da idrar örneğinde Beta HcG hormonunun ölçülmesinden ibarettir.

Beta HCG hormonudöllenmenin gerçekleşmesiyle beraber plasenta tarafından salgılanmaya başlar. Döllenmeden yaklaşık olarak 11 gün sonra kan numunesinde, HCG hormonunda yüksek değeler saptanabilir ve bundan birkaç gün sonra da idrar testi aracılığıyla veriler elde edilebilir.

Gebe olmayan bir kadında Beta HcG değeri 0-10 mlU/mL arasındadır. İlk döllenmenin ardından 11 gün sonra plasenta tarafından salgılanmaya başlayan Beta HcG hormonu laboratuvarda uygulanan test ile serumda tespit edilebilir. Hamilelikle beraber 48 saat içinde %60 oranında bu hormon artar. Bu artış ile birlikte idrarda da ölçülebilir.

Beta hCG Testi Nasıl Yapılır?

Beta HcG testi kan örneği ile yapılır. Aynı günde sonuç alınır. Test öncesi yapılması gereken herhangi bir hazırlık yoktur. Kol venlerinden alınan yeterli miktarda kan örneği ile Beta HcG sorgulanır. Sonuç alındıktan sonra doktorla birlikte değerlendirme yapabilirsiniz.

Beta HCG Testi Değerleri Nelerdir?

Beta HcG değerinin kandaki yüksekliğine göre gebelik haftası saptanmaktadır. Buna göre Beta HcG değerleri;

5-10 mlU/mL : 3. Hafta

5-426 mlU/mL : 4. Hafta

20-7340 mlU/mL: 5. Hafta

1080-56000 mlU/mL: 6. Hafta

7600-230000 mlU/mL: 7-8. Hafta

25700-288000 mlU/mL: 9-12. Hafta

13300-255000 mlU/mL : 13-16. Hafta

4000-165000 mlU/mL: 17-24. Hafta

3640-117000 mlU/mL: 25-40. Hafta

Sağlıklı aralıklar olarak kabul edilir. Ancak bu değerlerin maksimum ya da minimum olması maternal ya da fetüs sağlığına yönelik herhangi bir risk teşkil etmez.

Beta-hCG Değeri Yüksekliği

Beta HcG yüksekliğinin temel sebebi gebeliktir. Fakat kesin gebelik teşhisi için tek başına bu test yeterli olmamaktadır. Kesin sonuç için yapılan testten 48-72 saat sonrasında testin yenilenmesi gerekir. Değerler stabil durumlarından çok daha fazla yüksek olduğunda çoğul gebelik söz konusu olabilir. Gebelikten harici olarak Beta HcG yüksekliği;

√ Boş gebelik

√ Pankreas kanseri

√ Mide kanseri

√ Yumurtalık, testis, akciğer veya meme kanseri türleri

√ Down sendromu

√ Dış gebelik

Gibi sebeplerle ortaya çıkabilir. Ayrıca üreme sorunları tedavisi devam eden bireylerde Beta HcG hormon takviyesi yapılabilir. Bu bireylerde de Beta HcG değeri normalden yüksek çıkar.

Beta HCG Değeri Düşüklüğü Ne Demektir?

Gebelik sürecinde Beta HcG değerlerinin düştüğü görülürse, bu durum sağlıklı gebeliğin söz konusu olmadığı anlamına gelir. Çünkü hamilelik boyu Beta HcG değeri belirli aralıklarla yükselmelidir. Bu durumda akla dış gebelik, düşük, kimyasal gebelik gibi ihtimaller gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Beta HcG Testi Nasıl Yapılır?

Bunun için geliştirilmiş test kitleri mevcuttur. Eczanelerden temin edebileceğiniz bu test kitine, yeterli miktarda idrar örneği konarak Beta HcG sorgulanır. Kullanma talimatlarını okunduğunda gebelik sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Laboratuvarlarda 11. gün sonrasında kanda Beta HcG hormon düzeyi ölçülebilirken bu hormonun idrarda ölçülebilir seviyeye gelmesi daha fazla zaman alacaktır.

Beta HCG Gebelikle İlgili Her Zaman Doğru Sonucu Verir Mi ?

Evet. Beta HcG, gebelik hormonu olarak bilinir. Gebelik şüphesi de varsa bu test gebelikle ilgili doğru sonucu verecektir. Ancak gebelik dışı sağlık durumlarında da yükselebileceği göz önünde bulundurulmanız ve mutlaka doktorunuz ile kısa sürede bağlantıya geçmeniz önerilir.

Beta HcG Yükseldiğinde Ne Yapılmalı?

Beta HcG yüksek çıktığında hamilelik söz konusu olabilir. Böyle bir ihtimal yoksa yüksek çıkma nedeni araştırılmalıdır. Doktorunuz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Gebelik söz konusu ise doğru yönlendirme yine doktor tarafından yapılacaktır.

Tüp Bebek Uygulaması yapıldı, Beta HCG Testi Zaman Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahim içerisine aktarılmasından sonraki yaklaşık 11. günden sonra gebelik testi yani kanda Beta HcG ölçümü yapılacaktır. Embriyo rahime tutunduysa plasentadan Beta HcG hormonu salınımı başlayacak ve ölçülür düzeye gelmiş olacaktır.

 Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişeye değişmekle birlikte beklenen reglin gecikmesi (normal regl tarihinden 10 gün kadar gecikme), mide bulantısı ve sabah kusması, göğüslerde hasassiyet, göğüs uçlarında renk koyulaşması, yüksek vücut sıcaklığı, aşerme, kokulara karşı duyulan hassasiyet, sürekli idrara çıkma isteği gebelik belirtisi sayılabilir.

Erkeklerde Beta HcG Değeri Yükselir mi?

Bazı  testis kanseri türlerinde erkeklerde, kandaki Beta-HcG değerleri yükselir.  Erkeklerde Beta-HcG yüksekliği ciddi bir hastalığa işaret edebileceğinden mutlaka uzman bir doktor ile takibi yapılmalıdır.

Bu makale tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sağlığınızla ilgili herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla görüşün..

 

 

 

 

“Beta HCG Testi” için 27 Yorum

 1. Beta hcg 60.000 mIU/mL kaç haftalık oluyor

  1. Merhabalar, kadın doğum doktorunuzun usg ile birlikte değerlendirmesi sonucu daha sağlıklı bir sonuç alırsınız.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba benim adetim bugundu 1 kasimda oldum 6 kasimda bitti bugun kan verdim 6.6 cikti 10 gun once yumurtlama gunuydu yukselir mi sizce

 3. Merhaba beta hcg kanım 2.30 çıktı ne demek oluyor bilgi verebilirmisiniz

  1. merhaba,sonucunuz normal değer aralığına göre değerlendirilebilir.
   sağlıklı günler dileriz.

 4. Oğlum testis kanseri bir testisi alındı ameliyattan sonra hcg değeri 0 iken son 5 aydır düzenli bir artış gösteriyor son ölçümden bir önceki değer 0,1 iken son ölçümde 0,2 oldu normal dense de bu değer bizi rahat sız ediyor buna bir yorum yaparmısınız

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Merhaba iliskiden 21 gun sonra yapilan b hcg sonucum 1< bu ne demek?gebelik varm mıdır sonuc kesinmidir?

  1. Merhaba testler normal değer aralıklarına göre değerlendirilebilir.

 6. Merhaba benim 7474.22 çıktı hamile miyim

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 7. Merhaba beta sonucum

  Beta hcg (total hcg) >1000.0

  1000 den büyüktür mü demek

  1. merhaba, evet sonucunuz binden büyüktür çıkmış. Sağlıklı günler dileriz.

 8. Merhaba BETA-HCG 2.819
  Frene B-HCG 141.6
  PAP.A 2.819
  Acaba ikili tarama testim normal mi

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 9. Merhaba hocam tüp bekek transferimin 9.günü beta hcg değerim 52.80 çıktı 2 gün sonra ki 11.gün değerim 87.22 çıktı ilerleyiş normal mi hocam

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

   1. Geçen hafta beta hcg 5.90 idi iki gün sonra 4.86 bugün yaptırdım yani tam 1 hafta geçti 6.77 hamilelik varmıdır acaba ?bu arada 11 aydır regl olmuyorum menopoza giriyorum yaşım 43 ne olur bir cvp verin korkudan ne yapacağımı şaşırdım normalde gebelik olunca değerler ikiye katlamazmaydı ndn yükseliyor acaba?

    1. merhaba,kadın doğum bölümü ile irtibata geçmenizi, usg eşliğinde kontrol öneririz.

 10. Merhaba Beta HCG. Denerım 1539,99 görünüyor sızce gebelık var mı

 11. Merhaba Beta HCG. Denerım 1539,99 görünüyor sızce gebelık var mı sevıne bılır mıyım kaç haftalık varsa eğer

 12. Merhaba beta degeri 624,24 hamilelik varmi oluyor acaba

 13. Meraba 25 temmuz 3.5 cikti 26 temmuz 6.43 hamilemiyim normalmi sonuc

  1. Meraba 25 temmuz 3.5 cikti 26 temmuz 6.43 hamilemiyim normalmi sonuc son adet tarihim 22 haziran ve 5 gundur gecikmem var

 14. Beta hcg 203 çıkarken 2 gün sonraki tahlilde 216 çıkması ne anlama gelir?

 15. Merhaba beta 2.26 gebelik varmı

 16. Merhaba beta HCG yaptırdım hastanede
  E- nabizdan değer belirsiz diyor ne demek acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın