Bir şey mi arıyorsunuz?

HLA-B27 Testi

HLA-B27 Testi

Yapılan çalışmalar sonucunda HLA molekülünün bütün vücut hücrelerinde bulunduğunu, başta otoimmün ve enfeksiyon hastalıklarına yatkınlık göstermede ve doku transplantasyonlarının başarısını engellemede  karşımıza çıktığını göstermektedir.

Bu sebeple HLA moleküllerin yapısının ve işlevinin daha iyi bilinmesi ile hastalıklara yatkınlık, direnç oluşturma ve transplantasyon çalışmalarına katkı sağlanacaktır.

HLA moleküllerinin temel görevi T lenfositlerine patojenin antijenini sunmak ve bağışıklık sisteminin çalışmasını başlatmaktır.

HLA alelleri ile ilgili çalışmalar sonucunda elde edilen bilgiler arttıkça hastalıklarla arasındaki ilişkiler saptanmaya başlamıştır.

Bu verilere göre viral, alerjik, nörolojik, endokrin kökenli birçok hastalık ve otoimmün hastalıkların HLA ile ilişkisi olduğu düşünülmektedir.

Ancak HLA sadece bu hastalıklara yatkınlığı gösterir. Hastalıkların ortaya çıkmasında ise HLA dışında çok sayıda gen ve çevresel faktör mevcuttur.

Kısaca HLA’nın tek başına hastalıklarla ilişkisini belirlemek zordur.

HLA-B27 Testi Neden Yapılır?

Yazı İçeriği

HLA ilgisininin en sık görüldüğü hastalıklar arasında Behçet ve Çölyak hastalıkları, Reaktif Artrit, Ankilozan Spondilit (AS) sıralanabilir.

HLA-B27 ile ise Ankilozan Spondilit arasında ilişki saptanmıştır.

Ankilozan Spondilit Nedir?

Ankilozan spondilit öncelikle omurga ve kalça kemiği arasındaki eklemleri tutan kronik inflamatuar bir hastalıktır.

Genellikle ergenlik veya gençlik döneminde görülür, sırt ağrısı ve sertlik ile karakterizedir.

Zaman içinde, omurların birbirine kaynaşması ile kamburluk ve ciddi fonksiyon bozukluğuna neden olabilmektedir.

Ankilozan  hastalarının %90-95’inde HLA-B27 pozitiflik saptanmıştır.

Fakat HLA-B27 pozitif olduğu halde ankliozan spondilit hastası olmayan, bazen de AS hastası olduğu halde HLA-B27 negatif sonuç görülen vakalar vardır.

Bu da bizi tek başına HLA ile hastalık ilişkisinin belirlenmediği sonucuna götürebilir. Bu konudaki çalışmalar devam etmektedir.

HLA-B27 Testi Ne Zaman İstenir?

Hasta klinik olarak sırt, boyun, kalça ve göğüs gibi bölgelerde ağrı hissediyorsa, AS semptomları gösteriyorsa, ailesinde AS yatkınlığı varsa doktorunuz bu testi isteyebilir.

Hangi Numuneler Alınır?

Herhangi bir kolunuzdaki damardan kan örneği almak HLA-B27 testi için yeterlidir.

 

Yukarıda sayılan hastalıkların yanı sıra, farklı bazı kronik hastalıklarda da HLA-B27 bulunabilir.

HLA-B27 bir tanı koyucu görevi görmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın