Bir şey mi arıyorsunuz?

İndirekt Coombs Testi

İndirekt Coombs Testi

İndirekt Coombs testi, İndirekt Antiglobulin testi olarak da bilinmektedir. Test, kan nakline hazırlık için uygulanmaktadır.

Aynı zamanda gebelik ve doğum sürecinde antikor tespiti yapmak için kullanılmaktadır.

Rh negatif olan bireylerde kan nakline hazırlanırken uygulanır. Gebelik ve doğum sırasında kadınlara uygulanmaktadır.

Herhangi bir hazırlığa gerek kalmadan koldan alınan kan örneğiyle yapılmaktadır.

[wp-svg-icons icon=”phone” wrap=”i”]Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

İndirekt Coombs Testi İle Ne Test Edilir?

Yazı İçeriği

İndirekt Coombs testi, kanda bulunan ve alyuvarlara karşı olan antikorların tespiti için kullanılmaktadır. İnsan vücudunda kanda bulunan alyuvar antikorlarının en önemli nedenlerinden biri kan naklidir. Kadınlar için en önemli nedenlerden biri ise gebelik sürecinde bireye ait olmayan alyuvarların bireye geçmesidir.

Normal koşullarda alyuvarların yüzey kısımlarında antijenler bulunmaktadır. İnsan alyuvarlarında başlıca iki antijen bulunmaktadır.

Bunlar aynı zamanda yüzey tanımlayıcı olarak da geçmektedir. Bu antijenler A ve B olarak bilinir. Diğer bir önemli yüzey antijeni ise D antijenidir.

D antijenine Rh faktörü de denilmektedir. Alyuvarların üzerinde D antijeni bulunuyorsa bireyin kan grubu Rh pozitif, alyuvarların üzerinde D antijeni bulunmuyorsa bireyin kan grubu Rh negatiftir. Bazı alyuvar antijenlerine karşı antikor oluşumunun birkaç nedeni bulunuyor. Bunlar;

 • Kan nakli
 • Anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığı

Kan nakli sonrasında ya da gebelik sürecinde ilk defa yabancı alyuvar antijenine maruz kaldığınızda antikor üretimi başlayabilir. Fakat ilk maruz kalma sırasında hücreler, yabancı alyuvarları ciddi anlamda yok edecek alyuvar üretmeye zaman bulamayabilir. İndirekt Antiglobulin testi (IAT), kanda bulunan alyuvar antikorlarını taramak için kullanılan bir testtir.

İndirekt Coombs Testi İçin Numune Temini Nasıl Yapılır?

İndirekt Coombs testi için kan örneği alınmaktadır. Hastanın kolundaki damardan kan örneği alınır.

Numune İçin Hazırlık Gerekli Mi?

Kan testi öncesinde herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Herhangi bir hazırlığın yapılmaması kan testinin kalitesini ve sonucunu etkilemez.

İndirekt Coombs Testi İçin Sık Sorulan Sorular

İndirekt Coombs Testi Nasıl Kullanılır?

Kanda bulunan A ve B antijenleri dışında alyuvar antijenlerine karşı antikor bulunmaktadır. İndirekt Coombs testi de oluşan bu antikorların varlığını saptamak amacıyla kullanılır.

Kan naklinin yapılması için bekleme aşamasında Tip ve Tarama testinin bir parçası olarak uygulanır.

Eğer antikor tespit edilirse bu antikorun hangi antikor olduğunu belirlemek amacıyla antikor tanımlama testi yapılmaktadır. Çapraz eşleştirme esnasında

İndirekt Coombs testinin farklı bir formu uygulanmaktadır. Vericinin alyuvarları burada karşılaştırılır ve incelenir. Aynı zamanda test tüpü içerisinde alyuvar kümeleşmesinin olup olmadığına bakılır.

Kan nakli esnasında mevcut alyuvarların antikorlara karşı antijen içermemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Kan naklinde herhangi bir reaksiyon gösteriliyorsa doktor tarafından bu reaksiyonun nedeni tespit edilmelidir.

Reaksiyon devre dışı kaldıktan sonra hastada yeni bir antikor oluşup oluşmadığı tespit edilmelidir. Antikor oluşumunun tespiti için de yeni bir İndirekt Coombs testi uygulanmaktadır.

YHH yani yenidoğan hemolitik hastalığına neden olan antikorların tarama testi olarak İndirekt Coombs testinden faydalanılır.

Anne ve bebek arasında kan uyuşmazlığı olduğunda bunu önlemek ve kontrol altında tutmak için İndirekt Coombs testi uygulanmaktadır. 28. haftada ve doğum zamanında test uygulaması yapılır.

Birey, kendi alyuvar antijenlerine karşı antikor oluşturduğu zaman hemolitik anemi oluşabilir. Hemolitik anemi tanısının konulması için İndirekt Coombs testinden faydalanılır.

İndirekt Coombs Testi Ne Zaman İstenir?

İndirekt Coombs testi, kan nakli öncesinde ve transfüzyon reaksiyon ardından istenir. Kan nakli belirtileri ise şu şekilde görülmektedir;

 • Ateş
 • Üşüme ve titreme
 • Sırt bölgesinde ağrı
 • Kan ile gelen idrar
 • Baş dönmesi
 • Baygınlık

İndirekt Coombs testi, gebelik araştırmasının bir bölümü olarak her kadına uygulanmaktadır. Anne Rh negatif ve bebek Rh pozitifse doğumdan sonra İndirekt Coombs testi uygulanmaktadır.

İndirekt Coombs Test Sonucu Ne Anlama Gelir?

Bireye uygulanan İndirekt Coombs testinin sonucu eğer pozitif çıkıyorsa bir ya da birden fazla alyuvar antikoru mevcut demektir. Mevcut olan antikorların bir bölümü diğer antikorlardan daha önemli kabul edilir.

Kan nakli öncesinde uygulanan İndirekt Coombs testi kullanıldığında test sonucu pozitif çıkıyorsa antikorların belirlenmesi için antikor tanımlama testinin yapılması gerektiğine işaret eder.

İndirekt Coombs Testi Hakkında Bilmem Gereken Başka Ne Var?

Alyuvar antijeni dolaşıma girdikten sonra tam anlamıyla hiçbir zaman kandan temizlenmez.

Birey, yıllar öncesinde antijene maruz kalmışsa dolaşımda mevcut antikor seviyesi ölçülmeyecek düzeyde düşüktür.

Fakat hasta tekrar aynı antijene maruz kalırsa hızlı antikor üretimi tetiklenecek ve antikorlar alyuvarlara saldıracaktır.

Hastaya nakledilen alyuvarlar, alıcının alyuvarlarına karşı yabancı antijen içeriyorsa antikor oluşma potansiyeli vardır.

Belirli bir dönem içerisinde hastaya çok sayıda kan nakli yapıldıysa farklı antijenlere karşı antikor oluşumu görülebilir. Bu durumda hastaya uygun kan bulma ihtimali zorlaşır.

Rhlg (Rhlmmun Globülin) Tedavisi Geliştirilmeden Önce Olanlar

Rhlg enjeksiyon tedavisinde gelişmeler olmadan önce Rh negatif anneler için ilk Rh pozitif bebeğinden alınan kanla anne duyarlılaşıyordu.

Böylelikle annede anti – Rh antikorların oluşumu başlıyordu. Doğacak olan Rh pozitif bebeklere anti – Rh antikorlar saldırıyordu. Bu nedenle bebekte Rh hastalığı görülebiliyordu.

Bu hastalığın oluşumuna bağlı olarak düşükler ve ölü doğumlar sıklıkla görülüyordu. Anne ve bebek arasında uyuşmazlık olmasına rağmen doğan bebekler için hemen kan nakli yapılmaktaydı.

Rh Negatif Kadının Eşinin Kan Grubuna Neden Bakılır? 

Rh negatif kan grubundaki kadının kocası da Rh negatifse doğacak olan çocukların kan grubu da Rh negatif olacaktır. Bu sayede çocuklarda herhangi bir uyuşmazlık görülmez.

Fakat anne ve babanın biri Rh negatifse ve diğeri Rh pozitifse doğacak olan çocuklarda kan uyuşmazlığı görülür.

O Kan Grubuna Sahibim ve Yenidoğan ABO Uyuşmazlığı İhtimali Var

ABO kan uyuşmazlığında annenin kan grubu 0 olmalıdır. Annenin kan grubu 0 Rh olduğunda bebeğin kan grubu A veya B Rh ise ABO kan uyuşmazlığı görülür.

Anne ve bebek arasında ABO kan uyuşmazlığı olduğunda yenidoğan hemolitik hastalığı görülme ihtimali oluşur. ABO kan uyuşmazlığında hastalığın teşhisi için İndirekt Coombs testi kullanılmamaktadır.

Kan Bağışı Yapılırken Antikor Almak Mümkün Mü?

Kan bağışı sırasında başka birinin kanıyla temas gerçekleşmemektedir. O halde kan bağışı yapılırken antikor almak mümkün değildir.

Otolog Kan Bağışında Antikorlar İçin Endişe Edilmeli Midir?

Ameliyattan önce hastanın kanı alınıp ameliyat sonrasında yeniden hastaya nakledildiği zaman antikorlar için kaygı duymaya gerek kalmaz.

Yeni Doktoruma Önceki Kan Naklinden Söz Etmem Gerekir Mi? 

Daha önce de kan nakli işlemi görmüşseniz ve doktor değişikliği yapmışsanız yeni doktorunuza daha önceki kan nakli işlemleri hakkında bilgi vermeniz gerekir.

Daha önceki kan nakli işlemlerinde herhangi bir sorun yaşamamış olsanız dahi bunun bilgilendirmesini yeni doktorunuza yapmalısınız.

Daha önceki kan nakline bağlı olarak bir ya da birçok antijene karşı duyarlılaşma olasılığı nedeniyle doktorun bu bilgileri ve bu olasılığı göz önünde bulundurması gerekir.

Eğer bir duyarlılaşma söz konusuysa bu doğrultuda kan nakli işlemi gerçekleştirilmelidir. Yeni doktor, hasta hakkında gerekli bilgileri aldıktan sonra nasıl bir yol izleneceğini belirler.

“İndirekt Coombs Testi” için 16 Yorum

 1. Hocam ben negatifim eşim pozitif ilk çocukta pozitif doğdu ikinci bir gebelik düşünüyorum hamilelik öncesi indirekt coombs teste ihtiyaç varmı ne yapmalıyım

  1. Merhaba,Kan uyuşmazlığınız olduğu için ilk doğumdan sonra kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmış olmalı. Bu sonraki gebelik de uyuşmazlık olmasını önler. Ancak bir kadın doğumcunun takibinde gereken testleri yaptırarak tekrar sağlıklı bir gebelik yaşarsınız.

   1. Merhaba hocam bebeğime İndirekt coombs testi yapıldı sonuç negatif çıktı bu ne anlama gelmektedir

  2. Merhaba Hocam ben İndirekt Coombs Testi yaptirdim e nabizdan baktim ama anlamadim teste nereye bakmam lazim ilk cocugum pozitif ve igne olmustum

   1. Merhaba, doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba hocam..benim kanim 0 pozitiv esimnki A pozitiv…ilk cocugum esimin kan qurupunda…ve bizim daha 2 cocugumuz oldu ve problem oldu yasamadilar…acaba bizde kan qurupu uyumsuzlugu varmi? Bu testi yaptirmalimiyim?

 3. 28 haftalık 2. bebek için hamileyim. Eşim pozitif,kendim negatif
  ilk doğum da kan uyuşmazlığı ignesi oldum(2 yıl önce)
  Şimdi kan tahlili yaptırdım(indirekt coombs testi) sonuç negatif çıktı
  Şimdi kan uyuşmazlığı ignesi yaptırmam gerekiyor mu yoksa doğumda mı yapılacaktır…

 4. merhaba benim kan deyerim pozitif olmasina ragmen inderekum testim pozitif cikiyo bu durum bebek icin risk teskil edermi

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Merhaba ben indireks coombas testi yaptırdım sonuç 0.0 gözüküyor bu ne demek yardımcı olurmusunuz

  1. Testler normal değer aralıklarıyla değerlendirilir.Sağlıklı günler dileriz.

 6. Merhaba indirect coombs sonucu : 3 +
  Olarak gorunmesi ne anlama geliyor bilgi verebilirseniz cok mutlu olurum

 7. Merhabalar 29+4 günlük ilk gebeliğimi yaşıyorum. Eşimle aramda kan uyuşmazlığımız ve ABO uyuşmazlıgımız var. 28 haftalikken kan uyuşmazlığı ignesini vuruldum. İğneyi vurulduktan 1 gün sonra indirect coombs testi bakıldı pozitif geldi. İğneden kaynaklı pozitif gelmiş olma olasılığı var mıdır?

 8. Indirect commbs testi çalışılırken neden kuyucuklara önce hücre sonra serum/plazma damlatılır.Bunun bir sebebi var mı acaba ?

 9. Bilgilendirme icin tesekkurler. Yabanci dilde bu konuyu ogreniyoruz ve tam olarak bir turlu anlayamadim. Su an islem tamamdir. Emeginize saglik 🙂

  1. Çok teşekkürler,İyi günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın