Bir şey mi arıyorsunuz?

Albümin Testi

Albümin Testi

Albümin Nedir?

Yazı İçeriği

İnsan ve hayvanların kan hücrelerinde bulunan yaygın bir protein çeşididir. İnsan vücudunda bulunan proteinlerin %60’ını oluşturmaktadır. Dokularda, deride, kaslarda, gözyaşında ve terde bulunur.

Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

Karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. Albüminin çoğunluğu sudan oluşmaktadır. Pek çok yararlı minerallerin taşınmasında büyük bir rol oynar. Aynı zamanda vücutta asit baz dengesini sağlamaktadır.

Suda çözünemeyen maddeleri vücut açısından zararsız hele getiren bir görevi vardır. Albümin eksikliğinin en büyük sebeplerinden bir tanesi dengesiz beslenme ve yeteri kadar beslenememedir.

Bu eksiklik özellikle karaciğere bağlı hastalıkları meydana getirmektedir. Eğer albümin proteini yüksek miktarda vücutta üretiliyorsa bunun sebebi susuz kalma, diyabet. Ya da albümin ilaç tedavisi olabilir.

Testi Niçin Yaptırıyoruz?

Kişide karaciğer bozukluğunu ve böbrek hastalıklarını taramak maksadıyla yapılan bir testtir. Aynı zamanda hastanın beslenme durumunu değerlendirebilmek için de bu test yapılır. Kişi hastanede yatan bir hasta ise bu test prealbumin testi ile yapılmaktadır.

Testi Ne Zaman Yaptırmalıyız?

Hastanede genel muayene sonucunda eğer karaciğer bozukluğu ya da böbrek hastalığı belirtileri teşhisi koyulmuşsa bu test yaptırılır. Yine hızlı kilo kaybı söz konusu ise veya beslenme bozukluğu varsa doktor tarafından bu test istenir. Aynı zamanda hastaya planlanmış bir ameliyat yapılacaksa operasyondan önce bu test yaptırılır.

Test İçin Gerekli Olan Numune Nedir?

Bu testin gerekli olduğunu anlamak için hastanın kolundan alınan kan örneği yeterli olacaktır.

Testten Önce Herhangi Bir Hazırlık Gerekli mi?

Albümin testini yaptırmak için kişinin herhangi bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Ne Test Edilmektedir?

Yapılan bu test kanımızda bulunan albümin miktarını ölçmektedir. Albümin vücuttaki kanın sıvı olan kısmında en fazla bulunan bir proteindir. İçinde bulunduğu sıvının damarlardan dışarıya çıkmasını önlemektedir. Albümin dokuları besler, vücutta bulunan hormon, kalsiyum ve vitaminlerin taşınması görevini görür. Albümin karaciğer organına yapılmakta ve karaciğerde meydana gelen hasarlara karşı son derece duyarlıdır. Hastada karaciğer bozukluğu durumu varsa ya da böbrek hastalığı teşhisi koyulmuşsa buna bağlı olarak kişide beslenme bozukluğu ve iltihaplanma ile vücutta albümin konsantrasyonu düşer. Susuz kalan bir vücutta albümin miktarı yükselmektedir.

Testi Testin Yapılabilmesi İçin Nasıl Numune Toplanır?

İğne ile koldaki venden kan alınarak test için gerekli olan numune toplanır.

Alınan Numunenin Kaliteli Olması İçin Test Öncesi Hazırlık Yapılmalı mı?

Testi yaptıracak olan kişinin testten önce bir hazırlık yapmasına gerek yoktur.

Sık Sorulan Sorular

Nasıl kullanılır?

Kişide birçok nedene bağlı olarak vücutta albümin miktarı düşmektedir. Hangi sebebin ya da hastalığın albümini düşürdüğünü öğrenmek için bu test yapılır. Yani test tanı koymaya ve hastalığın seyrinin izlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu testin sonucunda başka testlerde istenebilir.

Karaciğerin işlevini değerlendirmek amacıyla karaciğer panelinin bir bölümü olarak bu test ile beraber böbrek fonksiyonlarını değerlendirebilmek için kreatinin ve BUN (KAN Ure Azotu) istenir. Kişinin bslenme durumunu detaylı olarak değerlendirebilmek için ise prealbumin yaptırılır.

Testler ne zaman istenir?

Hastada halsizlik, sarılık ya da kilo kaybı gibi karaciğer bozukluğu belirtileri, vücudun belli yerlerinde şişkinlik şeklinde nefrotik sendrom belirtileri görülmekteyse doktor tarafından yapılması istenen testlerle beraber albümin testide istenir.

Uzmanlar hastanın beslenmesini kontrol altına almak ya da beslenme durumunu izlemek istediklerinde prealbumin testi ile beraber kan albümin testide isterler.

Test sonucu ne ifade eder?

Eğer albümin seviyesi düşük ise kişi karaciğer bozukluğu riski taşıyor olabilir. Kişinin tam olarak nasıl bir karaciğer hastalığına yakalandığını anlamak için diğer karaciğer enzimleri de istenir.

Albümin seviyesi düşük miktarda olduğu takdirde bu durum böbreklerin albüminin kandan idrara sızmasını ve albümin kaybını önleyemediği böbrek hastalılarına sebep olabilir.  Böyle bir durumda ise idrardaki albümin miktarı ölçülür.

İnsan vücudunda proteini normal bir şekilde absorbe edip sindiremediği crohn hastalığı ya da çölyak hastalığında düşük albümin düzeyi görülebilir. Bağırsaklarda çok fazla protein kaybı olması durumunda da düşük albümin miktarı görülmektedir.

Vücudun susuz kalması durumunda yüksek albümin miktarına rastlanmaktadır. Albümin testi genel olarak hastalığın belirlenmesi ya da izlenmesi için yapılmaktadır.

Bilmem gereken başka bir şey var mı?

Damar yolu ile çok fazla sıvı alan kişilerde albümin testinin sonucu yanlış çıkmaktadır. Büyüme hormonları ile insülin gibi bazı ilaçların kullanımı kandaki albümin miktarını yükseltmektedir.

Kimler anormal albümin düzeyleri için riskli gruba girer?

Kronik olarak karaciğer hastalığı teşhisi koyulan kişiler ile böbrek bozukluğu tanısı konulan kişiler anormal albümin miktarının gelişmesi açısından büyük oranda risk altındadır. Ayrıca, uzun süren ishal olan kişilerde anormal albümin oluşmaktadır.

Albümin düzeyine evde bakılabilir mi?

Albümin testi için evde bakma imkânı yoktur. Fakat herhangi bir eczaneden aldığınız endikatör şerit ile idrarınızdaki yüksek albümin miktarını test edebilirsiniz.

Albümin, prealbümin ve mikroalbümin testleri arasında ne fark vardır?

Mikroalbümin ile albümin testi aynı molekül olmasına rağmen prealbümin testinin okunuşu aynı olmasına rağmen tamamen ilişkisiz bir molekül sahiptir.

Prealbümin testi genellikle hastaya yapılacak olan cerrahi bir operasyondan önce ve sonra yapılır. Ya da besleyici katkı maddesi alınmış ise yapılır. Gün içindeki beslenme durumunuzu gösteren bir proteindir.

Albümin testleri genellikle karaciğer ya da böbrek hastalıklarının teşhisi koyulurken yapılmaktadır. Aynı zamanda vücudun aminoasitleri yeteri kadar absorbe edip etmediğini anlamak için de kullanılmaktadır.

Düzeylerin çok daha hızlı değişmesi sayesinde prealbümin kısa vadede hastanın beslenme durumunda oluşan değişiklikleri saptamada albümine göre daha faydalıdır.

Mikroalbümin testi idrardaki düşük olan albümin miktarını ölçmektedir. Böbrek hastalıklarına yakalanma riskini de gösterebilmektedir.

Kaynak: İSG Kursu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın