Bir şey mi arıyorsunuz?

Digoksin Testi

Digoksin Testi

Test Neden Yaptırılır?

Yazı İçeriği

Digoksin kalp yetmezliği ya da kalp atışlarındaki düzensizliği tedavi etmek amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Test yapılmasının amacı kandaki digoksin miktarının ölçülmesidir.

Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

Dozun takip edilmesi için düzenli aralıklarla istenen bir testtir. Yani test digoksin tedavisinin takibi için yapılır.

Test Ne Zaman Yaptırılır?

Digoksin tedavisi süreci boyunca alınan ilaç düzeylerinin düzenli olarak tedavi edici olduğundan emin olmak için test yaptırılır.

Test İçin Alınan Numune Nedir?

Test için koldaki herhangi bir damardan alınan kan örneği kullanılır.

Test Yaptırmadan Önce Ne Yapılması Gerekir?

İlaç dozu alındıktan hemen sonra test yapılması yanıltıcı sonuçlar verir. Test yaptırmak için kan örneği alındıktan sonra laboranta en son hangi vakitte digoksin ilacı alındığı belirtilmelidir. Bunun dışında testten önce yapılması gereken bir hazırlık yoktur.

Digoksin Testinin Amacı Nedir?

İlaç düzeyi ölçüm testi olan digoksin testi hem etkin doz miktarını belirlemede hem de doz aşımını tespit etmek amacıyla yapılır. İlacın hastada bıraktığı etkiyi görmeyi sağlar. Böylelikle tedavi sürecinde kullanılan ilaç dozu artırılır ya da azaltılır. Hastaya verilen ilacın doz seviyesi aracılığıyla ilacın etkinliği ölçülür.

Digoksin zayıflamış ya da hasar görmüş kalbin çalışma ritmini düzeltir ve daha etkili çalışmasını sağlayarak vücuda kan göndermesine yardımcı olur.

Kalp kasılmalarını etkinleştirerek kan dolaşımını iyileştirir. Aynı zamanda kalp atışındaki düzensizliklerin kontrol altına alınmasına yardım eder.

Digoksin bir kronik rahatsızlık olan kalp yetmezliğini  veya kalp atışındaki düzensizlikleri tek başına iyileştirmez. Diyet, egzersiz ve başka türlü ilaçlarla birlikte kullanılarak kontrol altına alınmasını sağlar.

İlaç olarak digoksinin güvenlik marjı çok dar olduğu için digoksin düzeylerinin izlenmesi gerekmektedir. Bu da digoksin testleriyle mümkündür.

Gerekli Numune Nasıl Alınır?

Koldaki bir damardan alınan kan örneği ile test yapılır.

Yapılan Testin Doğru Sonuçlar Vermesi İçin Herhangi Bir Hazırlık Yapılır mı?

Test için numune verdikten sonra en son ne kadar dozda digoksin alındığı laboranta belirtilmelidir.

Nasıl Kullanılır?

Digoksin ilacının kandaki düzeyini izlemek için yapılan test düzenli aralıklarla tekrarlanır. Tedavi başladıktan sonra ilk aşamada verilen ilacın dozunun tedavi edici olup olmadığını anlamayı ve devamında alınacak dozu belirlemede yardımcı olur. Digoksin dozu ölçülen düzeye göre ayarlanabilir.

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç dozunun yetersiz olduğunu ya da digoksin zehirlenmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmek için test yapılır.

Test Ne Zaman Yapılır?

İlacın kanda ve kullanım amacı olan kalpte kararlı duruma ulaşması bir ya da iki haftalık bir süreçtir. Bu süreçte yapılan test digoksin düzeyinin doğru olup olmadığını daha doğru şekilde gösterecektir.

Tedavinin başlangıcında alınan ilaç dozunun yeterli olup olmadığını ölçmek için test yapılır.

Kalp yetmezliği belirtisi gösteren ve ilacı kullanan kişide düzeylerin çok düşük seyrettiği düşünüldüğünde bu test istenebilmektedir.

İlk aşamadan sonra ilacın devam eden etkisinin anlaşılması için testler düzenli aralıklarla tekrar yapılır. Testlerin düzenli aralıklarla yapılmasının amacı;

  • İlacın doğru dozda alındığını doğrulama
  • İlacın kaynağı ya da dozajındaki herhangi bir değişikliği belirlemek
  • Başka ilaçların kullanılıp kullanılmadığını tespit etmek

Baş dönmesi, görme bulanıklığı, ishal, kusma, nefes darlığı ve düzensiz kalp atışları gibi belirtiler ve zehirlenmeden şüphe duyulduğunda test yaptırılır.

Hastanın sağlık durumundaki herhangi bir değişiklik digoksinin etkisini azaltabilmekte ya da digoksin düzeyini etkilemektedir. Bu gibi durumlarda gerekli görüldüğünde test yaptırılabilmektedir.

Dogoksin Testinin Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Digoksin ilacının alınacağı doz hastanın tedavi göreceği hastalığa göre belirlenir.

Kalp yetmezliği tedavisinde tedavi süresine bağlı olarak tedavi edici düzeyi 0,5-2,0 ng/ml olarak belirlenmekle birlikte yakın zamanda yapılan birkaç bilimsel araştırma tedavi edici düzeyi 0,5-1,0 ng/ml olarak daha dar bir doz belirlemektedir.

Kalp atışındaki düzensizlikler (aritmi) için belirlenen doz ise 1,5-2,0 ng/ml arasındadır.

Pek çok hasta belirlenen bu dozlarda digoksin aldıklarında rahatsızlıklarının düzeldiğini fark edecektir. İlacın 3 ng/ml düzeyinin üstünde alındığında toksik etkiler gösterdiği bildirilmiştir.

Test sonucunda hastanın maruz kaldığı yan etkiler ve hastalığın düzelmesinde bir değişiklik görülmemesi durumunda digoksin dozu doktor tarafında azaltılabilir ya da artırılabilir.

Doz ayarlamasının gerekli olup olmadığını belirlemek için tekrar digoksin testleri yapılır.

Digoksin Testi Hakkında Başka Neler Bilmem Gerekiyor?

Digoksin kullanan hastaların mutlaka kullandıkları diğer ilaçları doktorlarına bildirmeleri gerekir.

Çünkü reçeteyle alınmış ya da reçete dışında kullanılan ilaçlar digoksin düzeyini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca ilacın etkinliğini azaltabilir.

Kullandıkları ilaçlara dair her türlü bilgiyi doktorlara vermeleri önemli bir konudur.

Digoksin ilaçları sistemden böbrekler yoluyla atıldığı için böbreklerde işlev bozukluğu ya da düşük düzeyde potasyum görülebilmektedir.

Bunlar sonraki aşamada digoksin zehirlenmesinin belirtilerine yol açmaktadır. Bu nedenle böbrek sorunu olan hastalara doktorlar böbrek fonksiyonları ve kan potasyum düzeylerini izlemek isteyebilir.

Digoksin Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Digoksin genellikle uzun süreli olarak alınan bir ilaçtır. Kalp yetmezliği kronik bir rahatsızlık olduğu için devamlı olarak digoksin ilacı reçete edilir.

Rahatsızlığı tümüyle iyileştirmemekle birlikte kontrol altına alınması için yaşam boyu düzenli olarak alınır ve testlerle digoksin düzeyleri izlenir. İlacın kesilmesi çok nadir gerçekleşir.

Digoksin Testinin Yapılmasına Kim Karar Verir?

Digoksin testinin yapılması genellikle kardiyolog tarafından istenir. Ayrıca aile hekimi tarafından da istenebilir.

Test İçin Belirli Zaman diliminde Kan Numunesi Alınmasının Önemi Nedir?

Alınan son ilaç dozundan en az 6-8 saat sonra kan numunesi alınmalıdır. Çünkü en doğru sonucu almak için ilacın sabit bir çözünme hızına geçtiği zamandır.

Bu çözünme meydana gelmeden dozdan hemen sonra alındığı takdirde test sonuçları hatalı çıkabilir. Bu nedenle zamanlama önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın