Bir şey mi arıyorsunuz?

Koronavirüs (Covid-19) Testi

Covid-19

Günümüzde, polimerize zincir reaksiyonu (PCR) ve antikor testleri birçok sağlık kuruluşunun Covid-19 testleri için kullandığı yaygın yollardır.

Her iki teknikte de dikkat edilmesi gerekenler var ve sorunlar ortaya çıktıkça araştırmacılar ölümcül hastalıkları taramanın alternatif yollarını arıyorlar.

Chloe Kent, PCR ve serolojinin arkasındaki işleyişe bakıyor ve ne gibi alternatiflerin olduğunu gösteriyor.

Mevcut Covid-19 krizi boyunca, hastalığı taramak için güvenilir, erişilebilir testlerin önemi giderek daha belirgin hale geldi.

Covid-19 -

Salgın ilk kez ortaya çıktığında hastalık için testlerin hızlıca ve kolayca erişilebilir olduğu Güney Kore, daha yavaş kalan ülkelere göre çok daha düşük bir ölüm oranına sahip.

Birleşik Krallık’ta kaydedilen yaklaşık 34.000 vakadan 2.921 ölüme kıyasla Güney Kore’de kaydedilen 10.000’den fazla vakadan yalnızca 174 Covid-19 ölümü kaydedildi.

Koronavirüs İstatistikleri

Wall Street Journal, ülke çapındaki 633 test tesisinde her gün 20.000’den fazla insanı test edebileceğini bildirdi. Birçoğu mobil olarak kullanılan test yerlerinin kullanımı ücretsizdir ve sonuçlar 24 saat içinde yazılı olarak bildirilir.

Covid-19 testlerinin çoğu polimerize zincir reaksiyonu (PCR) veya serolojik testler olarak ikiye ayrılabilir. Bu testlerin her ikisi de SARS-CoV-2 virüsünün farklı özelliklerini aramak için farklı türde örnekler kullanır ve her ikisi de kesin değildir.

PCR testi nedir?

Yazı İçeriği

Sussex Üniversitesi mikrobiyoloji kıdemli öğretim görevlisi Dr. Edward Wright, “Şu anda raporların geldiği mevcut Covid-19 testlerinin çoğu PCR kullanıyor” diyor.

Virüsün, yani RNA’nın genetik bilgisini tespit ediyorlar. Bu birisinde virüs varsa ve aktif olarak enfekte olmuşsa mümkündür. ”

PCR Testi

PCR testleri, vücudun bağışıklık tepkisinin veya antikorların varlığından ziyade bir antijenin varlığını doğrudan saptamak için kullanılır.

Testler, antikorlar oluşmadan veya hastalığın semptomları ortaya çıkmadan önce vücutta mevcut olan viral RNA’yı tespit ederek, erken bir zamanda birinin virüslü olup olmadığını söyleyebilir.

“PCR bize kimin enfekte olduğuna dair iyi bir gösterge sağlıyor. İzole olabilirler ve iletişim halinde oldukları kişilerle iletişime geçebilirler, böylece her ihtimale karşı karantinaya alınabilirler.

Wright, testlerin yararının bulaşma ihtimalini ortadan kaldırdığını ve neler olduğuna dair daha net bir fikir edinebileceğimiz olduğunu belirtiyor.

PCR Koronavirüs Testi

Halk sağlığı görevlileri, bir grup içindeki geniş sürüntü örneklerini taramak için PCR testini ölçeklendirerek, Covid-19 gibi bir hastalığın bir grup içinde yayılmasının daha net bir şemasını elde edebilir.

Örnekleme ve analiz arasında hataların meydana gelebileceği birkaç aşamayla PCR testlerinin çok yoğun emek gerektirebileceğini belirtmek gerekir.

PCR Covid Testi

Yanlış negatifler, farklı PCR testlerinde %30’a varan oranlarda ortaya çıkabilir, yani bir hastaya her şeyi net olarak vermekten çok enfeksiyonun varlığını doğrulamak için daha kesindir.

Warwick Tıp Fakültesi onursal klinik öğretim görevlisi Dr. James Gill şunları söylüyor: “Salgın sırasında, PCR testi, hataları azaltmak için daha fazla otomasyon eklenerek ilk test prosedürlerinden daha iyi hale getirildi. Bu nedenle %80-85 oranında virüsü tespit edebiliyoruz.

” Çok sayıda başka organizmaya sahip insandan alınan pamuklu çubuklara baktığımızı hatırlayın, esasen baktığımız sonucun ne kadar ‘doğru’ olduğu sorusuyla uğraşıyoruz.”

Serolojik test nedir?

Wright şöyle diyor: “Bir antikor testi bize nüfusun ne kadarının enfekte olduğunu söyler. Kimin enfekte olduğunu size söylemez çünkü antikorlar bir-iki hafta sonra üretilir ve bu sürenin sonunda virüsün vücuttan temizlenmesi gerekir.”

Bir Covid-19 enfeksiyonundan sonra bağışıklık döneminin ne kadar süreceği henüz net değil. Tarihsel araştırmalar, Ani Akut Solunum Sendromu (SARS) salgınından kurtulan kişilerin iyileştikten yıllar sonra bile kanlarında antikorlar olduğunu göstermiştir.

Serolojik test

Hem SARS hem de Covid-19’a koronavirüs neden olur ancak Covid-19’un benzer bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmayacağını söylemek için henüz çok erken.

Raporlar bazı insanlara iki kez virüs bulaştığını yani ikinci defa hastalanan kişilerin herhangi bir bağışıklık geliştiremediğini gösteriyor.

Bütün bu sonuçlar sağlık görevlilerinin virüse karşı nüfusun ne kadarının bağışık olduğu konusunda bir fikir sahibi olabilirlerse, sosyal mesafe kısıtlamalarının kaldırılmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Wright, “Nüfusta virüse bağışıklığı olan yeterince yüksek düzeyde insan varsa, virüsün sürü bağışıklığı olarak bilinen durum karşısında yayılamayacağını” belirtiyor. “Birisi enfekte olsa bile, etrafındaki insanlar bağışıklığa sahip olduğu sürece virüs yayılamaz.”

Serolojik test 2

Covid-19’u tespit etmek için yaygın olarak pamuklu çubukla yapılan PCR testlerinin aksine, kan örnekleri genellikle antikor testleri için kullanılır.

Bunun nedeni, solunum sistemine kıyasla kanda dolaşan çok az miktarda koronavirüs olmasındandır. Buna karşın kanda önemli ve ölçülebilir bir antikor varlığı olacaktır ki test de bunu amaçlar.

Yanal akış analizi

Kanadalı Sona Nanotech firması, Covid-19 için tamamen farklı bir tür hızlı tarama testini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Hızlı yanıt veren bir yanal akış tahlili ile firma yetkilileri testin 5 ila 15 dakika içinde sonuç vermesini beklediğini söylerken 50 dolardan daha az maliyetli ve sağlık eğitimi almamış kişiler tarafından da yapılabilir olacağını söylüyor.

Yanal akış tahlilleri çok çeşitli uygulamalara sahiptir ve idrar, kan, tükürük, ter, serum ve diğer sıvılar gibi çeşitli numuneleri test edebilir.

Tüm yanal akış testleri, belirli bir biyolojik belirtecin varlığını tanımlamak için tasarlanmıştır. Örneğin hamilelik testleri, hamile insanlar tarafından üretilen hCG hormonunu araştırırken, HIV yanal akış testleri ise HIV virüsünü doğrudan tespit eder.

HİV Virüsü

Sona, çok sayıda yanal akış uygulamasında kullanılabilen tescilli bir altın nanorod teknolojisine sahiptir. Yanal akış testlerinde, Sona’nın nanorodları gibi parçacıklar biyolojik malzemelere bağlanmak ve bunları bir test şeridi boyunca taşımak için kullanılır. Sonuçlar pozitif veya negatif bir sonuç gösterir.

Bu, bir sonuç vermek için çubuk, zaman ve uzman analizi gerektiren bir PCR testi değildir. Pek çok antikor testi yanal akışa dayanır, ancak Sona’nın testi Covid-19 virüsünü doğrudan tespit edeceği için bunlardan biri değildir.

Sona’nın teknolojisinin kullanım kolaylığı, hastaların klinik bir tesiste tedaviye ihtiyaç duyup duymadığını belirlemeye yardımcı olmak için onu evde test ve izleme için uygun hale getirmesidir.

Ayrıca, insanların karantinadan çıkmaya hazır olup olmadıklarını doğrulayabilmesi ve uçaklar gibi kapalı alanlara girmeden önce bireyleri tarayabilmesidir.

Mart ayı itibarıyla şirket, testin önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma hazır olmasını beklediğini açıkladı.

Hızlı klinik içi antijen testi

Bosch ayrıca Covid-19 için yenilikçi bir yaklaşım benimsedi ve iki buçuk saatin altında sonuçlar üretmek için tasarlanmış bir sürüntü testi geliştirdi.

Bosch’un önceden var olan Vivalytic analiz cihazında çalışan şirket, testin tüm tıbbi kurumlar tarafından doğrudan kullanılabilen dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden biri olduğunu söylüyor.

Vivalytic, bir analiz cihazı ve eşleşen test kartuşlarından oluşur.

Bir numunenin SARS-CoV-2 veya başka solunum virüsü içerip içermediğini kanıtlamak için kullanılan kartuşların her birinde biyolojik bileşenler vardır.

Bu, bir hastada Covid-19 yoksa ancak diğer enfeksiyonlardan biriyle geliyorsa, daha fazla test yapılması ihtiyacını ortadan kaldırır.

Nisan ayında Almanya’da satışa sunulacak ve diğer Avrupa pazarları da bunu takip edecek.

Bir Bosch sözcüsü şunları söyledi: “Bosch’un Covid-19 hızlı testi, 2.5 saat içinde SARS-CoV-2 ve diğer solunum virüsleriyle alakalı enfeksiyonları belirleyebilen dünyanın ilk tam otomatik moleküler tanı testlerinden biridir. Bu nedenle bir antijen testidir. ”

Ne kadar çok test yaparsanız, durum o kadar netleşir

Sona ve Bosch’tan gelenler gibi hızlı yanıt veren antijen testleri, dünya çapındaki sağlık hizmetlerinde etkin bir şekilde kullanılırsa, Covid-19’un yayılmasını durdurmada çok önemli bir rol oynayabilir. Antikor testleri, nüfusta gelişen herhangi bir bağışıklığın belirlenmesinde hala hayati önem taşıyacaktır.

Ancak bu antijen testleri, PCR’nin laboratuar testi süresini beklemeden  SARS-CoV-2 enfeksiyonu vakalarını doğrulamak için kullanılabilir.

Bosch’un Vivalytic sistemi sağlık kuruluşlarında kullanılmak üzere tasarlanmışken Sona’nın testi evde kullanım için uygundur. Şimdi önemli olan, bu testlerin onlara ihtiyacı olan hastalara ulaşabilmeleridir.

Wright, “Ne kadar çok test yaparsanız, hastalığın kime bulaştığı ve dolayısıyla kimin izole edilmesi gerektiği o kadar netleşir” diyor.

“Singapur, Güney Kore, Almanya pandemi konusunda şimdiye kadar yüksek test kabiliyetine sahip olmayan diğer ülkelerden daha iyi bir seyir izledi.

Bu, salgın üzerindeki bazı kısıtlamaları daha erken hafifletmeye yardımcı olabilir ve neler olup bittiği hakkında iyi bir fikir verebilir.

İster PCR testi ister antikor testi olsun, ne olduğu hakkında ve ne yapmamız gerektiğine dair net veriler sağlamak için testin mümkün olduğunca hızlandırılması hayati önem taşıyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın