Bir şey mi arıyorsunuz?

22 Soruda Koronavirüs Testi

COVID-19 için test yaptırabilir miyim?

Yazı İçeriği

Semptomlar ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, burun akıntısı, yorgunluk ve koku veya tat kaybıdır.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, test yaptırmak için derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 

Daha hızlı bilgi almak için uzmanımızla iletişime geçin 0216 411 99 77  .

Bulunduğum bölgede çok az COVID-19 vakası var. Bu, o kadar çok test yapmamıza gerek olmadığı anlamına mı geliyor?

Ülke genelinde kısıtlamalar hafifledikçe, nüfus içinde COVID-19 vakalarının meydana gelme riski artıyor. Bu nedenle COVID-19 testi  yaptırmak, vakayı bulmamıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle, herhangi bir COVID-19 semptomundan hastaysanız, hemen test yaptırmalısınız.

Bir COVID-19 testi yaptırmak nasıl bir duygu?

Standart COVID-19 testi, nazal (burnunuzun içinde) ve boğaz swabları ve / veya balgam (mukus öksürdü) toplamayı içerir.

Bu, testinizi yapan sağlık uzmanının boğazınızın arkasına  ve burnunuzun 2-3 cm yukarısına ince pamuklu bir çubuk ile temas edileceği anlamına gelir.

Veya mukus öksürüyorsanız, sizi bir toplama kabına öksürmeye sevk ederler. Bu numuneler daha sonra test edilmek üzere bir laboratuvara gönderilir.

COVID-19 testi acı verici oluyor mu?

COVID-19 testi acı verici değildir, ancak rahatsız edici olabilir. Çok hızlı yapılır bu yüzden biraz tuhaf hissettirse bile, yalnızca birkaç saniye sürer.

Testin size gerçekten zarar verdiğini fark ederseniz, testi yapan sağlık uzmanına hemen söylemelisiniz.

Önceden biraz gergin hissedip hissetmediğinizi onlara söylemeniz de yardımcı olabilir, böylece daha rahat hissetmenize yardımcı olabilirler.

Çocuğumun COVID-19 için test yaptırması gerekiyor. Onu buna nasıl hazırlarım?

COVID-19 testleri, yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de aynı şekilde yapılır.

Onlara ne olacağını ve nasıl olacağını açıklayarak sakin hissetmelerine yardımcı olabilirsiniz. Personelin herkesin sağlığı için önlük, eldiven ve maske taktığını söyleyin. Onlara burunlarına ve ağızlarına yumuşak uçlu küçük bir çubuk koyacaklarını ve bunun acıtmayacağını ama komik hissedebileceklerini söyleyin.

COVID-19 testi yaptırırken bir çocuğun nasıl hissettiğinin ve davrandığının büyük bir kısmı, birlikte oldukları yetişkinin nasıl hissettiği ve nasıl davrandığına bağlıdır.

Eğer onların testi (veya kendi testiniz) konusunda gerçekten gerginseniz, muhtemelen bunu anlayacaklardır. İçeri girmeden önce birlikte derin nefesler almak ve testten sonra evde özel bir akşam yemeği veya film gibi eğlenceli bir “ödül” planlamak yardımcı olabilir

Çocuğunuzun dokunulma konusunda hassasiyetleri varsa veya tıbbi bir ortamdan korkuyor-rahatsız oluyorsa, öncesinde görevlilere bildirin, böylece çocuğunuzu sakin ve mutlu bir şekilde karşılamaya hazır olsunlar.

Test olmuşsam izole olmam gerekir mi?

Test edildikten sonra izole olmanız gerekecek.

Muayene olduğunuz hemşire veya doktor, kendinizi çok iyi hissetmiyorsanız, hastanede izole edilmeniz gerektiğine karar verebilir.

Bu karar, sağlık durumunuza ve başkalarına bulaştırma riskinize göre değişecektir.

Test sonucum pozitif çıkarsa ne olur?

Sonuç olumlu ise, bir halk sağlığı biriminden size daha sonra ne yapmanız gerektiğini söyleyen bir çağrı alacaksınız. Genelde bir hastaneye gitmeniz gerekecektir.

Hafif hastalığı olan kişilere,  evlerinde istirahat etmeleri önerilmektedir.

Test sonucum negatifse ne olur?

Sonuç negatifse, doktorunuz veya sizi test eden klinik size bildirecektir.

Doktor veya klinik tarafından sonuç elde edilene kadar izole olmanız söylenmişse, bundan sonra ne yapmanız gerektiği konusunda size daha fazla tavsiye verebilirler.

Aksi takdirde belirtileriniz düzelene kadar evde kalmalısınız.

 Test sonucum negatifse ancak bana karantinaya girmem söylendiyse?

Size karantinaya girmenizi söyleyen bir bildirim aldıysanız, COVID-19 olan biriyle temas halindeyseniz veya riskli bir bölgeye seyahat etmişseniz karantinada kalmalısınız.

Olumsuz sonuç alsanız bile, bildirimde yazılı bitiş tarihine kadar buna uymalısınız.

Bunun nedeni, karantina süresinin sonuna kadar hala COVID-19 enfeksiyonu geliştirebilme ihtimalinizin olmasıdır.

COVID-19 testimi yaptırdım ancak henüz bir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım?

Sonuçlarınızı alana kadar izole olun. Test sonuçlarının geri gelmesi bazen birkaç gün sürer.

Sonuçları beklerken daha fazla rahatsız olursanız, lütfen doktorunuza başvurun veya acil bir durum olduğunu düşünüyorsanız ambulans çağırın.

COVID-19 için test sonuçlarını beklediğinizi onlara bildirdiğinizden emin olun.

Gerçekten hastaysanız, tedavi için hastaneye yatırılabilirsiniz.

İzolasyon ne anlama geliyor?

İzolasyonun amacı, semptomlarınıza neden olan şeyleri çevrenizdekilere yaymanızı önlemektir.

Sonucunuzu alana kadar evinizi, ikametgahınızı, otelinizi veya konakladığınız yeri terk edemezsiniz.

Bu süre zarfında ziyaretçiniz olmamalı, evinizdeki diğer insanlardan mümkün olduğunca uzak durmalı, odaları veya ev eşyalarını paylaşmamalı ve iyi hijyen uygulamalısınız.

Hala test sonuçlarımı bekliyorum. Sonucu Öğrenmem ne kadar sürer?

Bu, sahip olduğunuz testin türüne ve kullandığınız test teknolojisine bağlıdır. Test sonuçlarınızı almanız genellikle birkaç gün sürer.

COVID-19 semptomum yok, test edilebilir miyim?

Bu aşamada, yalnızca ateş, öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, yorgunluk veya tat veya koku kaybı gibi COVID-19 semptomları gösterdiğinizde veya özellikle sağlık yetkilileri tarafından yönlendirilmişseniz test edilebilirsiniz.

Farklı semptomlarla kendinizi iyi hissetmiyorsanız, yine de doktorunuzu arayarak tavsiye almalısınız.

Test nasıl işliyor?

PCR testi, vücudunuzdan alınan bir örnekte virüsün genetik materyalini arar. Bu test doğrudan virüsü aradığından, testin yapıldığı anda bir kişiye virüs bulaşıp bulaşmadığını görmek için en doğru testtir.

Seroloji testi nedir, nasıl çalışır?

Seroloji testi, yakın zamanda kullanıma sunulan COVID-19 için yeni bir test türüdür.

Seroloji testleri, COVID-19 antikorlarınız olup olmadığını görmek için kan örnekleri kullanır.

Antikorlar, bağışıklık sisteminiz geçmişte bir virüsle karşılaştığında kanınızda görünür. Antikorların ortaya çıkması genellikle hastalandıktan sonra bir veya iki hafta sürer.

Seroloji testinin sınırlamaları vardır. Yeni bir COVID-19 vakası üzerinde PCR testi kadar hızlı hareket etmemize izin vermez.

COVID-19 ile enfekte olan herkesin virüse karşı antikor geliştirip geliştirmeyeceği de henüz bilinmediğinden, yaygın testler için kullanıldığında doğruluğunu garanti edemeyiz.

Zaman geçtikçe ve dünya çapında daha fazla araştırma yapıldıkça, bu testlerin ne kadar etkili olabileceği hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Bu nedenle, şu anda seroloji testlerini salgınları yönetmek ve temas takibi için özel durumlarda kullanıyoruz.

Aylar önce hastaydım. COVID-19 olup olmadığını görmek için bir seroloji testi yaptırabilir miyim?

Henüz bu testlerin ne kadar doğru olduğunu tam olarak bilmiyoruz, bu nedenle, mevcut vakaları yönetebilmemiz için şu anda COVID-19 semptomları olan kişileri test etmek için hala PCR testini kullanmaya odaklanıyoruz.

Bu nedenle, şu anda seroloji testlerini salgınları yönetmek ve temas takibi için özel durumlarda kullanıyoruz.

Testim negatif çıktı ama hala hasta hissediyorum. Tekrar test yaptırmalı mıyım?

Hâlâ kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya semptomlarınızı tedavi etmek için tıbbi yardıma ihtiyacınız varsa, durumunuz hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzla konuşmalı veya acil yardım ekiplerini aramalısınız.

 

Hastaneler Bu Testi Yapıyor mu?

Çoğu hastane COVID-19’u test edebilir ve bazılarının özellikle bu amaç için kurulmuş karantina servisleri vardır. Bu, virüsün olası yayılmasını azaltmaya yardımcı olur ve acil servisi diğer acil durumlar için hazır tutar.

Çok rahatsız olmadığınız veya acil bir durum olmadığı sürece, en iyisi bir hastaneyi ziyaret etmeden önce aile hekiminize başvurmanızdır.

“Çok rahatsızsanız veya acil bir durumdaysanız, acil yardım ekiplerini arayarak durumunuzu bildiriniz” Kaynak : ( KDU Kursu).

COVID-19 testi oluyorum. Bunu işyerime söylemem gerekiyor mu? Çocuğum test ediliyor, okuluna söylemeli miyim?

Bir COVID-19 testi yaptıktan sonra, sonuçlarınızı alana kadar izole olmanız gerekecektir. Aynı kural çocuklar için de geçerlidir.

Test sonucunuz olumsuz ise, siz ve çocuğunuz iyi durumdaysanız normal hayata dönebilirsiniz. Hala hasta hissediyorsanız, negatif bir testiniz olsa bile evde kalmalısınız, böylece sahip olduğunuz mikropları yaymazsınız.

Test sonucunuz pozitifse, iyileşirken evde izole olmanız veya gerekirse tedavi için hastaneye götürülmeniz tavsiye edilecektir. Temas takibinin bir parçası olarak, sağlık yetkilileri sizin ve çocuğunuzun temas halinde olduğunu kişilerle iletişime geçecektir.

 Testler ne kadar doğru?

Bu testlerin yanlış bir sonuç vermesi çok nadirdir, ancak her tür testte sorunların ortaya çıkabileceğini unutmamak önemlidir. Bunu hesaba katmak için, belirli bir test sonucunun doğruluğu konusunda şüpheleriniz varsa, doktorunuz sizden yeniden test edilmenizi isteyebilir.

Gelecekte COVID-19 için farklı test türleri olacak mı?

Durum geliştikçe, yeni test türleri kullanılabilir hale gelebilir. Bu gibi durumlarda sağlık çalışanları halkı bilgilendirecektir.

.

“22 Soruda Koronavirüs Testi” için bir yorum

  1. Hiç bir belirtim yok, tat kaybı öksürük ateş halsizlik hiç bir belirtim yok testim pozitif çıktı bugün 6. Günüm hala bir kayıp yok gayet iyiyim testte yanlışlık olabilir mi ?
    Teşekkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın