PCR Testi  

PCR testi  T.C. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapılmaktadır.

PCR testi hakkında bilgi almak için arayabilirsiniz  0216 411 99 77  .

Test hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen okumaya devam edin.

Covid-19 Testleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı ziyaret ediniz.

PCR testi yaptırmaya karar vermeden önce buraya tıklayarak Covid-19 belirtileri hakkında bilgi alarak, belirtilerin kendinizde olup olmadığına emin olunuz.

Koronavirüs testi yaptırmak isteyenlerin son zamanlarda sıkça duydukları PCR testi aslında biyolojik ve tıbbi araştırmalarda uzun zamandır kullanılmaktadır.

PCR ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) pratik şekilde uygulanmasının yanında insan vücudunda virüsün varlığını ve savunma sisteminin nasıl cevap verdiğini belirliyor.

Taşıyıcı veya Asemptomik diye adlandırılan, yani Covid-19 virüsü ile ilgili belirtileri olmayan kişilerin belirlenmesinde etkili rol oynayan test, minik bir örnekten oldukça fazla sayıda kısa DNA kopyaları incelenmesine imkân veriyor.

PCR Testi Nedir ?

PCR ; Genetik Hastalıklar, Kanser Araştırmaları, Cinsel Yolla bulaşan Hastalıklar ,Babalık Testi , HIV ve Hepatit gibi bir çok virüs ,bakteri ve parazit kaynaklı hastalıkların teşhisi için uzun yıllardır kullanılan bir tanı yöntemidir.

PCR Testi Nasıl YapılırMoleküler Tanı Testi de denilen bu yöntem ( Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) , DNA içerisinde bulunan, dizisi bilinen iki segment arasındaki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak arttırmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isimdir.

PCR yöntemi insan vücudunda çok az miktarda bakteri veya virüs bulunsa bile tespit eden etkili bir yöntemdir.

Test, vücuttaki virüsü belirlemenin yanında, savunma sisteminin ürettiği yanıt olarak antikorları da belirler.(COVİD 19 Antikoru belirleme prosedürü farklıdır.)

COVİD-19  PCR Testinin Önemi Nedir ?

PCR Testi  COVİD-19’da da virüse ait RNA’yı gösteren, virüsün varlığını ortaya koyan ve kimliğini tanımayı sağlayan  antijen testidir.

PCR Testinin FaydalarıBu yöntemi insan vücudunda çok az miktarda bakteri veya virüs bulunsa bile tespit edebildiğinden   pandemi sürecinin 2. dalgasının başladığı 2020 sonlarında hastalığın erken tespit edilmesi ve hastaya erken müdahale edebilme noktasında kilit rol oynar duruma gelmiştir.

Ayrıca  Taşıyıcı veya Asemptomatik diye adlandırılan, yani Covid-19 virüsü ile ilgili belirtileri olmayan kişilerin belirlenmesinde etkili rol oynayan test, minik bir örnekten oldukça fazla sayıda kısa DNA kopyaları incelenmesine imkân veriyor. Taşıyıcı olarak adlandırılan hastaların belirlenmesi ve hastalığın yayılımının kontrol altına alınması noktasında da önemi büyüktür.

PCR  Testi  (Covid-19) İçin Numune Nasıl Alınır ?

PCR Covid-19 testi için hastalığın başlangıç aşamasında boğaz ve burundan  pamuklu bir çubuk yardımıyla sürüntü (nazofarengeal    sürüntü) alınır. Ayrıca,  öksürük veya hapşırmadan sonra çıkan balgam da numune olarak alınabilir.

PCR testi İçin Numune Nasıl AlınırFakat, hastalığın ilerlemiş döneminde solunumdan da örnek alınabilir. Bunun nedeni, hastalığın ilerleyen döneminde hastanın burun veya boğazında örnek kalmamış  ihtimalinin olmasıdır.

Nasıl Yapılır?

Uygun şartlar ve doğru zamanda alınan örnek uzman tarafından bir kaba konularak laboratuvarda test kartuşuna aktarılır.

Bu noktada aktarılan örnek otomatik olarak filtre edilir. Akabinde uygulanan ultrasonik dalgalarla Covid-19 virüsünün DNA sı alınır ve PCR ajanlarıyla DNA molekülleri karışır.

PCR Testi Nasıl YapılırDevamında reaksiyon tüpünde gerçek zamanlı çoğalma ve tanım yapılır ve sonuç aşamasına gelinir.

PCR; 94°C-98 °C aralığında uygulanan yüksek ısıya maruz kalan DNA’nın iki zincirinin ayrılması, 37 °C-65 °C aralığında gerçekleştirilen tavlama yani sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72 °C’de gerçekleştirilen uzama aşamaları olmak üzere 3 aşamadan meydana gelir. Test bu aşamaların belirli bir döngüde ve sayıda tekrarlanması ile gerçekleştirilmektedir.

PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR yani real time PCR ve hızlı sonuç veren PCR’dir. Gerçek zamanlı PCR sonucu 1-3 saat içinde çıkarken, hızlı sonuçlu olanlarda 15 dakikadan 1,5 saate kadar sürede sonuç alınabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

PCR ve Antikor Testleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Antijen testleri kişinin hasta olup olmadığını, enfeksiyon varlığını belirleyen testlerdir ve PCR  Testi antijen belirleyen bir testtir.

Bunun yanı sıra Antikor testleri genel olarak kişinin daha önceden enfeksiyona maruz kalıp kalmadığını belirler. Antikor testi hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, virüs varlığını ölçen bir test olmadığıdır.

Kısaca açıklayacak olursak, antikor testi testin yapıldığı esnada kişinin hasta olup olmadığını tam olarak belirleyemez. Fakat, buna karşılık PCR testi hastanın  virüs ile karşı karşıya kalıp kalmadığını belirler.

Antikor testi, Covid 19’a yol açan SARS CoV- 2 virüsüne karşı vücudun bağışıklık sisteminin oluşturduğu ;

IgG Antikoru  bu hastalığa karşı bağışıklık oluşup oluşmadığını gösterirken,

IgM Antikoru  ise yakın dönemde virüs ile karşılaşıldığını gösteren değerlerdir.

COVİD 19 Antikor testleri, boğaz ya da burundan örnek alınarak yapılan PCR testinden farklı olarak koldan kan alınarak çalışılmaktadır. Parmak ucundan alınan kan ile çalışılan testlerden daha güvenilirdir.

PCR Testinin Ne Tür Avantajları Vardır?

PCR testi özellikle Covid-19 taşıyıcılarının belirlenmesinde önemli rol oynar böylece bu hastalar önceden belirlenerek karantinaya alınır ve pandeminin yayılması engellenilir.  Bu test kısa zaman zarfında sonuç almayı sağladığı gibi diğer test tiplerinden farklı olarak kan alınmadığı için daha acısızdır.

PCR Testi Ne Kadar Güvenilir?

PCR  uzun zamandır tıp dünyasında kullanılan oldukça güvenilir bir yöntemdir. PCR testi özellikle hiçbir belirti göstermeyen taşıyıcıların belirlenmesini sağlar böylece pandeminin kontrol altına alınmasını sağlar.

PCR Testi Kimlere Uygulanır?

Daha önce belirttiğimiz gibi PCR testi vücuttaki en ufak mikropların bile tespit edilmesini sağlar. Covid-19 belirtisi taşıyan hastaların yanında, hiçbir belirti taşımayan kişilerin belirlenmesine de yardımcı olur.

PCR Testi mi, Hızlı Tanı Testi mi Daha Güvenilir?

PCR testi koronavirüs açısından daha güvenilirdir. Her ne kadar hızlı tanı testleri yardımıyla daha çabuk sonuç alınsa da bazen 3-4 kere negatif çıkan sonuç 5. kez yapıldığında pozitif çıkabilmektedir. Bundan dolayı hızlı tanı testleri ile sonuç belirlenmiş olsa bile PCR testi ile Covid-19 testi sonucu teyid edilmesi daha faydalı olur.

PCR Testi Nerede Yapılır?

Laboratuvarımız tarafından kabul edilen Covid-19 PCR numuneleri, T.C. Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş ve hizmet anlaşmalı olduğumuz sağlık kurumlarında(ortaklı olduğumuz) yapılmaktadır .

Ev veya iş yerinden kan (numune) alma butik hizmetimiz kapsamında PCR Test Numunenizi bulunduğunuz adreste alıyoruz. 0216 411 99 77

Tetra Tıp Laboratuvarı, dünyadaki tıbbi en son gelişmeleri yakından takip etmekte olup, sizlere ilkeli ve iyi laboratuvar hizmeti sunarken, en üst kalite ve doğrulukla sonuç vermeyi hedeflemektedir.

PCR Testi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

PCR testi doğru şekilde ve doğru zamanda yapılmalıdır. Örneğin, hastalığın ilerlemiş döneminde sadece burun veya ağızdan sürüntüler almak yeterli olmayabilir. Ayrıca alım sürecinden laboratuvar ortamına taşınmasına kadar hijyen kurallarına uyulmalıdır.

PCR Testi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Covid-19 için PCR testi süresi örnek alımı süresini de hesaba katarsak en geç 24 saat içerisinde alınır. Fakat örnek alma süresi  kısaldığında aynı gün içerisinde sonuç alınabilir. Laboratuvarımızda öğlen 12:00’a  kadar yapılan başvurularda aynı gün, öğlen  12:00 ‘den sonraki başvurularda ertesi gün sonuç verilmektedir.

    Ücretsiz Bilgi Alın

    Formu doldurun, sizi hemen arayalım !

    × Size nasıl yardımcı olabiliriz?