Bir şey mi arıyorsunuz?

Yurt Dışı PCR Testi

Yurt dışına çıkışlarda PCR

Pandemi sürecinde özellikle covid-19 virüsü ile adını sıkça duyduğumuz PCR testi, Polymerase Chain Reaction yani türkçe olarak Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu anlamına gelmektedir. Bu test, hastanın boğazından ve burnundan alınan sürüntü örneği ile kişinin virüsle enfekte olup olmadığını incelemektedir.

Yurt dışına uçuşlarda, her ülke için farklılık göstermesi ile birlikte genellikle uçuştan 48-72 saaat öncesine ait negatif sonuç alınmış Covid19 PCR test sonucu istenmektedir.

PCR Nedir?

Yazı İçeriği

Vücuda giren küçükten büyüğe pek çok virüsü tanıyıp teşhis edebilen moleküler bir test yöntemidir.

Pandemi sürecinde PCR testinin önemini anlatmak gerekirse; hastalık belirtisi gösteren yada göstermeyen bireylerin enfekte olup olmadığını bu test yöntemiyle öğrenebilmekteyiz.

PCR Test sonucu Pozitif  alınan bireyler gerekli olan izolasyon ve tedaviye alınır. Bu sayede bulaş riski ve hızı büyük ölçüde azaltılmış olur. PCR testi bu konuda büyük bir önlem alınmasına yardımcı olmaktadır.

Özellikle yurt dışına uçuşlarda, her ülke için farklılık göstermesi ile birlikte genellikle uçuştan 48-72 saaat öncesine ait negatif sonuç alınmış Covid19 PCR test sonucu istenmektedir.

”Negatif  PCR test sonucu, kişiye covid-19 virüsü bulaşmadığını daha doğrusu kişinin Covid-19 virüsü ile enfekte olmadığını gösterir” ( Noter Yeminli Tercüme 112 Tarafından tercüme Edilmiştir).

PCR testi Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

PCR testi, covid-19 salgını ile adını duyurmuş olsa da, aslında çok kapsamlı alanlarda öncesinde hizmet vermekteydi. Bu test yöntemi yalnızca koronavirüs için değil, aynı zamanda genetik sorunlarda, prenetal tanıda, adli tıpta, kanser araştırmalarında, babalık testlerinde, vücuda giren bakteri, mikrop ve parazitlerin (HIV, Hepatit B) tespiti gibi pek çok alana hizmet vermektedir.

COVİD-19 virüsü için PCR testi, burundan ve boğazdan ucu pamuklu çubuk eşliğinde sürüntü şeklinde alınmaktadır. Gerçekten konunun uzmanı tarafından doğru bir şekilde hastadan alınan sürüntü örneği, özenle bir tüp içine yerleştirilir ve bu örnek laboratuvara teste gönderilir.

Sağlık Bakanlığı tarafından COVİD-19 PCR testİ yapmak için onaylanmış Laboratuvarlarda virüs öncelikle filtrelenir ve ardından ultrasonik dalgalar ile virüsün genetik materyali alınır. Bundan sonrasında pek çok işlemden geçerek test sonucunun pozitif ya da negatif olduğu belirlenir.

covid19 laboratuvarı

Yurtdışına Çıkışlarda PCR Testi

Dünya genelindeki çoğu ülke PCR testi, karantina gibi uygulamalara geçse de, bu durumları zorunlu tutmayan ülkeler de bulunmaktadır. Ülkeler kendi içinde ülkeye giriş prosedürünü gündeme göre değiştirseler de bu yazının kaleme alındığı tarihteki giriş koşulları aşağıdaki gibidir.

yurtdışı pcr (3)

Türkiye: HES kodu şartı, aşı kartı yoksa son 72 saat içinde alınmış PCR test sonucu ya da 48 saat içinde alınmış antikor testi

Almanya: Ülkeye girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi ya da en az 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu antikor testi ( güncel şartlar için aşı zorunluluğu)

ABD: 2 yaş ve üzerindeki tüm kişilerin en az 72 saat önce negatif sonuçlu test şartı

Avusturya: 2 doz aşı olan bireyler ülkeye giriş yapabilir. Yaptırmayanlar ise ülkeye girişten az 48 saat önce yapılmış antikor testi ya da 72 saat önce yapılmış PCR testi sonucu, ayrıca 10 gün karantina zorunluluğu bulunmakta.

Azerbaycan: Ülkeye girişten en az 72 saat önce alınan negatif sonuçlu PCR test sonucu ile ülkeye giriş yapılır.

Belçika: 6 yaş ve üzeri bireylerin en az 72 saat öncesine ait negatif sonuçlu PCR test sonucu

Birleşik Arap Emirlikleri: 12 yaş ve üzeri bireylerin en az 72 saat öncesine ait negatif sonuçlu PCR test sonucu

Bosna-Hersek: En az 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi sonucu

Fransa: 48 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ya da 24 saat önce alınmış antikor testi

Hollanda: En az 72 saat önce alınmış negatif sonuçlu PCR testi ya da 24 saat önce alınmış antikor testi

İran: En az 96 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test sonucu

İngiltere: En fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi, 10 gün karantina zorunluluğu

İspanya: En fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi

İsviçre: En fazla 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi, 10 gün karantina zorunluluğu

İtalya: Son 72 saat içinde alınmış PCR testi sonucu ve 10 gün zorunlu karantina

KKTC: En az 72 saat önce alınmış PCR testi sonucu ve 14 gün karantina zorunluluğu (aşı olanlar 5 gün)

Rusya: En fazla 3 gün önce alınmış PCR test sonucu

Yunanistan: Ülkeye girişten en az 14 gün önce 2.doz aşıyı yaptırmış olmak, son 72 saat içinde alınmış PCR test sonucu

PCR Testinin Sonuçları Ne Anlama Gelmektedir?

PCR testi laboratuvarda pek çok işlemden geçip sonuçlandıktan sonra, eğer hastanın test sonucu pozitif ise, hasta virüsle enfekte olmuş anlamına gelir ve izolasyon sürecine girer ve gerekli tedavi uygulanmaya başlar. Hastanın yakın zamanda temas ettiği bireyler taratılır ve bu kişiler için de izolasyon süreci oluşturulur.

Hastanın test sonucu eğer negatif ise, birey enfekte değil anlamına gelmektedir. Fakat kişi, bir süre tedbiri elden bırakmayıp yine de kendini izole etmelidir.

Pandemi Sürecinde PCR Testi Neden Önemlidir?

  • PCR test sonucu, bireylerin halk sağlığı korumak ve enfeksiyonu kontrol altına almak konusunda net kararlar alınmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
  • Bu test ile, enfekte bireyler tespit edilerek izolasyon ve tedavi süreci başlatılır.
  • Temaslıların takibi, yakın temaslılarda enfeksiyonun taşıyıcı olup olmadığının takibini yaparak taramasını yapar.
  • Bakım evleri, huzurevleri, sevgi evleri gibi uzun süreli kapalı mekanlarda kişilerin takibi ve risk grubundaki kişilerin kontrolünü sağlamak için pratik bir seçenektir.

Antikor Testi ile PCR Testi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Antikor testleri, kişinin daha önceden enfeksiyon geçirip geçirmediğini, vücudun virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanmadığını tanımlamak için yapılan testlerdir. Yani, bu test sonucunda kişinin hasta olduğuna dair bir bilgi vermez.

PCR testleri, virüsün genetik bilgisine hakim olmak, koronavirüs ya da başka bir virüsün kişiyi enfekte edip etmediğini tanımlamak için yapılan testlerdir. PCR enfekteyken sonuç verir, antikor oluşumunda sonuçlanmaz. PCR testi burun ve boğazdan örnek alınırken, antikor testi için koldan kan almak yeterlidir. PCR için enfekte olmak, antikor için söz konusu enfeksiyona bağışıklık kazanmak esas konudur.

PCR Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Günümüzün en büyük salgınlarından olan covid-19 ile PCR testi insanlar tarafından çokça duyulmaya ve uygulanmaya başlamıştır. Koronavirüs belirtileri taşıyan bireylere PCR testi uygulanmaktadır. Bireyler çoğunlukla belirti göstererek test yaptırmak istese de, bazı hastalar asemptomik özellikler gösterebilirler. Kişi, eğer temaslı olduğunun bilincinde ise, kendini bir süre takip etmeli ve herhangi bir değişiklik gördüğü takdirde sağlık kurumuna başvurmalıdır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

PCR testi zararlı mı?

Tıbbi olarak tanımlanan bir zararı yoktur. Bu yüzden endişeye gerek yoktur.

PCR test sonucu nasıl öğrenilir?

Tetra tıp Laboratuvarında yaptırmış olduğunuz testinizin sonucu laboratuvarımız tarafından şahsi olarak size bildirilmekle birlikte e-nabız veya MHRS üzerinden test sonucu öğrenilmektedir.

 PCR testi nerelerde yapılır?

Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Laboratuvarlarda uzmanlar tarafından sonuçlandırılmaktadır. Tetra Tıp Laboratuvarı Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Covid-19 tanı laboratuvarı katagorisindedir.

PCR testi yaptırmadan ülkeler arası seyahat edilebilir mi?

Pandemi sürecinde her ülke bazı zorunlu kurallar ile ülkeye girişi sağlamaktadır ve bu kurallar kısa aralıklarla güncellenebilmektedir. Bu sebeple gidilecek ülkenin kabul şartlarını araştırılmalı ve seyahat planı bu düzende oluşturulmalıdır.

PCR test sonucu ne zaman açıklanır?

PCR testinin yapılışı;

  1. Numunenin alınması
  2. Laboratuvara ulaştırılması
  3. Ön hazırlık süreci
  4. Cihazda çalışılma süresi
  5. Sonucun yorumlanması ve raporlanması

gibi süreçlerden geçmektedir.

Laboratuvarımızda tüm bu süreç göz önünde bulundurularak en uygun zamanda alınabilen numunenin sonucu, en erken 4 saatte verilebilmektedir. Detaylar için lütfen laboratuvarımızı arayınız.

Bu makale tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sağlıklı yaşam rutininizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce lütfen doktorunuzla görüşün..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın