Bir şey mi arıyorsunuz?

CA 19-9 Testi

CA 19-9 Testi

Ca 19-9, genellikle safra kanalı, kolon, mide, over, hepatosellüler, gastroinstestinal sistem (sindirim sistemi organları) ve pankreas kanserleri gibi malign durumlarda yüksek seviyelerde görülebilen bir tümör belirteci olarak bilinir.

CA 19-9 Nedir?

Yazı İçeriği

Kanser antijen 19-9 (CA 19-9) Glikoprotein antijenler ya da karbohidrat antijenler sınıfında yer alan bir tümör belirtecidir.

Pankreas kanseri ayırıcı tanısında özgüllüğü yüksek olmasının (%70-80 arasında duyarlı olduğu düşünülür.) yanı sıra özellikle pankreas kanserinde uygulanan tedaviye cevabın ölçülmesi ve nüks  takibinde kullanılmaktadır.

CA 19-9 seviyesinde yükselmeler bazen malign(kötü huylu) olmayan nispeten iyi huylu olan sağlık durumlarında da görülebildiğinden tek başına tanı için kullanılmayabilir. Bu hastalıklara örnek olarak;  safra yolu tıkanıklığı, safra kesesi enfeksiyonu, safra kesesi taşı, inflamatuvar barsak hastalığı (sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda, iltihap içeren hastalıklar), akut veya kronik pankreas iltihapları, karaciğer sirozu, kistik fibrozis ve tiroid hastalıkları verilebilir.

Nadir bir durum olarak dalak kistlerinde de CA19-9 yüksekliğine rastlanan vakalar bildirilmiştir.

Bireylerin bir kısmında vücudun CA 19-9 üretmediği bilindiği gibi, bazı sağlıklı bireylerde de yüksek seviyelere rastlanabilmektedir, bu yönüyle mutlaka doktorunuz tarafından diğer ayırıcı tanı yöntemleri ve klinik bulgular değerlendirilerek yorumlanacaktır.

Tek başına tanı amaçlı kullanımının yeterli olmamasının yanı sıra tedavinin takibi açısından uzmanlar tarafından sıklıkla istenilen bir biyokimyasal laboratuvar testidir.

Tümör Belirteci/Tümör Markerı Nedir?

Tümör markerları kendisi ile ilişkili tümör veya doku tarafından beklenen fizyolojik düzeylerin üzerinde üretilen, biyokimyasal veya immünokimyasal yöntemlerle hastanın doku, kan, idrar, meme başı akıntısı, beyin-omurilik sıvısı, mide suyu gibi diğer vücut sıvılarında rakamsal ölçümleri yapılabilen hormon, enzim, metabolit, immunoglobulin veya protein yapısında maddelerdir.

Tümör belirteçleri kanser riskinin belirlenmesi, tarama, erken tanı ve ayırıcı tanı konulması, prognozun tahmin edilmesi ve hastanın takibi amacıyla kullanılabilir.

Kanser tanısı sadece tümör markerlarıyla konulamaz. Doktorunuz Klinik durum, markerlar ve biopsi sonuçları gibi faktörleri bir arada göz önünde bulundurarak tanıyı koymaktadır.

Özellikle kanser tedavilerinde, tedavinin etkinliğini izlemek amaçlı tümör markerları takibi yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular?

CA 19-9 Testi Neden Yaptırılır? CA 19-9 İle Test Edilen Nedir?

Safra kanalı, kolon, mide, over, hepatosellüler, gastroinstestinal sistem (sindirim sistemi organları) ve pankreas kanserleri gibi durumlarda tümör belirteci olarak yaptırılabilir.

Kanser tedavisi sürecinde tadavinin etkinliğinin izlenmesi amacıyla istenebilir.

Hastalığın nüks edip etmediğini takip etmek amaçlı yaptırılabilir.

Kötü huylu olmayan ; safra yolu tıkanıklığı, safra kesesi enfeksiyonu, safra kesesi taşı, inflamatuvar barsak hastalığı (sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda, iltihap içeren hastalıklar), akut veya kronik pankreas iltihapları, karaciğer sirozu, kistik fibrozis ve tiroid gibi hastalıkların tanısı, takibi ve yine tedavi etkinliğinin ölçülmesi amaçlı yapılabilir.

CA 19-9 bazı kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir.

Kansere sebep olmaz. Tümör teşhis ve tedavisinin takibinde kullanılan etkin bir testtir.

Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tümör markerlarının, belirteçlerinin yükselmesi her zaman kanser varlığını göstermediği gibi tam tersi durumlarda söz konusu olabilir yani yükselmemiş marker seviyesi de her zaman kanser tanısından uzaklaştırmaz. Uzun yıllar eğitim almış uzmanlarımız klinik durum ve diğer tanı yöntemlerini bir arada değerlendirerek tanı koyarlar. Bu sebeple uzmanların talep ettiği zamanlarda yaptırılmasını tavsiye ederiz.

Kanser tarama testleri içerisinde de tümör markerları istenebilir. Ancak bu testler tanı testleri değildir. Amaç olasılıkları yakalamaya çalışıp bu kişilere tanı için biyopsi gibi daha ileri tanı tetkikleri planlanmasında yol gösterici olabilir.

Test İçin Alınan Numune Nedir?

Koldaki herhangi bir damardan alınan kan örneği kullanılır.

Test İçin Hazırlık Yapmaya Gerek Var mı?

CA 19-9 testi öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmemektedir.

Hangi Durumlarda İstenir?

Pankreas kanseri başlangıcında hastanın CA 19-9 değeri yükselmişse tedavi sürecinde tedaviye yanıt sürecini izlemek için belli aralıklarla bu test istenebilir.

Tedaviden sonra ise düzenli aralıklarla nüks takibi yapmak için CA 19-9 testi istenebilmektedir.

Hasta pankreas kanserine işaret eden belirtiler gösterdiğinde diğer bazı tümör belirteçleri ve karaciğer testleriyle birlikte CA 19-9 testi istenebilir. Bu belirtiler; bulantı, kilo kaybı, karın ağrısı ve sarılık şeklinde kendini gösterebilir.

Hepatobiliyer kanseri ya da safra kanalı tıkanması şüphesi olduğunda istenebilir tıkanıklık açıldıktan sonra yükselen CA 19-9 düzeyi düşer. Tıkanıklık ortadan kalktıktan belli bir süre bekledikten sonra CA 19-9 düzeyini kontrol etmek için test istenebilir.

CA 19-9 Test Sonuçları Neyi İfade Eder?

CA 19-9 düzeyi sağlıklı kişilerde düşüktür. yüksek çıkan sonuçlar bazı kanser hücrelerinin varlığına ya da rahatsızlıklara işaret edebilir. Bu nedenle düzeyin yüksekliği önemli bir bulgudur. Yükselmesine sebep olabilecek faktörler taranmalı ve tespit edilmelidir..

CA 19-9 düzeyinin yükselme ya da alçalma durumlarının tespiti  tedavinin işe yarayıp yapamadığı hakkında bilgi verir.

Kanserin tamamen ortadan kalkıp kalkmadığı ya da kanserin nüksetme durumu hakkında önemli bilgiler verir.

Doktor Neden Benim İçin CA 19-9 Testi Yapmıyor?

CA 19-9 testi başka sebeplerle de yüksek çıkabilmektedir. CA 19-9 değerinin referans aralığında olmaması, yani yüksek düzeyde çıkması kişide kanser hücrelerinin olduğunu ifade etmek için kesin kanıt değildir.

Belirti göstermeyen hastalar için tarama testi olarak tek başına önerilecek derecede duyarlı bir test değildir. Bu testle ilgili olarak çok fazla yalancı pozitif ve yalancı negatif sonuç bulunmaktadır.

Bu nedenle pankreas kanseri üzerine çalışan araştırmacılar kanseri daha erken tanımlamayı sağlayacak biopsi gibi farklı  başka belirteçleri aramak isteyebilirler.

CA 19-9 Testi ile Birlikte Hangi Testler İstenmektedir?

Pankreas ve safra kanallarına bakmak için bu testin yanında istenebilen diğer testler;

 • Diğer bazı tümör markerları özellikle CEA
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Ultrasonografi ve MRG taraması
 • Endoskopik Retrograt Kolanjiyo Pankreotografi (ERCP)
 • Biyopsi

Pankreas Kanseri İçin Belli Başlı Risk Faktörleri Nelerdir?

Pankreas kanseri olgularının çoğunun sebepleri henüz bilinmemektedir. Günümüzde genel olarak tanımlanan risk faktörleri; sigara içmek, yaş, aile öyküsü, şeker hastalığı, kronik pankreatit, erkek cinsiyet, bazı kimyasal madde ve boyalara ağır maruz kalınan meslekler.

“CA 19-9 Testi” için 80 Yorum

 1. CA19.9 testi <2 50 çıktı normalmidir

  1. Merhaba Filiz Hanım! CA19.9 test sonucunuz ile akalı e-mailinizden tarafında dönüş yapğıldı. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı, mutlu günler dileriz.

   1. Merhabalar. Annemin CA-19 9 u ilk tahlilde 700 çıkmıştı. Sonra dönem dönem 500 ardından 300 e düştü. 3 ay sonra yeni test yaptırdığımızda 1200 e çıktığını gördük. Neden yükselmiş olabilir acaba ?

    1. Takibinizi yapan hekiminiz ile iletişim kurunuz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

    2. Munevver hanim gecmis olsun son durumunuz nedir acaba teshis koyabildiler mi

    3. merhabalar CEA:7 idi CA19-9:45 12 gün önce, bugün ise CEA:8 CA19-9: 51 çıktı neden yükseliyor sürekli yükselecek mi? ilaçlı BT temiz çıktı sırtta sağ tarafta ağrı var

     1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

     2. Merhaba benim ca199 tahlilim çok az bir farkla referans dışı çıktı biraz yüksek ne anlama geliyor acaba

    4. merhaba iyi çalışmalar CA19-9 değerim, <2.00 çıktı neyi ifade ettiği hakkında bilgi alabilirmiyim acaba

     1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

   2. Meme kanseri olan hastamizda suan tedaviler bitti kontrol safhasimdayiz, ca 19,9 degeri 136 cikti onceki ay 123 tu, karin ultrasonu temiz cikti bu deger neden yukselir

   3. Kistim alındıktan sonra test oldum ve benimki de 50 çıktı. Normal midir?

  2. Merhabalar annemin bugun kan sonucumda ca19-9 48,48 <37 ve
   Ca15-3 26,49 çıktı 0-25
   Arasında çıktı normal midir?

   1. Bu değerler hastalık ile ilgili çok anlamlı olmamakla birlikte, testleri isteyen doktorunuz ile iletişim kurunuz.

  3. Babamın ca19 9 testi 32 çıktı konskobi ve endoskobi yaptırmamiz gerekiyormuş doktor sinir 27 olmasi gerek dedi fakat sitede sinir 37 yazıyor kararsız kaldik acil yorumunuzu bekliyoruz teşekürler

   1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, takibinizi yapan doktorunuzun istediği kolonoskopi ve endoskopi tahlilleri ile daha kesin bir sonuç elde etmiş olursunuz. geçmiş olsun, sağlıklı günler dileriz.

  4. Merhaba. Hipotiroidi Ca19.9 değerini yükseltir mi ? 48 çıktı.

   1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. 4.43 çıktı normal mi lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba. Sorunuz için teşekkürler. Konuyla ilgili olarak tarafınıza bilgilendirme gönderildi. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhabalar, ca-19-9 testim 50 çıktı, 10 gün sonra tekrar yaptırdığımda 97 cıktı. Yapilan ultrason taramalarında dermoid kist varlığı saptandı. Ondan birkaç ay sonra hamile kaldım ve sezeryan esnasında dermoid kıstım de alınınca test sonucun 46 cıktı fakat yine normal seviyeden biraz yüksek. Bu durumda ne yapmamı ve/veya hangi alanda uzman olan doktoru görmemi önerirsiniz?

  1. Geçmiş olsun Selime Hanım. Genel cerrahi uzmanı bir hekim ile görüşmenizi öneririz.

 4. Annemin Ca 19-9 değeri 34 çıktı doktor endoskopik kronoskopi önerdi yaptırmak konusunda kararsızız ? Normal değer 37 gösteriyor her yerde.

  1. Mart ayında yaptirdigim test sonucun ca 19 9 -46 çıkmıştı. Dün yaptirdim 39 çıktı. Düşüş olması iyi bı gelişme mi?

  2. Merhaba hocam benim CA19.9 değerim 154 çıktı dermoit kistten kaynakli deyip kestirip attı doktorum.Bunu araştırmalı miyim Kist bu kadar yükselmesine sebep olurmu

   1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuza güvenmenizi öneriririz.
    Herhangi bir şüphe duyuyorsanız başka bir hekimden ikinci bir görüş alabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 5. Mart ayında yaptirdigim test sonucun ca 19 9 -46 çıkmıştı. Dün yaptirdim 39 çıktı. Düşüş olması iyi bı gelişme mi?

 6. Merhaba annem 26 Ocak’ta miyde kanseri teşhisi konuldu ve miyde tamamen alındı doktor 1 evre sonrı dendi miyde alındı miyde çevresinde 32 lenf bezi de alındı ve komoterapi vs hiç birşy almadı hiç her ay kan tahlili ve kontörü oldu çok güzel çıktı CA lar ameliyattan 4 ay sonra tüm vücut tomagrafi çekildi ve hiç birşy çıkmadı dün bir tahlil verdik yani 6.ay kan verdiğimizde CA19-9 69 çıktı. Doktor bir ay sonra tekrar kan verelim dedi 25 gün önce covit aşısı biontek oldu bu yükseltmiş olabilir dedi sizce sizin yorumunuz nedir ?

  1. Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun, aşının kan testlerine etkisi olmadığı bildirilmekle birlikte, sözünü ettiğiniz testin takip edilmesinde yarar vardır.

  2. Yagmur hanim
   Yukselme nedenini buldunuzmu acaba? Benim annemde de ayni sorun

 7. Merhaba ben bugün kadın hastalıkları ve doğum bölümüne akıntı şikayeti ile gittim ve yumurtaliklarima da bakıldı sol yumurtaliklarimda kist saptandı ne olur ne olmaz diye hamilelik testi için de kan vermemi istediler verdim beta hcg normal çıktı ama CA19-9 değeri 66.5 çıktı açıkçası korktum bilgi verebilirsiniz sevinirim (cuma günü tekrar çağırdı doktorum)

  1. Merhaba , Bu yükseklik kiste bağlı da olabilir, bunun ayrımını doktor muayenesi ortaya çıkaracaktır. Geçmiş olsun.

 8. iyi günler Ca 19.9 geçen sene 42 çıktı bu sene 44.9 dr hiçbir şey demiyor. Ne yapabilirim. Gastroözofageal bileske intratorasik yerlesimlidir(Sliding herni). Duedonum 2. part düzeyinde genis divertikül izlendi.Karaciger normal boyutlardadır. Konturları düzenlidir. Karaciger segment 3 düzeyinde falsiform ligaman komsulugunda 1,5 cm çaplı hipodens lezyon izlendi. (Fokal yaglanma? Eski inceleme ile benzerdir.) beni aydınlatırmısnız

  1. Hekiminizin değerlendirmesi ve takibini önerir,sağlıklı günler dileriz.

 9. Merhaba benim ca 19-9 cikti bu normalmi acaba tesekkurler

  1. Merhabalar testinizin sonuç değerini belirtmemişsiniz.Geçmiş olsun sağlıklı günler dileriz.

 10. İyi günler. Ca19-9 62,34 çıktı. 18 yaşındayım. Normal midir ?

  1. Hekiminiz ile iletişim kurunuz.Sağlıklı günler dileriz.

  2. Merhaba 1 sene önce mide kanseri ameliyatı oldu eşim dün yapılan tahliller de cs19 33 çıktı 3 ay önce 5 ti bukadar yükselmesi normal mi

 11. Merhaba, ca19-9 3404 çıktı, hasta radyoterapi aldı., Kemoterapi öncesi yapılan test sonucu bu değer çıktı. Pankreas kanseri ya da sindirim sistemi metastazı kesin mi bu değer bakarak. Teşekkür ederim

  1. merhaba öncelikle çok geçmiş olsun, hekiminiz ile iletişim kurunuz, muayene bulguları ile birlikte değerlendirilecektir.Sağlıklı günler dileriz.

 12. 11 ay önce 7 ay süren ishal sebebiyle tetkikler yapıldı. Ca19-9 137 çıktı. Diğer tümör markerlar normal. İlaçlı Bt tomografi çekildi normal çıktı. Sonra endeskopi ve kolonoskopi yPıldı biopsi alındı. Helicobacter pylori çıktı tedavi oldum. Bağırsaktada rejktum bölgesinde kolojenöz kolit çıktı biopside. 1 ay lavman tedavisi gördüm. İshallerim kesilmişti. 2 aydır yumuşak dışkılama ve ağrılı çamur gibi yapıyorum. Dr hâlâ Ca19-9 u kontrol ediyor. 137 den sonra 87, sonra 89 şimdide 158 çıktı. Dr yapılabilecek bir tetkik kalmadığını söylexş gerçekten kafam çok karıştı bu değerler hiçbir şey yokkende bu şekilde çıkabilir mi ne yapmam gerekiyor

  1. Takibinizi yapan hekiminiz ile iletişim kurunuz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 13. Merhaba benim ca 19-9 testim >0,600 çıktı bu değer neyi ifade eder normal midir?

  1. merhaba öncelikle çok geçmiş olsun, hekiminiz ile iletişim kurunuz, muayene bulguları ile birlikte değerlendirilecektir.Sağlıklı günler dileriz.

   1. Merhaba benim testlerim Ca 19-9 7,82 Ca 125 değerim 5,89 ve Ca15-3 değerim 15,3 irritabl bağırsak hastalığım Crohn hastalığıö var. Çal protect 24 çıktı. Crohn şuan inaktif miş. Karnım göğsümün hemen altından başlarsın aşırı şiş hamile gibi ve dünya test yapıldı sebebi bulunamadı en son bu testler yapıldı ne anlama geliyorlar aydınlatırmısınız?

    1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 14. MERHABA BENDE HPV16 VAR BUGÜN SOL YUMURTALIKTA KİST GÖRDÜ DOKTORUM VE KAN TESTİ İSTEDİ KARSİNOEMBRİYONİK ANTİJEN DEGER 2,52 NORMAL CA125 5.0 NORMAL CA15-3 10.03 NORMAL FAKAT CA 19-9 44.3 YÜKSEK ÇIKTI LÜTFEN BANA BİLGİ VERİRSENİZ MUTLU OLURUM TEŞEKKÜRLER

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 15. Merhaba,Ca 19.9 testi 《 2 ne demektir.

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 16. Merhaba hocam rahmimde over kist var
  Ca199. 9.69 cea125 .4 .7 cea 153/.16.26
  Normal değerlermidir hocam sigara kullanıyorum

  1. merhaba öncelikle çok geçmiş olsun, hekiminiz ile iletişim kurunuz, muayene bulguları ile birlikte değerlendirilecektir.Sağlıklı günler dileriz.

 17. Merhaba, dün verdiğim kan testinde CA-19-9 sonucum referans değerinin üzerinde çıktı.
  Kan testim bu resimde mevcut.
  https://prnt.sc/269t8af

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 18. Merhaba, ca-19-9 testim 78 çıktı sebebi ne olabilir.

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 19. Ca 19.9 45.9 çıktı

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 20. merhaba da 19_9 28 çıktı normal diil diye e nabız yazmış korkulacak bişe varmı teşekkürler

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 21. Merhabalar
  Ca 19 9 testi yuksek değerde cikan hastalar icin kiste bağlı olabilir demişsiniz annem icin yapilan tahlilde 65 cikti kist var 6 cm kadar lakin bu kanser hücrelerinin olusumunu mu gosteriyor

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 22. CA 19-9 45.33 u/ml çıktı ne anlama geliyor?

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 23. Merhaba benim CA 19-9 tahlil sonucum 38.54 çıktı üst sınır 37 imis korkulacak bir durum varmı acaba ve aşırı derecede iştahsızlık basladi

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 24. 37.54 sonuç Ca 19-9 da normalmidir hocam

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 25. Merhaba sağ yumurtalığım da iki tane 5’er cm’lik kistim var ca 19-9 değerim 170 çıktı kistlerden yükselmiş olabilir mi

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 26. Selam, rectum ca var bende cea değerim düşüktü ama son tahlilde CA-19-9 226 çıktı. Sorum şu, kendi kendine düşer mi? (kemo almıyorum)

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 27. CA 19-9 TEST SONUCUM <2,00 ÇIKTI NORMAL MİDİR?

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 28. Kızımda çikolata kisti var..3 aydır visinne kullanıyor. Adet olması kesildi. Ca 19.9 212 çıkmış. Ca 125 98 çıkmış.her ikiside normal değerlerin üzerinde. Kızım 26 yaşında. Kan sonuçlarından biri 26 eylülde çıkacak ama o güne kadar sabredemeyecegim. Tek şikayetimiz aşırı adet sancısı ama geçmişe bakınca yıllardır kronik yorgunluğu vardı ben çocuğumu iyi takip edemedim diye içim içimi yiyorum.

 29. MERHABA

  CA 19,9 kan değerleri 9,9 çıkmış normalmidir. yükselmemi var

 30. Merhaba ca 19-9kandeğerim 449.1 U/ml çıktı yüksekmi bu ne anlama geliyor

  1. Laboratuvar sonuçları klinik bulgular ile değerlendirilmelidir, bu nedenle doktorunuzla iletişim halinde kalmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

 31. İyi günler CA 19-9 kanda tahrilimdr 106,58 cikti kanser olabilirmi bilgi rica ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın