CA 19-9 Testi

Ca 19-9, genellikle safra kanalı, kolon, mide, over, hepatosellüler, gastroinstestinal sistem (sindirim sistemi organları) ve pankreas kanserleri gibi malign durumlarda yüksek seviyelerde görülebilen bir tümör belirteci olarak bilinir.

CA 19-9 Nedir?

Kanser antijen 19-9 (CA 19-9) Glikoprotein antijenler ya da karbohidrat antijenler sınıfında yer alan bir tümör belirtecidir.

Pankreas kanseri ayırıcı tanısında özgüllüğü yüksek olmasının (%70-80 arasında duyarlı olduğu düşünülür.) yanı sıra özellikle pankreas kanserinde uygulanan tedaviye cevabın ölçülmesi ve nüks  takibinde kullanılmaktadır.

CA 19-9 seviyesinde yükselmeler bazen malign(kötü huylu) olmayan nispeten iyi huylu olan sağlık durumlarında da görülebildiğinden tek başına tanı için kullanılmayabilir. Bu hastalıklara örnek olarak;  safra yolu tıkanıklığı, safra kesesi enfeksiyonu, safra kesesi taşı, inflamatuvar barsak hastalığı (sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda, iltihap içeren hastalıklar), akut veya kronik pankreas iltihapları, karaciğer sirozu, kistik fibrozis ve tiroid hastalıkları verilebilir.

Nadir bir durum olarak dalak kistlerinde de CA19-9 yüksekliğine rastlanan vakalar bildirilmiştir.

Bireylerin bir kısmında vücudun CA 19-9 üretmediği bilindiği gibi, bazı sağlıklı bireylerde de yüksek seviyelere rastlanabilmektedir, bu yönüyle mutlaka doktorunuz tarafından diğer ayırıcı tanı yöntemleri ve klinik bulgular değerlendirilerek yorumlanacaktır.

Tek başına tanı amaçlı kullanımının yeterli olmamasının yanı sıra tedavinin takibi açısından uzmanlar tarafından sıklıkla istenilen bir biyokimyasal laboratuvar testidir.

Tümör Belirteci/Tümör Markerı Nedir?

Tümör markerları kendisi ile ilişkili tümör veya doku tarafından beklenen fizyolojik düzeylerin üzerinde üretilen, biyokimyasal veya immünokimyasal yöntemlerle hastanın doku, kan, idrar, meme başı akıntısı, beyin-omurilik sıvısı, mide suyu gibi diğer vücut sıvılarında rakamsal ölçümleri yapılabilen hormon, enzim, metabolit, immunoglobulin veya protein yapısında maddelerdir.

Tümör belirteçleri kanser riskinin belirlenmesi, tarama, erken tanı ve ayırıcı tanı konulması, prognozun tahmin edilmesi ve hastanın takibi amacıyla kullanılabilir.

Kanser tanısı sadece tümör markerlarıyla konulamaz. Doktorunuz Klinik durum, markerlar ve biopsi sonuçları gibi faktörleri bir arada göz önünde bulundurarak tanıyı koymaktadır.

Özellikle kanser tedavilerinde, tedavinin etkinliğini izlemek amaçlı tümör markerları takibi yapılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular?

CA 19-9 Testi Neden Yaptırılır? CA 19-9 İle Test Edilen Nedir?

Safra kanalı, kolon, mide, over, hepatosellüler, gastroinstestinal sistem (sindirim sistemi organları) ve pankreas kanserleri gibi durumlarda tümör belirteci olarak yaptırılabilir.

Kanser tedavisi sürecinde tadavinin etkinliğinin izlenmesi amacıyla istenebilir.

Hastalığın nüks edip etmediğini takip etmek amaçlı yaptırılabilir.

Kötü huylu olmayan ; safra yolu tıkanıklığı, safra kesesi enfeksiyonu, safra kesesi taşı, inflamatuvar barsak hastalığı (sindirim sisteminde, özellikle de barsaklarda, iltihap içeren hastalıklar), akut veya kronik pankreas iltihapları, karaciğer sirozu, kistik fibrozis ve tiroid gibi hastalıkların tanısı, takibi ve yine tedavi etkinliğinin ölçülmesi amaçlı yapılabilir.

CA 19-9 bazı kanser hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir.

Kansere sebep olmaz. Tümör teşhis ve tedavisinin takibinde kullanılan etkin bir testtir.

Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tümör markerlarının, belirteçlerinin yükselmesi her zaman kanser varlığını göstermediği gibi tam tersi durumlarda söz konusu olabilir yani yükselmemiş marker seviyesi de her zaman kanser tanısından uzaklaştırmaz. Uzun yıllar eğitim almış uzmanlarımız klinik durum ve diğer tanı yöntemlerini bir arada değerlendirerek tanı koyarlar. Bu sebeple uzmanların talep ettiği zamanlarda yaptırılmasını tavsiye ederiz.

Kanser tarama testleri içerisinde de tümör markerları istenebilir. Ancak bu testler tanı testleri değildir. Amaç olasılıkları yakalamaya çalışıp bu kişilere tanı için biyopsi gibi daha ileri tanı tetkikleri planlanmasında yol gösterici olabilir.

Test İçin Alınan Numune Nedir?

Koldaki herhangi bir damardan alınan kan örneği kullanılır.

Test İçin Hazırlık Yapmaya Gerek Var mı?

CA 19-9 testi öncesinde herhangi bir hazırlık gerekmemektedir.

Hangi Durumlarda İstenir?

Pankreas kanseri başlangıcında hastanın CA 19-9 değeri yükselmişse tedavi sürecinde tedaviye yanıt sürecini izlemek için belli aralıklarla bu test istenebilir.

Tedaviden sonra ise düzenli aralıklarla nüks takibi yapmak için CA 19-9 testi istenebilmektedir.

Hasta pankreas kanserine işaret eden belirtiler gösterdiğinde diğer bazı tümör belirteçleri ve karaciğer testleriyle birlikte CA 19-9 testi istenebilir. Bu belirtiler; bulantı, kilo kaybı, karın ağrısı ve sarılık şeklinde kendini gösterebilir.

Hepatobiliyer kanseri ya da safra kanalı tıkanması şüphesi olduğunda istenebilir tıkanıklık açıldıktan sonra yükselen CA 19-9 düzeyi düşer. Tıkanıklık ortadan kalktıktan belli bir süre bekledikten sonra CA 19-9 düzeyini kontrol etmek için test istenebilir.

CA 19-9 Test Sonuçları Neyi İfade Eder?

CA 19-9 düzeyi sağlıklı kişilerde düşüktür. yüksek çıkan sonuçlar bazı kanser hücrelerinin varlığına ya da rahatsızlıklara işaret edebilir. Bu nedenle düzeyin yüksekliği önemli bir bulgudur. Yükselmesine sebep olabilecek faktörler taranmalı ve tespit edilmelidir..

CA 19-9 düzeyinin yükselme ya da alçalma durumlarının tespiti  tedavinin işe yarayıp yapamadığı hakkında bilgi verir.

Kanserin tamamen ortadan kalkıp kalkmadığı ya da kanserin nüksetme durumu hakkında önemli bilgiler verir.

Doktor Neden Benim İçin CA 19-9 Testi Yapmıyor?

CA 19-9 testi başka sebeplerle de yüksek çıkabilmektedir. CA 19-9 değerinin referans aralığında olmaması, yani yüksek düzeyde çıkması kişide kanser hücrelerinin olduğunu ifade etmek için kesin kanıt değildir.

Belirti göstermeyen hastalar için tarama testi olarak tek başına önerilecek derecede duyarlı bir test değildir. Bu testle ilgili olarak çok fazla yalancı pozitif ve yalancı negatif sonuç bulunmaktadır.

Bu nedenle pankreas kanseri üzerine çalışan araştırmacılar kanseri daha erken tanımlamayı sağlayacak biopsi gibi farklı  başka belirteçleri aramak isteyebilirler.

CA 19-9 Testi ile Birlikte Hangi Testler İstenmektedir?

Pankreas ve safra kanallarına bakmak için bu testin yanında istenebilen diğer testler;

 • Diğer bazı tümör markerları özellikle CEA
 • Bilgisayarlı tomografi
 • Ultrasonografi ve MRG taraması
 • Endoskopik Retrograt Kolanjiyo Pankreotografi (ERCP)
 • Biyopsi

Pankreas Kanseri İçin Belli Başlı Risk Faktörleri Nelerdir?

Pankreas kanseri olgularının çoğunun sebepleri henüz bilinmemektedir. Günümüzde genel olarak tanımlanan risk faktörleri; sigara içmek, yaş, aile öyküsü, şeker hastalığı, kronik pankreatit, erkek cinsiyet, bazı kimyasal madde ve boyalara ağır maruz kalınan meslekler.

“CA 19-9 Testi” için 21 Yorum

 1. CA19.9 testi <2 50 çıktı normalmidir

  1. Merhaba Filiz Hanım! CA19.9 test sonucunuz ile akalı e-mailinizden tarafında dönüş yapğıldı. İlginiz için teşekkür eder, sağlıklı, mutlu günler dileriz.

   1. Merhabalar. Annemin CA-19 9 u ilk tahlilde 700 çıkmıştı. Sonra dönem dönem 500 ardından 300 e düştü. 3 ay sonra yeni test yaptırdığımızda 1200 e çıktığını gördük. Neden yükselmiş olabilir acaba ?

    1. Takibinizi yapan hekiminiz ile iletişim kurunuz. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

 2. 4.43 çıktı normal mi lütfen yardımcı olun.

  1. Merhaba. Sorunuz için teşekkürler. Konuyla ilgili olarak tarafınıza bilgilendirme gönderildi. Sağlıklı günler dileriz.

 3. Merhabalar, ca-19-9 testim 50 çıktı, 10 gün sonra tekrar yaptırdığımda 97 cıktı. Yapilan ultrason taramalarında dermoid kist varlığı saptandı. Ondan birkaç ay sonra hamile kaldım ve sezeryan esnasında dermoid kıstım de alınınca test sonucun 46 cıktı fakat yine normal seviyeden biraz yüksek. Bu durumda ne yapmamı ve/veya hangi alanda uzman olan doktoru görmemi önerirsiniz?

  1. Geçmiş olsun Selime Hanım. Genel cerrahi uzmanı bir hekim ile görüşmenizi öneririz.

 4. Annemin Ca 19-9 değeri 34 çıktı doktor endoskopik kronoskopi önerdi yaptırmak konusunda kararsızız ? Normal değer 37 gösteriyor her yerde.

  1. Mart ayında yaptirdigim test sonucun ca 19 9 -46 çıkmıştı. Dün yaptirdim 39 çıktı. Düşüş olması iyi bı gelişme mi?

 5. Mart ayında yaptirdigim test sonucun ca 19 9 -46 çıkmıştı. Dün yaptirdim 39 çıktı. Düşüş olması iyi bı gelişme mi?

 6. Merhaba annem 26 Ocak’ta miyde kanseri teşhisi konuldu ve miyde tamamen alındı doktor 1 evre sonrı dendi miyde alındı miyde çevresinde 32 lenf bezi de alındı ve komoterapi vs hiç birşy almadı hiç her ay kan tahlili ve kontörü oldu çok güzel çıktı CA lar ameliyattan 4 ay sonra tüm vücut tomagrafi çekildi ve hiç birşy çıkmadı dün bir tahlil verdik yani 6.ay kan verdiğimizde CA19-9 69 çıktı. Doktor bir ay sonra tekrar kan verelim dedi 25 gün önce covit aşısı biontek oldu bu yükseltmiş olabilir dedi sizce sizin yorumunuz nedir ?

  1. Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun, aşının kan testlerine etkisi olmadığı bildirilmekle birlikte, sözünü ettiğiniz testin takip edilmesinde yarar vardır.

 7. Merhaba ben bugün kadın hastalıkları ve doğum bölümüne akıntı şikayeti ile gittim ve yumurtaliklarima da bakıldı sol yumurtaliklarimda kist saptandı ne olur ne olmaz diye hamilelik testi için de kan vermemi istediler verdim beta hcg normal çıktı ama CA19-9 değeri 66.5 çıktı açıkçası korktum bilgi verebilirsiniz sevinirim (cuma günü tekrar çağırdı doktorum)

  1. Merhaba , Bu yükseklik kiste bağlı da olabilir, bunun ayrımını doktor muayenesi ortaya çıkaracaktır. Geçmiş olsun.

 8. iyi günler Ca 19.9 geçen sene 42 çıktı bu sene 44.9 dr hiçbir şey demiyor. Ne yapabilirim. Gastroözofageal bileske intratorasik yerlesimlidir(Sliding herni). Duedonum 2. part düzeyinde genis divertikül izlendi.Karaciger normal boyutlardadır. Konturları düzenlidir. Karaciger segment 3 düzeyinde falsiform ligaman komsulugunda 1,5 cm çaplı hipodens lezyon izlendi. (Fokal yaglanma? Eski inceleme ile benzerdir.) beni aydınlatırmısnız

  1. Hekiminizin değerlendirmesi ve takibini önerir,sağlıklı günler dileriz.

 9. Merhaba benim ca 19-9 cikti bu normalmi acaba tesekkurler

  1. Merhabalar testinizin sonuç değerini belirtmemişsiniz.Geçmiş olsun sağlıklı günler dileriz.

 10. İyi günler. Ca19-9 62,34 çıktı. 18 yaşındayım. Normal midir ?

  1. Hekiminiz ile iletişim kurunuz.Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Ara