Bir şey mi arıyorsunuz?

Valproik Asit Testi

Valproik Asit Testi

Valproik Asit Testi Nasıl Kullanılmaktadır?

Yazı İçeriği

Valproik asit testinin kullanım amacı; kandaki Valproik asit miktarının uygun bir aralıkta olup olmadığının saptanması içindir.

Söz konusu testte ölçülen değerlere göre kullanılan ilaçların tedavi edici düzeyleri saptanmakta ve bu test sonuçları neticesinde doz miktarı artırılıp azaltılabilmektedir.

Valproik asit testi, hekim tarafından söz konusu tedavi edici kan konsantrasyon seviyesinin takibi için düzenli olarak kullanılabilmektedir.

Fakat süreç boyunca ilacın doz ayarlaması oldukça önemli olduğu için, profesyonel hekimlerin süreci yakından takip etmesi elzemdir.

Söz konusu ilaçların doz aşımında; mide bulantısı, diyare, kusma, baş dönmesi, olağanüstü kilo değişiklikleri, titreme durumları, saç dökülmesi, karaciğer fonksiyon bozuklukları ve bulanık veya çift görme gibi durumlar mevcut olabilmektedir.

Genel hasta profilinde bu gibi durumların hekim kontrolünde takip edilmesi ve sürecin doğru bir şekilde işlemesi oldukça önemlidir.

Valproik Asit Testi Hangi Durumlarda İstenmektedir?

Valproik asit ölçüm testi, söz konusu hastaya Valproik asit tedavisi başlanacaksa veya hastanın tedavi süreci değiştirilecekse hekim tarafında istenmektedir.

Bu anlamda Valproik asit düzeyinin sabit bir skalada seyrettikten sonra, düzenli bir şekilde kandaki Valproik asit seviyesinin korunup korunmadığına bakılmak için de kullanılabilmektedir.

Test, Valproik asit tedavisine yanıt vermemekte olan hastalarda kandaki Valproik asit seviyesinin hangi seviyede olduğunu öğrenmek ve hastanın Valproik asit tedavisine uyup uymadığını saptamak için de uygulanabilmektedir.

Bunların yanı sıra hastalarda görülebilecek çeşitli yan etki veya komplikasyon durumlarında da test istenebilmektedir. Bu süreçte hekimin yönerge ve direktiflerine uyulması oldukça önemlidir.

Valproik Asit Test Sonucu Ne İfade Etmektedir?

Valproik asit testi için hastalardan örnek toplama zamanı, genel olarak doz uygulamalarından önce yapılmakla beraber çeşitli durumlarda farklı zamanlarda yapılabilmektedir. Süreç içerisinde hastanın, hekimin yönergelerine doğrudan uyması elzem olmaktadır.

Genel olarak bu test; hastalardaki nöbet tekrarlama durumları ve migren atakları gibi çeşitli komplikasyonlar için erken bir belirteç görevi görmektedir.

Bu durumlar için ilacın doz ayarlamasında hastanın, doktorla etkileşim içinde olması çok büyük önem arz etmektedir.

Süreç İçerisinde Ekstra Olarak Bilinmesi Gereken Ne Var?

Valproik asit; genel olarak Karbamazepin, Lamotrigne, Fenitoin ve Fenobarbital gibi çeşitli anti epilektiklerin vücuttaki yıkımını durdurmakta ve kandaki miktarlarını artırmaktadır. Hamilelik süreçleri esnasında Valproik asit kullanmakta olan anne adaylarının, fetüslerinde Nöral Tüp Defektleri (NTD) ve Spina Bifida gibi çeşitli doğum sorunları oldukça büyük bir risk teşkil etmektedir.

Bundan dolayı gebe kadınların, Valproik asit kullanımında hekimle görüş alışverişinde bulunmaları çok önemlidir.

Valproik Asit Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Valproik asit, hekim kontrolünde olmakla beraber genel olarak hayat boyunca kullanılır. Fakat istisnai bir durum olarak Valproik asit, çeşitli sebeplerden kaynaklanan nöbet durumları için de kısa bir süreliğine kullanılmaktadır.

Valproik Asit Alımı Nasıl Olmalıdır?

Genel olarak tablet formda kullanılmakta olan Valproik asit, sıvı formda veya çeşitli yemeklerin içerisinde de kullanılabilmektedir.

Çeşitli mide ve sindirim sorunlarına yol açmaması için yemeklerle beraber alınan Valproik asit, katı formda alındığında çiğnenmemesi ve yutulmamasına dikkat edilmelidir.

Valproik Asit Ölçümü Ev Ortamında Yapılabilir Mi?

Valproik asit testinin ev ortamında yapılabilmesi söz konusu değildir. Test süreci için özel tıbbi aletler ve kan örneği için laboratuvar ortamı gereklidir.

“Valproik Asit Testi” için bir yorum

  1. Valporik asit testim 2,8 çıktı bu ne anlama geliyor acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın