Bir şey mi arıyorsunuz?

Diabetes İnsipidus Testi

Diabetes İnsipidus Testi

Diğer İsimleri: Şekersiz Diyabet, Şekersiz Şeker Hastalığı, Yalancı Diyabet.

Şeker hastalığına benzer tablo gösteren ancak kan şekeri seviyesinin yükselmediği bir hastalık olan diyabetes insipidus bazı durumlarda ADH yada diğer adıyla vasopressin hormonunun yeterince salgılanmamasından bazı durumlarda da böbreğin bu hormona düzgün cevap verememesinden kaynaklı olabilmektedir. Nadiren hamilelik sırasında da şekersiz diyabet hastalığı oluşabilir.

Diyabetes İnsipidus Nedir?

Yazı İçeriği

Diabetes insipidus aynı zamanda yalancı diyabet, şekersiz diyabet yada şekersiz şeker hastalığı olarak da adlandırılır. Yeterli sıvı tüketilmesine rağmen aşırı susuzluk çekme ve yüksek miktarda idrara çıkma belirtileriyle şeker hastalığına benzer tabloda rastlanan bir sağlık sorunudur. Genç yaşlarda rastlanan bir hastalık olduğundan çocuklarda belirtilere dikkat edilmesi önerilir.

Belirtileri şeker hastalığına benzer olsa da diabetes insipidusta kan şekeri yüksek gözlenmemektedir. Bu hastalığın nedeni genel olarak hipofiz arka bölgesinden salgılanan antidiüretik (ADH) hormonu eksikliği yada etkisizliğidir.

ADH’nun görevi vücudumuzdaki sıvı dengesini korumak amacıyla idrar içindeki sıvının böbrek tarafından yeniden kazanılmasını sağlamaktır. ADH, böbreklerden suyun geri emilimini sağlar, sıvı ve elektrolit dengesinin düzenlemesinde rol oynar.

DI’u 3 tür olarak ayırabiliriz:

Santral Diabetes İnsipidus

ADH hormonunun yeterince salgılanmamasından kaynaklanan ve en sık rastlanan türüdür. ADH hormonun salınımını etkileyen sebepler:

•Lityum, fenitoin, etanol gibi ADH salınımını veya etkisini azaltan ilaçların kullanılması,

•Kafa tasına şiddetli darbe alınması veya cerrahi müdaheleler  gibi sebeplerden kaynaklı hipotalamusun veya hipofiz bezinin hasar görmesi,

•Tüberküloz, beyin tümörü, kanser, hipofiz tümörleri gibi hastalıklar,

•Doğuştan ve genetik nedenlerle hipofiz bezini etkileyen hastalıklar.

Böbrek Kaynaklı Diabetes İnsipidus

Hipofiz tarafından ADH Hormonu salgılanmasına rağmen böbrek kaynaklı sorunlardan dolayı etkisinin azalmasından kaynaklıdır. Bu sorunlara örnek olarak bazı genetik hastalıklar , böbrek fonksiyonlarına zarar veren bazı hastalıklar ve ilaçlar verilebilir.

Gebelikte Görülen Geçici diyabetes insiputus

Hamilelik sırasında plasentada üretilen bir enzim ADH hormonunun parçalanmasına ve görevini yerine getirmemesine neden olarak diyabetes insipidusa yani geçici şekersiz şeker hastalığına sebep olabilmektedir. Genellikle hamilelik bittiğinde hastalıkta bitmektedir.

Diabetes İnsipidus’un Belirtileri

Diabetes insipidus rahatsızlığının yaygın olarak ortaya çıkan belirtileri şunlardır:

 • Aşırı susuzluk hissi
 • Aşır derecede seyrelmiş idrar
 • Çok su içme

Normal bir bireyde 1,5 ila 2,5 litre arasında idrar çıkışı olurken diabetes insipidus hastalarının durumuna göre günlük idrar çıkışı 2 ila 21 litre arasında olabiliyor.

Bu belirtiler dışında geceleri idrara çıkma ihtiyacı veya yatağını ıslatma gibi durumlara rastlanabiliyor.

Küçük çocuklarda ve bebeklerde diabetes insipidus hastalığı olması halindeyse şu belirtiler ortaya çıkabiliyor:

 • Dinmeyen ağlama nöbetleri ve sebepsiz titizlik,
 • Olağandışı ıslak bebek bezleri,
 • Kusma, ateş veya ishal,
 • Cilt kuruluğu, el ve ayakların soğuk olması,
 • Büyümede gecikme,
 • Kilo kaybı.

Diabetes insipidus vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin bozulduğu hallerde oluşur.

Normalde böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı kan dolaşımından çıkarır. Oluşan bu atık sıvı, geçici olarak idrar halinde mesanede tutulur. Vücudun sıvı düzenleme sistemi düzgün çalışığı taktirde vücuttaki su miktarı azaldığında böbreklerde daha az idrar çıkarır.

Alınan sıvı miktarını susuzluk belirler; fakat alışkanlıklara göre bu miktar gerekenden fazla olabilir. Sistemin bozulma biçimi Diabetes insipidus’un türünü de belirler.

Hastalık, vücudun çok az su almasına neden olur ve bu da susuzluk doğurur. Ağız kuruluğu, kaslarda zayıflık, düşük kan basıncı, gözlerin çökük görünmesi, ateş, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve kilo kaybı ortaya çıkabilir.

Diabetes İnsipidus Teşhisi Nasıl Konulur?

Diabetes insipidus hastalığının teşhisi için öykü, klinik bulgular ve laboratuvar bulguları hayati önem taşır. Belirtiler ortaya çıkarsa zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır.

Tanının konulabilmesi için doktor tarafından su kısıtlaması, ADH testleri yapılabilir.24 saatlik idrar miktarı ölçülebilir. Yine hastalığın nedenini tespit edebilmek için hipofiz MR ya da CT tetkikleri uygulanır.

Diabetes İnsipidus Tedavi Yöntemleri

Diabetes insipidus eğer hafifse herhangi bir tedavi gerekmez. Ciddi seviyelere ulaştı ise ya sıvı kaybını önlemek ya da sıvı eksiğinin tedavisine yönelik tedavilere başvurulur.

Diabetes insipidus rahatsızlığının durumuna ve etkilerine göre doktor tarafından farklı tedavi yöntemleri de tercih edilebilir. Hastalar ADH hormon takviyesi ile etkili bir tedavi süreci geçirebilmektedirler.

Hastalığın nedenine göre kullanılan tedavi yöntemi ile kişi, normal bir yaşama devam edebilir. Hormon tedavi, burun spreyi şeklinde veya sentetik bir hormonun enjekte edilmesiyle verilebilir.

Dİ hipofizdeki kalıcı hasar sebebiyle oluşmuşsa tedavi ömür boyu sürebilir. Fakat diabetes insipidus hastalığının nedeni yaralanma veya ameliyat ise bir süre sonra bez normal fonksiyonuna yeniden dönebilir. Bu durumda ilaç tedavisi kesilerek devam edilmez. Eğer hastalığın sebebi hipofiz bezindeki bir tümör ise radyasyon tedavisi ya da ameliyat uygun olabilir.

“Diabetes İnsipidus Testi” için 6 Yorum

 1. Surekli susuzluk ama aksine surekli su iciyorum ve su ictikten ez falzla 10 dakika sonra idrar cikisi oluyor. Gece ez az 2 yada 3 defa su ucme ve tuvalete kalkiyorum sebebi bu hastalik olabilirmi. Vitiligo rahatsizligim ayak usumem de 5 yildir var.

  1. Sizde sürekli uyku hali kas ağrıları aşırıya

   1. Sizde düşük tansiyon düşük kan şekeri aşırı yorulma halsizlik uyku hali kas ağrıları varmi bu soyledikleriniz dışında yoksa supelenmeyin bunlarda oluyor çünkü soyledikleriniz dışında

  2. Merhaba ben de aynı şekilde çok fazla su içiyorum günlük altı yedi litre diyabet insipit olduğunu söylediler yakın zamanda tedaviye başlayacağım siizn tedavi süreciniz nasıl oldu?

 2. tansiyonumu ölçmedim ama bende sürekli uyku hali ve halsizlik başladı. İşe konsantre olmakta zorlanıyorum. İnsanlar etrafımda konuşurken benim içim uyuyor sanki. gündüz vakti gidip bir yerde kıvrılıp sürekli uyumak istiyorum

  1. Merhaba, dahiliye branşıyla görüşmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın