Bir şey mi arıyorsunuz?

Hangi HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

HIV Testi

HIV, korunmasız cinsel temas ve kan yolu ile bulaşan, bağışıklık sistemini zayıflatarak kişiyi çeşitli enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan bir virüstür. Bu virüsün ilerlemesi AIDS’e yol açabilir.

HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) Evreleri

Yazı İçeriği

1.Çoğalma Evresi:

HIV, vücuda girdikten sonra kanda çoğalmaya başlar. Bu süreçte, ilk olarak sadece PCR test yöntemi sayesinde HIV ‘in genetik maddesi HIV RNA’sı tespit edilebilir.

3. hafta itibariyle antijen oluşumu başlar. HIV’in protein yapısında bulunan p24 antijeni kanda tespit edilebilir. Bu test, enfeksiyonun erken dönemlerinde kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak bulaş riskinden 3. ve 4. hafta içerisine yapılır. Ancak bazı kişilerde erken dönemde antikor oluşabildiği için antijen baskılanabilir ve bazen bu ölçüm yeterli olmayabilir.

2. Antikor Üretimi Evresi:

3 ve 4. hafta sonrasında kanda  HIV virüsüne karşı antikor oluşmaya başlar. Antikor; vücuda giren yabancı molekülleri zararsız duruma getirmek ve vücudu korumak adına organizmanın meydana getirdiği bağışıklık etkisidir. Artık vücudun virüsü algılayıp antikor oluşturduğu dönemde HIV antikor testleri uygulamaya hazır hale gelir. Ancak unutulmamalıdır ki vücudun antikor oluşturması ve bunun sağlıklı bir şekilde ölçülür miktara ulaşması için en az 1 buçuk aylık süre gerekir.

HIV Nasıl Bulaşır ?

  • Kondomsuz cinsel (anal ve vajinal) ilişki (Çok az bir ihtimal de olsa oral sekste ağızda oluşan yaralardan bulaş olabilir)
  • HIV ile enfekte bir kişinin enjektörünün kullanılması
  • Gerekli önlemler alınmazsa doğum sırasında anneden bebeğe
  • Emzirme yolu ile anneden bebeğe
  • Açık yaraya HIV pozitif vücut sıvısının teması
  • HIV pozitif kişiden alınan organ veya doku nakli
  • HIV’in kan yoluna girmesine sebep olabilecek herhangi bir yol

Bilinmesi gerekir ki riskli teması takiben  HIV olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu test yaptırmanızdır.

HIV Pozitif (+) Ne Demek ?

HIV pozitif (+), kişinin vücudunda HIV bulunduğu anlamına gelir. Bağışıklık sistemi üzerine yıkıcı etkisiyle bilinen virüs, vücudu birçok enfeksiyona açık hale getirir.

Erken HIV Tanısı Nasıl Konur ?

HIV ile temas ettiğinizden şüpheleniyorsanız, ilk 8 gün içinde yapılan testlerin sonuçları genellikle negatif çıkar.

HIV PCR TESTİ

Bu dönemi takiben 9_11 gün , HIV enfeksiyonunun tek belirteci, virüsün genetik materyalini (RNA’sını) gösteren HIV RNA testi olabilir. Eğer şüpheli temastan 9-11 gün sonra yapılan HIV PCR testi pozitif çıkarsa, HIV enfeksiyonu olup olmadığını anlamak için bir doğrulama testi yapılır. Bu doğrulama testi de pozitif çıkarsa, kişinin HIV ile enfekte olması muhtemeldir. Mutlaka doktoruyla bağlantıya geçmesi ve tedaviye başlaması tavsiye edilir.

HIV P24 ANTİJEN TESTİ

HIV enfeksiyonunu erken dönemde saptamak için kullanılan başka bir test ise p24 antijen testidir. Bu test, HIV PCR testinden yaklaşık 3 yada 7 gün sonra yani temastan sonraki 3. hafta ve sonrasında  yapılabilir(kişiden kişiye değişebilir lütfen bilgi almak için iletişime geçiniz).

ELİSA ANTİKOR TESTİ

P24 antijen test sürecinin geçmesinden sonra, vücudun virüse karşı geliştirdiği antikorları ölçen antikor testleri yapılır. Ancak, bu antikorların oluşması ve testlerde ölçülebilir seviyeye gelebilmesi için 6 haftayı geçmesi gerekir.

4.NESİL (kombo) ANTİJEN ANTİKOR TESTİ

Ayrıca antijen ve antikor testinin bir arada yapıldığı kombo yada kombinasyon testi olarak bilinen Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor testi de 3. hafta sonrasında yapılmaktadır. 4. Nesil testlerin kullanımı hem antikor testlerinden daha önce tespite imkân vermesi hem de antikor ve antijeni eş zamanlı taramasından dolayı en çok tercih edilen yöntemdir.

HIV WESTERN BLOT DOĞRULAMA TESTİ

HIV Western Blot testi, HIV’e özgü çeşitli proteinleri tespit etmek için kullanılan özel bir testtir. Bu test, p24 proteininin yanı sıra HIV’in diğer proteinlerini de (örneğin, p18, p30, p40, p41, p53, p55, p68, gp160, gp120) inceler. Western Blot testi, HIV’in bu farklı proteinlerini tespit ederek, enfeksiyonun varlığını doğrulamak için kullanılır.

Bu test, p24 antijen testinden farklı olarak daha geniş bir protein taraması yapar. Ancak, genellikle p24 antijen testinden daha az duyarlıdır ve bu sebeple genellikle son yapılan test olarak kullanılır. Bir kişinin HIV testi pozitif çıktığında, bu sonucun doğrulanması gereklidir. İşte bu noktada HIV Western Blot testi devreye girer ve ‘doğrulama testi’ olarak kullanılır. Pozitif bir sonuç aldıktan yaklaşık 2-4 hafta sonra yapılması en uygun olan bu test, HIV enfeksiyonunun kesin olarak varlığını doğrulamak için önemlidir

HIV Testleri Nelerdir ve Bulaş Riskinden Sonra Ne Zaman Yaptırabilirim ?

HIV’in çoğalma ve antikor oluşturma evreleri kişiden kişiye değişebildiği için testlerin yapılma süreçleri de değişkenlik gösterebilir. Daha net bilgiler için lütfen uzmanımızla iletişime geçin.

Bekleme Süresi
ELISA Testi (Antikor Testi) 6 – 12 hafta
P24 Antijen Testi 3 hafta sonra
Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor testi 3. ve 4. hafta
HIV PCR (RNA) Testi 9 – 11 gün
HIV Doğrulama Testi / HIV Western Blot Testi Uygulanan testten 2 – 4 hafta sonra sonucun doğrulanması amacıyla uygulanır.

Bilinmesi gerekir ki; HIV ile enfekte olduktan sonra bunu bilmek, tedaviye ve ilaca erişmek açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde virüsün kontrol altına alınamaması, AIDS başta olmak üzere bağışıklıkla ilgili birçok rahatsızlığı beraberinde getirecektir.

Tüm HIV Testlerinin 90 Günün Ardından Tekrarlanması Önerilir Mi ?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre herhangi bir HIV testinden negatif sonuç alınması halinde, testin 6 ay sonra tekrarlanması önerilir.

Bunun dışında ELISA, p24 gibi birçok HIV testi pozitif sonuç alınmasının ardından mutlaka bir doğrulama testi ile yeniden kontrol edilir. Doğrulama testinden de pozitif sonuç alınması halinde HIV pozitif doğrulanmış olur.

Ancak, bir bireyin pozitif olduğu halde 90 günün ardından negatife döndüğü nadiren de olsa karşılaşılmış bir durumdur. HIV tespitinde 90 günün ardından yapılan testlerin sonucu %99.99 oranında bir doğruluk taşımaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

HIV Pozitifim, Doğum ve Sonrasında Bebeğime Bulaşır Mı ?

HIV pozitif kadınların, erken tanı ve doğru tedavi planı ile HIV virüsü taşımayan bebeğe sahibi olmaları mümkündür. Günümüzde sağlanan etkin ilaç tedavileri ile (ART), virüs baskılanarak doğum sırasında bebeğe geçmesi büyük ölçüde engellenmektedir.

HIV pozitif kadınların ilaç tedavisi (ART) görmemesi halinde virüsün %25 oranında bebeğe bulaşma riski bulunur. Bu sebeple risk dahilinde doğumdan önce gerekli tetkikleri yaptırmalı ve bebek sağlığını güvence altına almalısınız

Emzirme döneminde anneden bebeğe HIV geçişi olabilir. Bunu önlemek adına, emzirme dönemindeki çocuklar anne sütü içeriğine eşdeğer süt/mama ile beslenmelidir.

HIV Dış Ortamda Ne Kadar Süre Yaşar ?

HIV dış ortamlarda (insan vücudu dışında) uzun süreler canlı kalamaz. Bunun yanı sıra oksijenle teması halinde etkisiz hale gelir. HIV şüphesi bulunan bir yüzeyin standart sterilizasyon uygulamaları ile temizlenmesi virüsten korunmaya yeterli olacaktır.

Kondomlar HIV’i Önlemede Etkili Midir ?

Kondomlar, doğru kullandığında ve enfekte vücut sıvısı (sperm, vagina salgısı vs.) ile teması önlediğinde oldukça etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar erkek ve kadın kondomlarının HIV dahil birçok bulaşıcı rahatsızlıkları önlediğini öne sürmektedir.

HIV Testleri Nasıl Yapılır?

HIV testleri kan örneğinden yapılmaktadır. Kişiden kan alınır ve bu kandaki antijenler, antikorlar yada virüsün genetik materyali incelenir.

HIV testi yaptırmadan önce ve sonra kişilerin cinsel sağlık danışmanlığı ve uzman doktor desteği almaları önerilmektedir.

Test öncesi danışmanlıkta kişi olası sonuçlara hazırlanmalı, korkacak bir durum olmadığı, pozitif çıkması olasılığı olsa da dünyada binlerce kişinin bu virüsle hayatlarına devam ettiği, tedavi sürecinin iyi takip edilmesi halinde yaşantının olağan seyrinde süreceği anlatılmalıdır.

Psikolojik olarak kişi rahatlatılmalıdır.

Nerede Yapılır?

HIV testi gerek uygulama yöntemleri gerek yorumlaması hassas ve zor bir testtir. Deneyimli laboratuvarlarda, uzman kontrolünde uygulanması doğru olacaktır.

Laboratuvarın hızlı ve doğru sonuç vermesi ise hem tedavi açısından hem de hastalığın bulaşma riskini azaltmak bakımından faydalıdır.

Tetra Tıp Laboratuvarı olarak HIV test sonuçlarını aynı gün içerisinde verebilmekteyiz.

HİV Testi Evde Yapılabilir mi?

HIV testi kişinin enfekte olup olmadığı sonucunu vermektedir. Testlerin mutlaka bir uzman kontrolünde ve laboratuvar ortamında yapılması önerilir. Böylece daha güvenilir sonuçlar alınabilecektir. Fakat evde de HIV testini yapmak mümkündür.

Evde HIV testi yapmak için eczaneden alacağınız test kitini kullanabilirsiniz. Son dönemde internetten de evde HIV testi yapmak için kit satışlarının olduğu görülmektedir.

Gerek eczaneden gerekse internetten HIV test kiti alırken mutlaka CE belgeli olmalarına dikkat etmelisiniz.

Evde HIV testi yapılması amacıyla satılan kart testlerde karşılaşabileceğimiz ve test sonucunu etkileyecek olan etkenlerden ilki testi yapan kişi tarafından kan örneğinin kart teste yanlış uygulanabilme riskidir. İkincisi ise yaptığınız kart testin, kanınızda bulunan başka antikorlardan etkilenerek doğru sonuç vermeme ihtimali düşünülmelidir.

Bu nedenle bu kadar hassas bir testin laboratuvar ortamında, uzmanlar kontrolünde yapılmasını önermekteyiz. Evlerde yapılacak testlerde parmak ucundan kan damlatılarak gerçekleştirilebilir.

Yapımı ile de kolay ve pratik gibi gözükebilir. Fakat antikorlar yanlışlıkla pozitif sonuç verebileceği gibi düşük dozdaki virüsler de kaçarak negatif sonuç verebilir.

Bu denli hassas bir testin  doğru ve en güvenilir sonuçlar için kesinlikle uzman bir hekimle görüşülerek  ya da profesyonel bir laboratuvara başvurularak yapılması önemlidir.

HİV Antikor Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

HIV Antikor testi sonuçlarının doğru sonuç vermesi için kanda antikor oluşması gerekir. Bu nedenle de testin en doğru zamanda yapılması gerekir.

Kanınızda HIV antikorunun oluşması için geçen süre virüsle ilk temastan 4-6 hafta sonra olarak beklenmektedir. Laboratuvarımızda Test sonucu 24 saat içinde verilmektedir. Kendisine virüs bulaştığını düşünen kişinin bu süre sonunda uzman bir hekime müracaat etmesi gerekmektedir.

3 Ay beklemek HİV Antikor (Elisa)Testi İçin Yeterli midir?

HIV antikor testinin doğru ve kesin sonuç vermesi virüs bulaştığı anda olmaz. Virüsün antikorlarının oluşması için 4-6 hafta geçmesi gerekmektedir. Ancak antikorların test ile ölçülebilecek kadar çoğalması için 6-12 hafta gerekebilir. Testin en sağlıklı sonucu vermesi için 3 ay beklemek ve 90. Günde yaptırmak gerekmektedir. Eğer 3 ayın sonunda yapılan test sonuçları negatifse güvenilirdir.

Evlilik Öncesi Test Zorunlu mu?

Evlilik öncesinde hem devlet tarafından zorunlu tutulan hem de yapılması bireyler açısından fayda sağlayan çeşitli testler vardır. HIV testi evlilik öncesinde yaptırılması zorunlu testlerden değildir.

Fakat sağlık açısından müstakbel çiftlerin yaptırmasında fayda vardır. Bu nedenle sağlık açısından herhangi bir soru işareti akıllarda kalmaması adına yaptırılması daha doğrudur.

Zaman içinde zorunlu hale gelebilecek testlerden birisi olduğunu da belirtmekte fayda var.

2021 HİV Testi Fiyatları

Hangi HIV testini yaptıracağınız şüpheli temastan sonra geçen zaman sürecine göre belirlendiğinden farklı testlerin uygulandığı unutulmamalıdır. Size uygun testin belirlenmesi için doktorunuzdan yada laboratuvarımızın uzmanından destek alabilirsiniz ve uygulanacak teste göre fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Danışma Hattı:  0216 411 99 77

 

Bu metin bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

HIV Testi

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın