Bir şey mi arıyorsunuz?

Hangi HIV Testi Ne Zaman Yapılmalı ?

HIV Testi

HIV ( İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü ), korunmasız cinsel temas ve kan yolu ile bulaşan, etkisini bağışıklık sistemi üzerinde gösteren bir virüstür.

HIV vücuda girdiği ilk andan itibaren vücutta birtakım süreçler gelişir. İlk süreçte HIV kanda çoğalmaya başlar ve bu gelişmenin ardından kanda HIV’e ait p24 antijeninin tespiti yapılabilir. P24, HIV’in protein yapısında bulunan bir antijendir ve genel olarak tespiti bulaş riskinden 3 hafta sonra yapılır. P24 antijen testinin yanı sıra HIV tespitine yönelik birçok test bulunur.

Bir sonraki süreçte ise vücut, HIV virüsüne karşı antikor oluşturur. Antikor; vücuda giren yabancı molekülleri zararsız duruma getirmek ve vücudu korumak adına organizmanın meydana getirdiği bir maddedir. Artık vücudun virüsü algılayıp antikor oluşturduğu dönemde HIV antikor testleri uygulamaya hazır hale gelir. Ancak unutulmamalıdır ki vücudun antikor oluşturması ve bunun sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmesi için en az 1 buçuk aylık süre gerekir.

HIV Nasıl Bulaşır ?

Yazı İçeriği

  • Kondomsuz cinsel (anal ve vajinal) ilişki (Çok az bir ihtimal de olsa oral sekste ağızda oluşan yaralardan bulaş olabilir)
  • HIV ile enfekte bir kişinin enjektörünün kullanılması
  • Gerekli önlemler alınmazsa doğum sırasında anneden bebeğe
  • Emzirme yolu ile anneden bebeğe
  • Açık yaraya HIV pozitif vücut sıvısının teması
  • HIV pozitif kişiden alınan organ veya doku nakli
  • HIV’in kan yoluna girmesine sebep olabilecek herhangi bir yol

Bilinmesi gerekir ki riskli teması takiben  HIV olup olmadığınızı öğrenmenin tek yolu test yaptırmanızdır.

HIV Pozitif (+) Ne Demek ?

HIV pozitif (+), kişinin vücudunda HIV bulunduğu anlamına gelir. Bağışıklık sistemi üzerine yıkıcı etkisiyle bilinen virüs, vücudu birçok enfeksiyona açık hale getirir.

Erken HIV Tanısı Nasıl Konur ?

HIV ile şüpheli bir temasın ardından ilk 8 gün içerisinde tüm testler negatif olarak sonuç verir. Pencere dönemi olarak da bilinen bu 8 günlük sürecin ardından saptanabilecek tek bulgu HIV RNA pozitifliğidir. HIV RNA pozitifliği, HIV PCR testi ile saptanabilen ve şüpheli temastan 9-11 gün sonra araştırılabilen bir bulgudur. Testin pozitif çıkması halinde sonuç HIV Doğrulama Testi ile tekrar kontrol edilir ve bu testten de pozitif sonuç alınması halinde kişide HIV olduğu sonucuna varılır.

Erken tanıda kullanılan diğer yöntem ise p24 antijen testidir. HIV PCR testinden yaklaşık 3-7 gün sonra p24 antijen testi uygulamaya hazır hale gelir. Bu aşamadan sonra kullanılan testler antikor testleridir ve vücudun virüse karşı antikor oluşturması bir aydan fazla süre boyunca beklemek gerekir.

HIV Testleri Nelerdir ve Bulaş Riskinden Sonra Ne Zaman Yaptırabilirim ?

Bekleme Süresi
ELISA Testi 6 – 12 hafta
P24 Antijen Testi 3 hafta sonra
Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor testi 3 hafta
HIV PCR (RNA) Testi 9 – 11 gün
HIV Doğrulama Testi / HIV Western Blot Testi Uygulanan testten 2 – 4 hafta sonra sonucun doğrulanması amacıyla uygulanır.

Bilinmesi gerekir ki; HIV ile enfekte olduktan sonra bunu bilmek, tedaviye ve ilaca erişmek açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde virüsün kontrol altına alınamaması, AIDS başta olmak üzere bağışıklıkla ilgili birçok rahatsızlığı beraberinde getirecektir.

Tüm HIV Testlerinin 90 Günün Ardından Tekrarlanması Önerilir Mi ?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre herhangi bir HIV testinden negatif sonuç alınması halinde, testin 6 ay sonra tekrarlanması önerilir.

Bunun dışında ELISA, p24 gibi birçok HIV testi pozitif sonuç alınmasının ardından mutlaka bir doğrulama testi ile yeniden kontrol edilir. Doğrulama testinden de pozitif sonuç alınması halinde HIV pozitif doğrulanmış olur.

Ancak, bir bireyin pozitif olduğu halde 90 günün ardından negatife döndüğü nadiren de olsa karşılaşılmış bir durumdur. HIV tespitinde 90 günün ardından yapılan testlerin sonucu %99.99 oranında bir doğruluk taşımaktadır.

HIV Pozitifim, Doğum ve Sonrasında Bebeğime Bulaşır Mı ?

HIV pozitif kadınların, erken tanı ve doğru tedavi planı ile HIV virüsü taşımayan bebeğe sahibi olmaları mümkündür. Günümüzde sağlanan etkin ilaç tedavileri ile (ART), virüs baskılanarak doğum sırasında bebeğe geçmesi büyük ölçüde engellenmektedir.

HIV pozitif kadınların ilaç tedavisi (ART) görmemesi halinde virüsün %25 oranında bebeğe bulaşma riski bulunur. Bu sebeple risk dahilinde doğumdan önce gerekli tetkikleri yaptırmalı ve bebek sağlığını güvence altına almalısınız

Emzirme döneminde anneden bebeğe HIV geçişi olabilir. Bunu önlemek adına, emzirme dönemindeki çocuklar anne sütü içeriğine eşdeğer süt/mama ile beslenmelidir.

HIV Dış Ortamda Ne Kadar Süre Yaşar ?

HIV dış ortamlarda (insan vücudu dışında) uzun süreler canlı kalamaz. Bunun yanı sıra oksijenle teması halinde etkisiz hale gelir. HIV şüphesi bulunan bir yüzeyin standart sterilizasyon uygulamaları ile temizlenmesi virüsten korunmaya yeterli olacaktır.

Kondomlar HIV’i Önlemede Etkili Midir ?

Kondomlar, doğru kullandığında ve enfekte vücut sıvısı (sperm, vagina salgısı vs.) ile teması önlediğinde oldukça etkili bir yöntemdir. Yapılan araştırmalar erkek ve kadın kondomlarının HIV dahil birçok bulaşıcı rahatsızlıkları önlediğini öne sürmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl Yapılır?

HIV testleri kan örneğinden yapılmaktadır. Kişiden kan alınır ve bu kandaki antijenler, antikorlar yada virüsün genetik materyali incelenir.

HIV testi yaptırmadan önce ve sonra kişilerin cinsel sağlık danışmanlığı ve uzman doktor desteği almaları önerilmektedir.

Test öncesi danışmanlıkta kişi olası sonuçlara hazırlanmalı, korkacak bir durum olmadığı, pozitif çıkması olasılığı olsa da dünyada binlerce kişinin bu virüsle hayatlarına devam ettiği, tedavi sürecinin iyi takip edilmesi halinde yaşantının olağan seyrinde süreceği anlatılmalıdır.

Psikolojik olarak kişi rahatlatılmalıdır.

Nerede Yapılır?

HIV testi gerek uygulama yöntemleri gerek yorumlaması hassas ve zor bir testtir. Deneyimli laboratuvarlarda, uzman kontrolünde uygulanması doğru olacaktır.

Laboratuvarın hızlı ve doğru sonuç vermesi ise hem tedavi açısından hem de hastalığın bulaşma riskini azaltmak bakımından faydalıdır.

HİV Testi Evde Yapılabilir mi?

HIV testi kişinin enfekte olup olmadığı sonucunu vermektedir. Testlerin mutlaka bir uzman kontrolünde ve laboratuvar ortamında yapılması önerilir. Böylece daha güvenilir sonuçlar alınabilecektir. Fakat evde de HIV testini yapmak mümkündür.

Evde HIV testi yapmak için eczaneden alacağınız test kitini kullanabilirsiniz. Son dönemde internetten de evde HIV testi yapmak için kit satışlarının olduğu görülmektedir.

Gerek eczaneden gerekse internetten HIV test kiti alırken mutlaka CE belgeli olmalarına dikkat etmelisiniz.

Evde HIV testi yapılması amacıyla satılan kart testlerde karşılaşabileceğimiz ve test sonucunu etkileyecek olan etkenlerden ilki testi yapan kişi tarafından kan örneğinin kart teste yanlış uygulanabilme riskidir. İkincisi ise yaptığınız kart testin, kanınızda bulunan başka antikorlardan etkilenerek doğru sonuç vermeme ihtimali düşünülmelidir.

Bu nedenle bu kadar hassas bir testin laboratuvar ortamında, uzmanlar kontrolünde yapılmasını önermekteyiz. Evlerde yapılacak testlerde parmak ucundan kan damlatılarak gerçekleştirilebilir.

Yapımı ile de kolay ve pratik gibi gözükebilir. Fakat antikorlar yanlışlıkla pozitif sonuç verebileceği gibi düşük dozdaki virüsler de kaçarak negatif sonuç verebilir.

Bu denli hassas bir testin  doğru ve en güvenilir sonuçlar için kesinlikle uzman bir hekimle görüşülerek  ya da profesyonel bir laboratuvara başvurularak yapılması önemlidir.

HİV Antikor Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

HIV Antikor testi sonuçlarının doğru sonuç vermesi için kanda antikor oluşması gerekir. Bu nedenle de testin en doğru zamanda yapılması gerekir.

Kanınızda HIV antikorunun oluşması için geçen süre virüsle ilk temastan 4-6 hafta sonra beklenmektedir. Kendisine virüs bulaştığını düşünen kişinin bu süre sonunda uzman bir hekime müracaat etmesi gerekmektedir.

Daha hızlı sonuçlanan HIV testleri de vardır. Bu testler genellikle tarama amacıyla kullanılan kart testlerdir, 30 dakika gibi oldukça kısa bir sürede sonuç verir. Eğer sonuç pozitif çıkarsa doğrulama testi talep edilir.

Doğrulama testi de aynı şekilde 1 haftada uzman hekime ulaştırılır. Hekim testin sonucunun pozitif olduğunu uygun bir şekilde hastaya bildirip tedavi şeklini tespit eder.

3 Ay HİV Antikor (Elisa)Testi İçin Yeterli midir?

HIV antikor testinin doğru ve kesin sonuç vermesi virüs bulaştığı anda olmaz. Virüsün antikorlarının oluşması için 4-6 hafta geçmesi gerekmektedir. Testin en sağlıklı sonucu vermesi için 3 ay beklemek ve 90. Günde yaptırmak gerekmektedir. Eğer 3 ayın sonunda yapılan test sonuçları negatifse güvenilirdir.

Evlilik Öncesi Test Zorunlu mu?

Evlilik öncesinde hem devlet tarafından zorunlu tutulan hem de yapılması bireyler açısından fayda sağlayan çeşitli testler vardır. HIV testi evlilik öncesinde yaptırılması zorunlu testlerden değildir.

Fakat sağlık açısından müstakbel çiftlerin yaptırmasında fayda vardır. Bu nedenle sağlık açısından herhangi bir soru işareti akıllarda kalmaması adına yaptırılması daha doğrudur.

Zaman içinde zorunlu hale gelebilecek testlerden birisi olduğunu da belirtmekte fayda var.

En Doğru Sonuçlar İçin  Test Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bekleme Süresi
ELISA yani antikor Testi 6 – 12 hafta
P24 Antijen Testi 3 hafta sonra
Dördüncü Jenerasyon Antijen ve Antikor testi 3 hafta
HIV PCR (RNA) Testi 9 – 11 gün
HIV Doğrulama Testi / HIV Western Blot Testi Uygulanan testten 2 – 4 hafta sonra sonucun doğrulanması amacıyla uygulanır.

2021 HİV Testi Fiyatları

Hangi HIV testini yaptıracağınız şüpheli temastan sonra geçen zaman sürecine göre belirlendiğinden farklı testlerin uygulandığı unutulmamalıdır. Size uygun testin belirlenmesi için doktorunuzdan yada laboratuvarımızın uzmanından destek alabilirsiniz ve uygulanacak teste göre fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Danışma Hattı:  0216 411 99 77

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın