Bir şey mi arıyorsunuz?

Koronavirüs Testi Nedir?

Koronavirüs Testi

Son zamanlarda koronavirüs testi hakkında muhtemelen çok şey duymuşsunuzdur.

Koronavirüs hastalığınız 2019 (COVID-19) olduğunu düşünüyorsanız ve bir teste ihtiyacınız varsa derhal sağlık uzmanınız, hastane veya yerel sağlık birimleri ile iletişime geçin.

Dünya’da pek çok sağlık kurumu ve ülkemizde Sağlık Bakanlığı Korona Virüs testi ile alakalı çalışmalar sürdürüyor.

Farklı test türleri ve ilgili adımlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Coronavirüs Test Türleri

Yazı İçeriği

İki farklı test türü vardır- Tanısal testler ve Antikor testleri.

Teşhis testi, aktif bir koronavirüs enfeksiyonunuz olup olmadığını gösterir ve karantinaya girmeniz ya da izole olmanız gerekebilir.

Şu anda virüsü tespit eden iki tür tanısal test vardır: virüsün genetik materyalini tespit eden RT-PCR testleri gibi moleküler testler ve virüs yüzeyindeki spesifik proteinleri tespit eden antijen testleri.

Bir antikor testi, belirli bir virüs türü için bağışıklık sisteminiz tarafından üretilen antikorları tespit etmeye çalışır.

Antikorlar enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Antikorların enfeksiyonu geçirdikten sonra sayısının artması birkaç gün sürebilir. Antikorlar iyileştikten sonra birkaç hafta veya daha uzun süre kanınızda kalabilir.

Bu nedenle aktif bir koronavirüs enfeksiyonunu teşhis etmek için antikor testleri kullanılmamalıdır. Şuan için araştırmacılar, antikorların varlığının gelecekte koronavirüse karşı bağışıklığınız olduğu anlamına gelip gelmediğini bilmiyorlar.

  Molekül Testi Antijen Testi Antikor Testi
Ayrıca şöyle bilinir Teşhis testi, viral test, moleküler test, nükleik asit amplifikasyon testi (NAAT), RT-PCR testi, LAMP testi Hızlı teşhis testi Serolojik test, seroloji, kan testi, seroloji testi
Örnek nasıl alınır… Burun veya boğaz çubuğu (çoğu test)

Tükürük (birkaç test)

Burun veya boğaz çubuğu Parmak çubuğu veya kan alma
Sonuca ne zaman ulaşılır… Aynı gün veya bir hafta içinde 1 saat veya daha kısa sürede Aynı gün ya da 3 gün içinde
Başka bir teste gerek var mıdır … Bu test tipik olarak oldukça doğrudur ve genellikle tekrar edilmesi gerekmez. Pozitif sonuçlar genellikle doğrudur ancak negatif sonuçların bir moleküler test ile doğrulanması gerekebilir. Bazen doğru sonuçlar için ikinci bir antikor testi gerekir.
Ne gösterir Aktif koronavirüs enfeksiyonunu teşhis eder Aktif koronavirüs enfeksiyonunu teşhis eder Geçmişte koronavirüs bulaşıp bulaşmadığını gösterir
Neyi göstermez… Geçmişte COVID-19 geçirip geçirmediğinizi veya koronavirüs ile enfekte olup olmadığınızı gösterin  Antijen testlerinin, moleküler testlere kıyasla aktif bir koronavirüs enfeksiyonunu gözden kaçırma olasılığı daha yüksektir. Sağlık uzmanınız, antijen testiniz negatif bir sonuç gösteriyorsa ancak COVID-19 semptomlarınız varsa moleküler bir test isteyebilir. Test sırasında aktif koronavirüs enfeksiyonunu teşhis eder veya COVID-19’a sahip olmadığınızı gösterir

Alternatif yöntem ve faydaları olan bazı yeni teşhis testleri mevcuttur.

Hızlı bakım noktası tanı testleri, burundan veya boğazdan bir mukus numunesi alınarak kullanılır ancak doktorun ofisinde veya numunenin toplandığı klinikte analiz edilebilir ve sonuçlar dakikalar içinde alınabilir. Bunlar moleküler veya antijen testleri olabilir.

Yalnızca doktor reçetesiyle alınabilen evde toplama testleri, hastanın numuneyi evde almasına ve analiz için doğrudan laboratuvara göndermesine izin verir.

Tükürük testleri, hastanın burnunu veya boğazını temizletmek yerine bir tüpe tükürmesine izin verir. Tükürük testleri, bazı kişiler için daha rahat olabilir ve numune alma sırasında daha uzakta olabilecek sağlık çalışanları için daha güvenli olabilir.

Moleküler Testler

Birçok şirket ve laboratuvar, hastanın burnundan veya boğazından alınan bir örnekte virüsün saptanmasına dayalı olarak COVID-19’u teşhis etmek için testler geliştirmiştir. Yeni teknoloji ortaya çıktıkça bu adımlar değişebilir, ancak şu anda moleküler testin tipik adımları şunlardır:

Bir doktor, eczacı veya başka bir sağlık personeli bir koronavirüs testi ister. Ev toplama kitiyle kullanılanlar da dahil olmak üzere tüm COVID-19 testleri, bir sağlık uzmanından reçete veya sipariş gerektirir.

Siz veya bir sağlık uzmanı, burnunuzdan veya boğazınızdan mukus toplamak için özel bir pamuklu çubuk kullanın.

Siz veya bir sağlık uzmanı, pamuklu çubuğu steril bir kaba koyun ve bir laboratuvara nakletmek için kapatın.

Nakliye işlemi sırasında, çoğu moleküler test çubuğu, testin doğru olması için belirli bir sıcaklık aralığında tutulmalıdır. Örneğin 72 saat içinde laboratuvara ulaşmalıdırlar.

Bir laboratuar teknisyeni, çubukta bulunabilecek herhangi bir virüsün genetik materyalini çıkarmak için kimyasalları çubukla karıştırır.

Laboratuvar teknisyeni, virüsün RNA’sını DNA’ya dönüştürmek amacıyla birkaç kontrollü ısıtma ve soğutma döngüsü yürütmek için primerler ve prob adı verilen özel kimyasalları yüksek teknolojili bir makineyle kullanır ve ardından DNA’nın milyonlarca kopyasını oluşturur. Bazı testler, DNA’nın kopyalarını çıkarmak için yalnızca bir ısıtma döngüsü kullanır.

DNA belirli problara bağlandığında, makine tarafından görülebilen özel bir ışık türü üretilir ve test, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 ile enfeksiyon için “pozitif” bir sonuç gösterir.

Koronavirüs Testi

Virüsün genetik materyalini tespit eden moleküler tanı testleri, COVID-19 veya aktif koronavirüs enfeksiyonunu teşhis etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak hiçbir test her zaman %100 doğru değildir. Testin doğruluğunu etkileyebilecek bazı şeyler şunlardır:

Virüs sizde olabilir, ancak pamuklu çubuk onu burnunuzdan veya boğazınızdan alamayabilir.

Eküvyon veya mukus numunesi, toplama veya analiz sırasında yanlışlıkla virüs tarafından kirlenmiş olabilir.

Burun veya boğaz çubuğu analiz edilmeden önce doğru sıcaklıkta tutulmayabilir.

Virüs genetik materyalini çıkarmak ve virüs DNA’sının kopyalarını yapmak için kullanılan kimyasallar doğru çalışmayabilir.

Antijen Testleri

Antijen testleri genellikle aktif bir koronavirüs enfeksiyonunu moleküler testlerden daha hızlı teşhis eden sonuçlar sağlar, ancak antijen testlerinin aktif bir enfeksiyonu kaçırma şansı daha yüksektir. Bir antijen testi, aktif bir koronavirüs enfeksiyonunuz olmadığını gösteren bir sonuç gösterirse, sağlık uzmanınız sonucu doğrulamak için bir moleküler test isteyebilir.

Antikor (Seroloji) Testleri

Antikor testleri hızlı sonuçlar sağlayabilir ancak aktif bir enfeksiyonu teşhis etmek için kullanılmamalıdır. Antikor testleri, virüsün kendisine değil, yalnızca bağışıklık sisteminin virüse yanıt olarak geliştirdiği antikorları tespit eder. Bir testte tespit edilecek yeterli antikorun geliştirilmesi birkaç gün ila birkaç hafta sürebilir.

Koronavirüs Testleri Nasıl Kullanılabilir?

COVID-19 salgını gibi bir acil halk sağlığı durumu sırasında, tıbbi bir tehdidi teşhis etmek, tedavi etmek veya önlemek için ürünlere acil ihtiyaç vardır. Bu acil durum için bir koronavirüs testinin kullanılmasının iki yolu vardır:

Topluluğunuzda Koronavirüs Testi

Koronavirüs testi yaptırmanın en iyi yolu, sağlık uzmanınıza başvurmaktır. Testle ilgili en son bilgileri almak için ilinizin veya yerel Harici Bağlantı Sorumluluk Reddi sağlık biriminin web sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın