Bir şey mi arıyorsunuz?

PCR Testi İle İle COVİD-19 Tespiti

PCR testi çok eskiden beri tıp dünyasında bilinmesine rağmen Covid-19 salgınıyla birlikle daha popüler oldu.

COVİD-19 adıyla bildiğimiz Koronavirüs, 2019 yılının son günlerinde Çin’de görülmeye başladı. Virüsün çıkış merkezi Çin – Vuhan olarak biliniyor.

Kısa sürede çevre ülkelere ve dünya geneline yayılan virüs henüz kontrol altına alınabilmiş değil. İnsanlar arasında çok kolay bir şekilde yayılan “Koronavirüs ağız, burun ve göz ile temas ederek bulaşıyor ”

Bu doğrultuda uzmanlar tarafından çeşitli önlemler alınması tavsiye ediliyor.

Koronavirüs salgını hız kesmeden yayılmaya ve hayatı etkisi altına almaya devam ederken son zamanlarda COVİD-19 belirtilerini gösteren bireylere uygulanan test çok konuşuluyor.

PCR Testi

Ucu pamuklu uzun bir çubuk ile yapılan test, bireylerin ağız ve burunlarından örneklerin alınmasıyla sonuçlanıyor. Bireylerden alınan örnekler laboratuvar ortamında test ediliyor ve bireyin virüs taşıyıp taşımadığı gözlemleniyor.

Peki, Koronavirüs için bireylere uygulanan bu testin adı ne? PCR, COVİD-19 belirtilerini gösteren bireyler için uygulanan testin adıdır. PCR, polimeraz zincir reaksiyonu olarak bilinmektedir.

COVİD-19 belirtilerini gösteren bireyler için uygulanan test kısa sürede sonuç verir. Peki, PCR testi neden COVİD-19 belirtilerini gösteren bireyler için uygulanmaktadır?

PCR testi sayesinde bireyin vücudunda virüs veya bakteri olup olmadığı tespit edilir. Eğer bireyin vücudunda virüs veya bakteri varsa ne kadar olduğu belirlenir. Bu doğrultuda bireye teşhis konus ve tedavi yöntemi uygulanmaya başlar.

Test sadece COVİD-19 belirtilerini gösteren bireyler için kullanılmamaktadır. Hepatit B ve hepatit C hastalarında, hastalığa karşı kendinden şüphe duyanlarda da uygulanmaktadır.

PCR testi çeşitli rahatsızlıklar için farklı alanlarda tercih edilir. COVİD-19 belirtilerini göstermeyen fakat kendinden şüphe duyan bireyler de PCR testi yaptırabilir.

PCR testinin sonuçlanması çok uzun sürmemektedir. Eğer laboratuvarda yoğunluk yoksa 3 ile 4 saat arasında test sonuçlanır. Eğer yoğunluk varsa 24 saat içerisinde testin sonuçları elde edilir.

PCR Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Yazı İçeriği

Test çeşitli virüs ve bakterilerin tespiti için kullanılan bir testtir. Testin uygulama şekli ise son zamanlarda sosyal medyada çok konuşuldu. PCR testi kimlere yapılır? sorusunun cevabına günümüzde bir de Covid-19 hastaları eklendir.

PCR testi sadece Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Testin incelenmesi ve sonuçları çıkması için Sağlık Bakanlığı onaylı laboratuvarlar kullanılmaktadır.

PCR Testi Nerede Yapılır

Eczanelerde veya sağlık ocaklarında test uygulanmamaktadır. Eğer COVİD-19 belirtilerini gösteren ya da kendinden şüphelenen bireyler en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yaparsa sağlık ekipleri tarafından yönlendirilecektir.

PCR testi için uzun çubuklar kullanılır. Çubuğun ucunda pamuklu bir uç bulunmaktadır. Test için kullanılan çubuklar ile bireyin burnundan ve boğazından örnekler alınır. Alınan örnekler özel kap içerisine yerleştirilir ve laboratuvara gönderilir.

Laboratuvar ortamında incelenen testin sonuçlarına göre bireyde virüs olup olmadığı tespit edilir. Peki, testin sonuçları güvenilir midir? PCR testi yıllardır sağlık alanında kullanılan bir testtir.

Test, bireyin vücudunda virüs olup olmadığını belirler. Eğer bireyin vücudunda virüs varsa gerekli önlemler alınır, birey için tedavi yöntemi uygulanmaya başlanır. Uygulanan testin iki farklı sonucu vardır. Bunlar;

 • Negatif sonuç
 • Pozitif sonuç

COVİD-19 belirtilerini gösteren ya da kendinden şüphelenen bireylere PCR testi uygulanır. Testin iki farklı sonucu vardır. Eğer testin sonucu negatif çıkarsa bireyde virüs bulunmadığı anlamına gelir.

Yani birey COVİD-19 değildir. Eğer bireyin test sonucu pozitif çıkarsa bireyde virüs bulunduğu anlamına gelir. Testi pozitif çıkan bireyler için gerekli önlemler alınır ve bireyin tedavi süreci başlar. Uygulanan PCR testi güvenilir olduğu gibi avantajlı bir testtir.

Koronavirüs her geçen gün daha fazla kişiye bulaşmaktadır. Alınan önlemler virüsün yayılmasını önleyemediği için virüs taşıyan insanlar kendinin farkında olmadan diğer insanlarla temas etmektedir.

Bu Test sayesinde eğer bireyde virüs varsa bu tespit edilir. Bu sayede birey için gerekli önlemler alınır. Böylelikle virüs taşıyan hastalar sağlıklı insanlarla temas edemez, virüsün yayılma hızının önüne geçilir. Aynı zamanda yapılan test kısa sürede sonuç verir.

Sonuçlar net ve doğrudur. Test için kan alınmadığından dolayı bireyler ağrı hissetmez. Bu da bireyler için önemli avantajlar arasında yer alır.

Hızlı Tanı Testleri Mi Yoksa PCR Testi Mi?

PCR testinden birkaç saat içinde sonuç almak mümkündür. Hızlı tanı testleri ise PCR testine göre daha kısa sürede sonuç verir.

Fakat güvenilirlik konusunda PCR testlerinin daha güvenli olduğu kesindir. Hızlı tanı testlerinde bir hastaya birkaç defa test uygulanmış ve negatif sonuç alınmıştır. Aynı hastaya 7. test uygulandığı zaman pozitif sonuç alındığı görülmüştür. Bu nedenle hızlı tanı testlerine daha az güven duyulmaktadır.

Hızlı Tanı Testleri

bUR testleri eğer laboratuvarda yoğunluk yoksa sadece 3 – 4 saat içerisinde sonuç verir. PCR testi yapılırken doğru zaman ve doğru yöntem kullanılmalıdır. Hastalığın ilk evresinde ve son evresinde alınan testler net sonuç vermeyebilir.

Bu nedenle PCR testini destekleyecek bazı testler ve incelemeler de yapılmalıdır. Bireylerden alınan örnekler özel kaplarda saklanmalıdır. Aynı zamanda bireylerden yeterli örnek alınmazsa doğru sonuca ulaşılamaz.

PCR testi ile COVİD-19 tespiti yapılmaktadır. PCR testi son zamanlarda sıklıkla duyulduğu gibi antikor testi de son zamanlarda sıklıkla duyulmaktadır.

Peki, antikor testi nedir? İnsanların bağışıklık sistemi vücutta bulunan bakterilere karşı direnç gösterir. Bağışıklık sistemi virüsü veya bakteriyi yendiği zaman ona karşı bağışıklık kazanmış olur.

Antikor testi de COVİD-19 olan, virüsü atlatan bireylerin tespitini yapmaya yardımcı olur. PCR ile antikor testi farklıdır. Antikor testi kan ile yapılır.

Antijen testi olduğu gibi antikor bir antijen testi değildir. PCR testi kimlere yapılır? COVİD-19 ile grip belirtileri birbirine yakındır. İnsanlar grip mi yoksa Koronavirüs mü olduğunu anlamak için PCR testi yaptırmaktadır. COVİD-19 belirtileri ise şu şekildedir;

 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Boğaz ağrısı
 • İshal
 • Solunum zorluğu
 • Göğüs ağrısı
 • Konuşma ve hareket kaybı

COVİD-19 hastaları çoğunlukla yukarıda yer alan belirtileri gösterir. Fakat bu belirtileri göstermeyen COVİD-19 hastaları da vardır. Bu nedenle kendinden şüphelenen ya da belirtilerden en az birini gösteren bireyler sağlık birimlerine başvurmalıdır.

“PCR Testi İle İle COVİD-19 Tespiti” için 4 Yorum

 1. PCR testi fiyatları ne kadar acaba?

 2. Merhaba. Allah razı olsun açıklamalar için. Her hangi bir semptom göstermiyorum ama yine de Covid-19 testi yaptırmak istiyorum, emin olmak için. Randevu mu almam gerekiyor? Yoksa evde test alıp tarama yapıyor musunuz?

 3. PCR testi nasıl yapılıyor? Kan ile mi numune alınıyor?

 4. PCR testi ne kadar güvenilir? Ortalıkta saçma bir test olduğuna dair söylentiler dolaşıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

× Whatsapp Destek Hattı
Bizi Arayın